Banány jsou zdrojem energie s vysokým podílem draslíku a dalších minerálů a vitaminů důležitých pro chod organismu. A stejně cenná je i jejich slupka, která dokáže vyléčit mnoho zdravotních potíží.

Ulevte si od bolesti

Potřebujete ošetřit drobné oděrky? Pokousal vás komár nebo rovnou píchla vosa a postižené místo nepříjemně svědí? Sáhněte po banánové slupce. Dejte ji na několik minut do chladničky nebo do mrazáku a pak si její vnitřní stranu přiložte na postižené místo. Polysacharidy obsažené ve slupce proniknou do kožních buněk, zklidní zánět a zmenší případné otoky.

Pryč s třískou

Zapíchla jste si do ruky třísku nebo trn? Nezoufejte, slupka od banánu vám bleskurychle pomůže. Položte slupku na poraněné místo, přelepte náplastí nebo obvažte obinadlem a nechte zhruba 30 minut působit. Enzymy ze slupky spojí své síly a vytlačí třísku ven. Vy ji pak jednoduše odstraníte pinzetou.

Běloskvoucí úsměv

Na speciální bělicí pásky, pudry nebo zubní pasty zapomeňte. Vnitřní stranou banánové slupky si po každém čištění pastou jemně třete zuby alespoň 20 sekund a dočkáte se zázraku. Nevzhledné skvrny od kávy, červeného vína nebo cigaret budou brzy v trapu. Slupka obsahuje kyselinu salicylovou a citronovou, které v kombinaci s manganem, hořčíkem a draslíkem bezpečně odstraňují skvrny bez poškození zubní skloviny.

Zbavte se bradavic

Vyzkoušela jste všechny možné fígle, ale bradavic se nemůžete zbavit? Stejně jako při poranění kůže nebo kousnutí hmyzem přiložte část slupky na bradavici, přilepte a nechte působit přes noc. Tento postup opakujte alespoň deset po sobě jdoucích nocí, po dvou týdnech se ošklivých bradavic zbavíte nadobro.

Vyživte „pokojovky“

Namočte banánové slupky na noc do vody a tu pak použijte jako zálivku pro pokojové rostliny. Díky velkému obsahu minerálů budou jako znovuzrozené. Stopové prvky vstupují do země v dávkách a nevystavují tak rostlinu šoku z předávkování. Přirozené hnojivo ocení třeba orchideje v květu. Nejlepší je čaj, kdy necháte slupku od banánu vyschnout a ztvrdnout na sluníčku, nasekáte nadrobno, uvaříte klasický čaj, a když vychladne, zalijete jím rostlinku u kořenů. Nebo si z vyschlé slupky namelete prášek.

Utřete kytkám prach

Neznáme lepší utěrku listů než banánovou slupku. Ta dokonale vyčistí usazený prach a listy se budou krásně lesknout. Tenhle způsob ošetření ocení zejména calathea, fíkus nebo croton, tedy rostliny s přirozeně voskovými listy.

Odžeňte mšice

Mšice vůni banánů nenávidí. Pokud se jich chcete zbavit, dříve než se odhodláte k chemickému útoku, zkuste kolem stonků zakopat banánové slupky a uvidíte ten úprk, ať už doma, na balkóně, nebo záhonu na zahradě.

Zbavte se octomilek

Připravte si na ně past. Do kelímků od jogurtů s plastovým víčkem nebo do PET láhví vložte banánovou slupku, ve víčku udělejte malé otvory a domácí mucholapky jsou na světě. Máme vyzkoušeno, octomilkám banán chutná.

Vypucujte kožené boty

Vnitřek banánové slupky dokáže vyleštit boty. Stačí jím několikrát přetřít kůži a pak doleštit jemným a suchým hadříkem. Draselné a voskové vlastnosti slupky pomáhají čistit povrch a sjednotí i fleky, které vznikly třeba při procházce v dešti.

Vyciďte stříbro

Pasta z rozmixovaných banánových slupek a vody dokonale vyleští stříbrné příbory a dózy. Hlavní roli zde hraje draslík a také oleje, které stříbro dokonale vyleští, aniž byste použila chemikálie. Vyčištěné stříbro opláchněte teplou vodou a osušte ho čistým hladkým hadříkem.

Vyčistěte vodu

Banánové slupky jsou zjevně bohaté na záporně nabité molekuly, takže přitahují těžké a pozitivně nabité znečisťující látky ve vodě, podle studií jsou v této práci velmi efektivní. Při testech čistění banánovým práškem bylo až 65 % vody dekontaminováno. Proces se dá několikrát opakovat a vyčistit tak vodu téměř úplně.