Jak člověk stárne, spousta okolností hraje proti němu. Po šedesátce se nepochybně méně hýbeme, mění se nám hormonální hladiny a ubývá svalová hmota, což přirozeně vede k tomu, že náš pas mizí, respektive se rozšiřuje.

Je na tohle nějaký trik? Podle odborníků na výživu ano! Je potřeba kombinovat fyzickou aktivitu s nízkokalorickou dietou, přičemž se vám na talíři nebudou objevovat průmyslově zpracované potraviny. Také je třeba hlídat dostatečný příjem bílkovin.

Jak upozorňuje odborník na výživu Pavel Suchánek ze společnosti FitBee, důležitá je právě ona kombinace pohybu a vyvážené stravy. Ani v tomto věku byste se neměli snažit zhubnout jen pomocí omezení na talíři, o což se asi pokusí více lidí, nebo jen pohybem, což už zkusí málokdo.

Má cenu se o to pokusit

V případě břišního tuku navíc nejde jen o záležitost estetickou, na rozdíl například od masivnějších stehen. V břiše se totiž ukládá takzvaný viscerální tuk, který obklopuje naše vnitřní orgány a narušuje funkci jater, zvyšuje riziko onemocnění srdce a rozvoje cukrovky druhého typu. Jeho množství často stoupá, i když se naše celková váha nemění – protože břicho roste, ale zároveň ubývá svalů.

Viscerální vnitřní tuk je zkrátka jiný než ten podkožní, který se ukládá na pažích, bocích, nohou či hýždích. Čím nižší hladina estrogenu, tím více to nahrává právě viscerálnímu tuku. Pokud skutečně začnete cvičit nebo se jinak více hýbat a lépe jíst, můžete se tohoto tuku zbavit či alespoň zmenšit jeho objem. A i to se počítá. Budete si moci koupit menší oblečení, ale především snížíte riziko rozvoje výše zmíněných chorob. Nebude to však trvat dny ani týdny, ale spíše měsíce.

Studie publikovaná před časem v časopise Obesity ukázala, že pokud ženy po menopauze vydržely rok cvičit pětkrát týdně po dobu 45 minut (počítala se i rychlá chůze nebo plavání ve vyšším tempu) a zároveň snížily energetický příjem, nejenže shodily, ale také se jim povedlo zmenšit obvod pasu a snížit procento tělesného tuku.

Pochopte, proč břišního tuku přibývá

Nemá smysl věřit na zázraky, úplně se určitému příbytku břišního tuku vyhnout nedá. Ale svým přístupem to můžete hodně ovlivnit. Čím dřív začnete, tím lépe.

Zhruba od třicítky člověk ztrácí zhruba kilo svalů ročně, pokud s tím něco aktivně nedělá. Člověk, který nesportuje, mezi třicítkou a šedesátkou ztratí až třicet kilo svalů, které nahradí tuk. Ten sice na stejný objem váží méně než svaly, ale bohužel spálí mnohem méně energie než ony. Klidový metabolismus vašeho těla kvůli tomu klesne a vy přiberete, i když se nebudete přejídat a jen se budete držet svých standardních porcí.

Proto má smysl po čtyřicítce každých deset let snížit denní energetický příjem asi o 500 kilojoulů – takže v šedesáti byste měli jíst zhruba o 1 000 kilojoulů denně méně než ve třiceti. Pro představu, to jsou dva pěkné bílé rohlíky.

Jak dosáhnout toho, aby břišní tuk zmizel?

Budete muset svůj denní energetický příjem ještě o něco omezit – pozor ale, abyste nehladověli, nechyběly vám bílkoviny a živiny. Pokud máte pocit, že už tak jíte málo, proberte svůj jídelníček s lékařem.

Pokud například máte hodně sedavý způsob života a chtěli byste hubnout kilo za týden či dva, museli byste jíst třeba jen 4 000 kilojoulů denně, což je dlouhodobě příliš málo. Řešením je jíst o něco více a smířit se s ním, že hubnutí půjde pomaleji. Zrychlit to můžete tím, že se budete více hýbat.

Zkuste to bez bílého pečiva nebo obyčejných těstovin, přidejte celozrnných výrobků a čerstvé zeleniny. Prospěje to vašim střevům a navíc se budete cítit sytí delší dobu. Myslete na bílkoviny, skvělým zdrojem je drůbež bez kůže, vejce, steak a ryby. Smažené potraviny, cukr, fast food, alkohol a plnotučné mléčné výrobky omezte na minimum. Určitě nezapomínejte na zdroje omega-3 mastných kyselin, mezi které patří olivový či řepkový olej, mastné ryby a ořechy.

Cvičení funguje v každém věku

Posilujte všechny hlavní svalové skupiny alespoň dvakrát týdně, abyste pomohli vyrovnat přirozený úbytek svalové hmoty. Silový trénink můžete zahájit kdykoli, samozřejmě s přihlédnutím k věku a zdravotnímu stavu. Pokud se budete intenzivně hýbat v součtu více než čtyři hodiny týdně, měli byste hubnout.

Myslete i na dostatek pohybu v běžném životě – choďte po schodech, zaparkujte dále od obchodu, choďte, zatímco telefonujete, hrajte si s vnoučaty.