Aloe vera je sukulentní rostlina, která pochází z Afriky. Její listy rostou v růžici, mají světlezelenou nebo šedozelenou barvu, bílé skvrny a jsou dužnaté. Dnes rozeznáváme více než 500 druhů. Víte, proč jsou tyto rostliny tolik oblíbené? Obsahují více než 200 aktivních látek, takže jsou obrovským zdravotním přínosem našemu organismu. Tenhle léčivý zázrak si můžete doma sami vypěstovat, aloe není nikterak náročná na údržbu a péči o ni zvládne i naprostý laik.

Je čas na „řízky“

Jestli jste své aloi vera dopřáli v zimě teploty nad 12 stupňů Celsia a zbytečně ji nepřelévali, určitě se dočkala jara v plné kondici. Pokud jste na jaře začali s pěstováním od semínka, v této době už máte jistě rostlinku v plné síle. Aloe se neustále rozrůstá do šířky pomocí dceřiných rostlinek. Obvykle se jich vedle mateřské rostliny časem tísní hned několik. Můžete je kdykoli odebrat a dopřát jim samostatný květináč. Aloi vera můžete rozmnožovat také řízkováním. Ideální čas k tomu nastává v létě. Řízky odřízněte z dceřiné růžice aloe, nechte je dva dny zaschnout a pak zakořenit ve vodě nebo je rovnou vysaďte do květináče s odlehčeným substrátem.

Lehký substrát

Zemina by měla být dobře propustná, nejvhodnější je směs kompostu, listové půdy a hrubozrnného písku v poměru 1 : 1 : 1. Pokud kupujete substrát hotový, vyberte lehký, písčitohlinitý, vhodný pro sukulenty. Písčitá půda má sama o sobě málo organických látek, proto je nezbytné přihnojování. Funguje kapalné hnojivo určené pro kvetoucí rostliny, s vysokým obsahem minerálů, především draslíku. Vyhýbejte se klasickému kompostu a dalším půdním materiálům, které obsahují velké množství organických látek, ty zvyšují hydrataci půdy, což aloe opravdu neocení. Květinu hnojte především koncem léta a používejte velmi zředěný roztok.

Pozor na zálivku

Na dno květináče vložte spodní drenážní vrstvu z keramzitu nebo kamínků, která zabrání přemokření půdy a uhnívání rostliny od kořínků. Se zálivkou aloe to vůbec nepřehánějte, spíš než zalévání do hlíny je lepší krátká intenzivní sprška celé rostlinky. Nebo stačí jednou začas ponořit květináč na deset minut do odstáté vody a nechat substrát dobře nasáknout. Rostlina má ráda sucho, tudíž stačí zalévat jednou týdně, sama si v dužnatých listech uchovává dostatečné zásoby vody. Pokud si nejste jistí, zda zalít či ne, zkontrolujte zeminu. Je-li vrstva do 2 cm vlhká, rostlina vodu nepotřebuje.

Světlo je dar

Co však aloe vera vyžaduje, je světlo. Vhodné je tedy umístit ji na okno, ideálně směřující na jih. Zároveň ale nemá ráda extrémně vysoké teploty, takže v létě ji nenechávejte na přímém poledním slunci. Pokud ji pěstujete na balkoně nebo na zahradě, na přímé slunce ji musíte zvykat velmi pozvolna. A pozor na průvan! Zvláště čerstvě zasazená aloe je na něj alergická. Stejně tak i na nedostatek prostoru, mějte na paměti, že listy aloe vera mohou časem dorůst až do metrové délky. Tahle překrásná a užitečná rostlina vám prokáže velkou službu za využití minima vaší energie, tak se k ní chovejte s láskou a úctou.