Koupelna a toaleta, to jsou dvě klíčové místnosti v bytě, které mohou být doslova porodnicí pro bakterie, plísně a alergeny. Drží se v nich vlhkost, z odpadů se může šířit zápach, je zde nutné dodržovat přísná hygienická opatření a dbát na důsledný úklid.

Na obklady platí citron

Pokud máte starší dům nebo byt, kde byly použity menší obkladačky a dlaždice s výraznými spárami, nebo dokonce miniaturní mozaika, jste oproti moderním domácnostem v nevýhodě. Novodobý trend velkoplošných obkladů nebo jednolitých dobře omyvatelných stěrek, které nemají spáry, a tudíž se v nich nedrží špína, má něco do sebe. Nad špinavými kachličkami vítězí na celé čáře citron. Stačí ho vymačkat na houbičku, potřít zašlé dlaždičky a nechat chvilku působit. Pak už stačí jen namočit hadřík do teplé vody a otřít, špína půjde snadno dolů. Spáry mezi kachlíky můžete vybělit pomocí směsi prášku do pečiva a vody.

Vycíděné baterie

Ocet patří mezi univerzální čisticí a dezinfekční prostředky. Pokud do něj přidáte citronovou kůru a necháte třeba měsíc louhovat, vyrobíte roztok, který hravě zastoupí i savo. Potřete-li s ním baterie v koupelně, budou se krásně lesknout a rez nebo vodní kámen nedostane šanci. Chromovaným a nerezovým vodovodním bateriím vrátíte zašlý lesk také tím, že je otřete hadříkem poprášeným moukou a pak vyleštíte šťávou z citronu. I vodní kámen můžete zlikvidovat octem nebo rozkrojeným citronem. Na větší nánosy špíny kolem kohoutku si připravte malý silonový sáček, třeba ústřižek ze staré záclony, a ten naplňte rozpuštěným změkčovačem vody. Obmotejte ho kolem dokola a nechte působit asi dvě hodiny, špína se uvolní a vy ji pohodlně setřete čistým ubrouskem.

Ucpal se vám odpad?

Stává se to poměrně často, voda z umyvadla nebo vany odtéká pomalu nebo vůbec a vy chcete volat instalatéra. Ucpávání odpadu se dá předejít, ať už používáním sítek, pravidelným proplachováním horkou octovou vodou nebo využíváním přírodních bakteriálních kultur, které špínu doslova „sežerou“. Když už se vám odpad ucpe, nasypte do něj jedlou sodu a prolijte vroucím octovým roztokem. Postup několikrát zopakujte, zbavíte se tak nejen pachu, ale i usazenin.

Silná bílá trojice

Špinavá a zašlá vana, umyvadlo nebo toaleta vás bouchne při vstupu do koupelny nebo na záchod do očí. Keramické povrchy je třeba udržovat čisté průběžně, výhodou je, že je na nich zašlá špína, usazený vodní kámen a rez dobře vidět. A opět nepřicházíme s něčím novým – jedlá soda a ocet pomůžou i tady. Smíchejte půl šálku octa a půl šálku jedlé sody, směs naneste na špinavá místa a nechte hodinu působit. Poté je otřete jemným kartáčkem a opláchněte. Abyste rodině neblokovali záchod, nalijte směs do mísy na noc a ráno jen dočistěte kartáčkem nebo štětkou.

Zrcadlo, zrcadlo, řekni…

Flekaté zrcadlo je noční můrou nejedné hospodyně. Já sama jsem toho zářným příkladem – ačkoli nejsem žádný maniak přes úklid, tak když vidím špinavé zrcadlo, třeba i na veřejných záchodcích nebo na návštěvě, mám tendenci ho vyleštit. Tady přichází na řadu voda s citronem. Stačí vymačkat celý citron do půl litru vody a roztokem zrcadlo umýt. Lesk jako blesk vás ohromí! Další babská rada říká, že lesk způsobí i občasné otření zrcadlové plochy hadříkem namočeným ve vychladlém a slabém bylinkovém čaji. Stačí nechat povrch zaschnout a pak vyleštit.

Vyvoněná pračka

Často bývá umístěna právě v koupelně… Aby vám sloužila co nejdéle, musíte ji pravidelně čistit. Stačí do ní čas od času nalít zhruba litr octa a zvolit program praní na 90 stupňů. Cyklus pročistí buben pračky i trubky nejen od nečistot, ale také zbytků pracích prostředků a aviváží, veškeré usazeniny a pachy budou tytam. Nebo můžete použít jedlou sodu, kterou naplníte zásobník, a pračku zapnout naprázdno. V čistotě je třeba udržovat i zásobník na prášek a aviváž, špinavý znamená špinavé prádlo, a to i v případě, že dáváte prášek přímo do bubnu a aviváž nepoužíváte. Při napouštění pračky jím protéká voda a může se v něm usazovat vodní kámen.