Ano, s notebookem se můžete uvelebit na gauči nebo si sednout ke kuchyňskému stolu, ale není to vůbec zdravé. Nejen z hlediska ergonomie, kdy vás za chvíli budou bolet záda, ale i proto, že pro duševní zdraví vaše i ostatních členů domácnosti je dobré oddělovat pracovní život od soukromého. Pokud si pracovní kout umístíte například do ložnice, po večerech budete rušit partnera, v kuchyni vás to zase bude táhnout častěji k lednici. Základem je proto najít vhodný pracovní prostor. Vlastní místnost je značka ideál, ale to není ve většině domácností reálné. Pokud si tento luxus nemůžete dopřát, postačí i pracovní kout, kam se vejde pracovní stůl a židle.

Nastavte si stůl a židli

Pracovní stůl musí být dostatečně široký i hluboký, protože se na něj kromě monitoru, klávesnice a notebooku musí pohodlně vejít také vaše ruce. Odborníci doporučují minimální hloubku a šířku stolu 80 × 120 cm. Velmi důležitý je výběr židle. Měla by být určitě polohovatelná, s anatomicky tvarovaným a dostatečně vysokým opěradlem a nastavitelnými područkami. V ideálním posezu máte mít nohy v kolenou do pravého úhlu, chodidla by se měla plně dotýkat podlahy. A aby vás nebolelo za krkem, čelo by mělo být přibližně ve výšce horního okraje monitoru počítače. Velkým problémem u lidí, kteří dlouhodobě pracují na počítači, bývá syndrom karpálního tunelu, tomu jde předejít používáním gelové podložky pod zápěstí a myší, která má ideální tvar a velikost.

Posviťte si na práci

Na pracovní stůl by vám měl dopadat dostatek přirozeného světla. Monitor počítače nesměrujte přímo k oknu ani zády k němu, ale z boku. Abyste zbytečně nenamáhala oči, instalujte do pracovního koutu nepřímé osvětlení, které bude svítit jak dolů do prostoru, tak i odrazem od stropu. Svítidlo se nesmí zrcadlit v monitoru, z toho by vám za chvilku „šiblo“. Pracovní stůl doplňte stolní lampičkou se stínítkem, které zamezí oslnění.

Organizujte tiskoviny

Ani v domácí pracovně nesmí vládnout chaos. Mějte pod kontrolou veškeré důležité dokumenty, propisky, nůžky i sešívačky. Kromě zásuvek stolu můžete využít i nejrůznějších úložných boxů, šanonů, stolních kostek nebo pořadačů, které seženete v nepřeberném množství odstínů i designů. Tablet můžete postavit na otočný stojánek, který využijete i při videohovorech. Jestliže pracujete s tištěnými dokumenty, možná budete potřebovat i menší skartovačku – už s ohledem na GDPR nemůžete papíry s citlivými údaji jen tak volně vyhazovat do koše.

Větrejte a zase větrejte

Je to vlastně strašně fajn, když konečně nemusíte trávit čas v klimatizované kanceláři! Na své domácí půdě můžete udržovat teplotu podle svého gusta, tak jak je to příjemné jen vám. Ale nesmíte zapomínat větrat. Obzvlášť pokud bydlíte v zatepleném panelovém domě s novými plastovými okny, která bývají natolik utěsněna, že se v bytě bez pravidelného a opakovaného větrání koncentruje nezdravé množství oxidu uhličitého. A to vede k nepříjemné únavě až apatii.

Zůstaňte aktivní

Připadáte si po pár týdnech home office poněkud izolovaná? Pokud to jde, organizujte si pravidelně schůzky, případně zvažte kombinaci home office a práce v kanceláři. Svůj pracovní kout také dolaďte osobními věcmi – fotkami svých blízkých, oblíbeným obrazem nebo čerstvou květinou ve váze. Ostatně podle průzkumu vědců z univerzity v Exeteru jsou lidé, kteří mají v pracovně květiny a fotky, o 17 procent produktivnější.