Pokud jste už v dubnu zasadila a koncem května umístila truhlíky na balkon bez většího přemýšlení, možná jste si teď uvědomila, že se bylinkám nedaří tak, jak byste si přála. Na vině může být právě špatně zvolená světová strana. Zatímco některé rostliny si libují ve slunečním svitu, jiné dobře zvládají i stinnější místa. Pokud máte rohový balkon, zkuste květináče nebo truhlíky přemístit tak, aby to bylinkám vyhovovalo. Jestliže jste omezena balkonem i okny na jednu stranu a je to třeba právě sever, musíte se smířit s tím, že teplomilné středomořské bylinky budou trpět – a vy s nimi.

Jižní slunečné lázně

Na jižní straně bývá sluníčko nejsilnější. I proto se tam daří bylinkám, které dostatek sluníčka a tepla vyžadují. Patří mezi ně zejména středomořské bylinky, jako je tymián, oregano, levandule, rozmarýn či bazalka, ty se rády koupou ve slunci. Ostatně jsou na to zvyklé ze své domoviny. Důležité je hlavně časté zalévání a možnost ochránit rostlinky před přímým poledním sluncem.

Sever nemusí být drsný

Severní strana bývá nejtmavší a pěstování kytek a bylinek je na této straně dost náročné. „Je pravdou, že severní strana je pro pěstování nejproblematičtější, rostlinky totiž sluníčko potřebují. Ale neházejte flintu do žita, z bylinek vám na severu určitě půjde pažitka, petrželka naťová, máta, meduňka nebo třeba kerblík,“ říká autorka knihy Zahrada v květináči Anita Blahušová. Dařit se bude i medvědímu česneku nebo řeřiše.

Tam, kde vychází slunce

Na východě se daří rostlinkám, které mají rády slunce i polostín. Ráno zde bývá dostatek slunečního světla a odpoledne vládne příjemný stín, nebezpečné je ovšem poledne, kdy je třeba rostliny chránit před úpalem. Z bylinek sáhněte po šalvěji, zkusit můžete i citronovou trávu. Když si opatříte samozavlažovací květináče, práci si ještě zjednodušíte. Při zalévání je dobré řídit se počasím – čím vyšší teplota, tím více je třeba zalévat.

Odpoledne na západě

Západní strana poskytuje dostatek tepla i slunečního světla během odpoledních hodin, stejně jako na východě je však vhodné pořídit rostlinkám přistínění, které je ochrání před poledním žárem. Odpolední slunce se líbí meduňce, mátě, kopru a bazalce.