Sama jsem vlastně nesmírně šťastná, že nás povětšinou nepostihl trend americké vánoční výzdoby. Kýčovité křiklavé ozdoby a tlupa nevzhledných Santů a prapodivných lesních tvorů rozesetých kolem domu připomíná často spíše Disneyland. Když už se v Čechách někdo „rozjede“ a rozsvítí zahradu, většinou použije venkovní světelný řetěz a možná svítící srnku nebo soba na terasu. Jaké světelné trendy vládnou letošním svátkům?

Příroda a zase příroda

Absolutním hitem jsou přírodní ozdoby a dekorace z ratanu, dřeva a bavlněné příze. Mají v sobě zabudované žárovky, které svítí teple a žlutě, tedy tím světlem, které neoslňuje, ale hřeje. Parapety oken můžete ozdobit hvězdami nebo kometami ze směsi papíru a bavlny nebo srdíčky či koulemi z ratanu, které v sobě ukrývají lampičky. Efektně vypadají i dřevěné stojany a betlémy na stůl, kombinované svícny a kostelíčky s otevřenými okny, kterými prosvítá světlo.

Posviťme si olejem

Pamatujete si na klasické petrolejové lampy? Můj dědeček takovou svítil v kůlně a už tehdy mi to připadalo jako nebezpečný výstřelek. Na podobné bázi dnes fungují moderní designové olejové lampy, které dokáží vytvořit neopakovatelnou vánoční atmosféru. Navíc jsou oleje aromatizované, takže překrásně voní. Ať už v čisté průhledné verzi, nebo pod zabarveným sklem, příjemné světlo zútulní každý interiér.

Řetězová reakce

Velmi módní jsou různobarevné světelné řetězy z LED diod. Můžete jimi potáhnout stěny interiéru, omotat zábradlí nebo garnýže, pověsit je mezi háčky obrazů nebo nechat volně splývat podél futer a zrcadel. Oblíbené je provedení na baterky, kdy nemusíte řešit zdroj elektřiny a složitě kombinovat v celém bytě prodlužovačky. Pokud chcete rozzářit i okolí domu, pořiďte si venkovní řetěz a ozdobte jím okenice zvenku, stromy a keře nebo celý plot. Když mezi světelné řetězy na stromcích zavěsíte pár skleněných koulí, budou odrážet také jejich světlo a výsledný efekt bude dokonalý.

A náš tip na závěr?

Jednoznačně SMART řetězy s aplikací přímo v mobilu. Přes telefon pak můžete měnit barvy světla, jeho intenzitu i spínání. Možností ovládání je celá řada a na své si přijdou hlavně děti nebo hraví tatínkové.