Zpevnění pánevního dna: Začněte s cvičením včas, jinak se budete pomočovat

Karla Pelikánová | 5. 9. 2021

Pravidelným posilováním svalů pánevního dna předejdete bolestem páteře i problémům s inkontinencí. Problémy se samovolným únikem moči má více než polovina českých žen. Kamenem úrazu však je, že se mnohé z nich o svých potížích stydí mluvit a nesvěří se ani svému lékaři.

V počátečním stadiu pomohou cviky, které jsou fyzicky nenáročné a lze je praktikovat v pohodlí domova. V jakém věku bychom s nimi podle trenérky Olgy Jandové měly začít? „Mladým dívkám pomáhá cvičení k rozvoji dobrého sexuálního života a k lepšímu zdraví, ženy po porodu dostává zpět do formy a napravuje drobné anatomické odchylky vzniklé porodem a ženám po čtyřicítce a v období menopauzy pomáhá zpevnit střed těla a shodit přebytečné kilogramy,“ říká lektorka Irena Finková z fitness centra pro ženy Contours, a dodává: „Protože svaly pánevního dna jsou oporou pro vnitřní orgány, mají vliv i na náš pohybový aparát. Jejich posílení vede k odstranění nebo alespoň zmírnění problémů s páteří. Pokud chce žena dosáhnout dobrých výsledků, měla by začít cvičit co nejdříve a hlavně pravidelně.“ Kromě cviků, které jsme pro vás vybrali, zmírňuje obtíže i pilates, tzv. Kegelovy cviky a překvapivdvě venušiny kuličky. Stahy půlek nemají na pánevní dno žádný efekt a zadržování močení spíše přispěje k zánětům močového měchýře.

Návaly, úzkost? Choďte na kontroly ke gynekologovi. Můžete si zachránit život
Zdraví

Návaly, úzkost? Choďte na kontroly ke gynekologovi. Můžete si zachránit život

Aktivace pánevního dna

Lehněte si na záda, nohy pokrčte a roznožte na šířku pánve a uvolněte svaly. S výdechem začněte velmi pomalu vtahovat pánevní svěrače (svaly kolem močové trubice, pochvy a konečníku) směrem do dutiny břišní. Napočítejte do pěti a uvolněte. Deset vteřin si odpočiňte a celý postup několikrát opakujte. Dejte pozor, abyste nezatínala svaly břicha a hýždí. Jste-li začátečnice, bude pro vás jednodušší použít velký míč – cvik se provádí stejně, jen s tím rozdílem, že si nohy opřete o míč (hýžďové svaly pak nemají tendenci se tolik zapojovat).

Barva menstruační krve: Co je v pořádku a co značí, že máte potíže?
Zdraví

Barva menstruační krve: Co je v pořádku a co značí, že máte potíže?

Jízda na kole

Lehněte si na záda, lokty opřete o podložku. Pravou nohu pokrčte co nejblíže k hrudníku a nataženou levou nohu zvedněte. S výdechem nohy vyměňte. Po celou dobu střídání končetin držte pánev podsazenou.

Zkracovačky

Lehněte si na záda, nohy pokrčte a přitáhněte k hýždím, pánev držte podsazenou. Ruce dejte za hlavu, lokty mějte mírně sevřené. Ramena a lopatky nadzdvihněte od podložky a bradu přitáhněte ke krku. S dlouhým výdechem se postupně „sbalujte“ tak, aby se od podložky vzdálily všechny hrudní obratle. Společně s pohybem trupu zvedejte střídavě pokrčenou pravou a při dalším opakování levou nohu. Bedra držte pevně přitisknutá k podložce. V horní poloze setrvejte ve výdechu asi dvě vteřiny, poté se pomalu položte.

Záda bolí ze stresu. Zatínáme při něm zuby a tuhne krční páteř
Zdraví

Záda bolí ze stresu. Zatínáme při něm zuby a tuhne krční páteř

Kniha autorky Heike Höfler: POSÍLENÍ PÁNEVNÍHO DNA

Máte problémy s inkontinencí? Jste čerstvou maminkou? Ocitáte se na prahu menopauzy? Pak vám knížka Posílení pánevního dna určitě přijde vhod. Na jejích stránkách najdete přehled padesáti cviků, stručnou a přehlednou anatomii a mnoho dalších užitečných rad (Grada, cena 319 Kč).

Tagy Grada močová inkontinence pánev Pánevní dno Podložka