Letos nejsou hlavním tématem ve smyslu hesla „do třetice všeho dobrého i zlého“ korálové útesy, ale obecně víra a naděje. A překvapivě nebyla zvolena jen jedna barva, ale hned dvě, a tyhle dvě barvy představují především v interiéru velmi kontrastní duo. „Ultimate Gray“ vyjadřuje sílu a statečnost, „Illuminating Yellow“ zase radost a optimismus.

Prozářený interiér

Podle Marty Suchodolské, kreativní ředitelky Westwing CEE, je výběr šedé jako barvy roku rezonance toho, co se právě děje ve světě. „Jsme tak trochu zavěšení v šedé barvě. Kromě toho ji i tak milujeme! Podívejme se na naše ulice, oblečení a interiéry – rozhodně je to jedna z oblíbených barev. Šedá je vynikajícím základem pro mnoho aranžmá a hodí se prakticky ke všem ostatním barvám. Žlutou zase spojujeme s radostí, sluncem, optimismem a touhou vyjít ven z domu. Její použití v interiéru však není až tak snadné. Moje rada zní: nebojte se této barvy, ale také ji neinterpretujte příliš doslovně a na sto procent. Nezapomeňte, že žlutá má mnoho odstínů, například banánový, který je docela podobný béžové, nebo hořčice s příměsí hnědé či zlaté.“

Pohrajte si s doplňky

Pokud tedy chcete rozjasnit svůj byt nebo dům, stačí třeba jedno žluté křeslo nebo židle a interiér získá jiný ráz. Ovšem nejjednodušší a nejlevnější je oživení interiéru drobnostmi – svíčkami, dekorativními mísami a vázami, obrazy… Podobně fungují i textilie. Stačí vyměnit potahy polštářků a podsedáků, koupit nový přehoz přes sedačku nebo závěsy a váš byt zazáří novotou.

Můžete vymalovat celý byt

Jestliže už delší dobu přemýšlíte o nové výmalbě, máte šanci inspirovat se barvou roku od základu. Podle psychologie barev každá barva ovlivňuje lidské vnímání a pocity jinak – jedna vytváří klid a pohodu, další vzbuzuje agresi a touhu. „Žlutá je slavnostní barva, která vyvolává pocit radosti. Působí povzbudivě, symbolizuje sluneční sílu a energii, ideální prostor v interiéru pro ni představuje kuchyň. Šedá může být vnímána jako formální, neutrální, důstojná a autoritativní, v obývacím pokoji bude světlejší odstín působit elegantním a vzdušným dojmem, navíc opticky zvětší prostor,“ vysvětluje Tadeáš Tenkl, odborník z oddělení barev v projektových marketech Hornbach. Kombinováním obou barev na stěnách můžete docílit zajímavých efektů, a pokud barevnou linkou roku 2021 dotáhnete celý interiér, bude se vám možná doma lépe dýchat.