Nenechte výzdobu na poslední chvíli, zbytečně byste se stresovali a hlavně si zkrátili čas, kdy vaše domovy podlehnou beze zbytku vánočnímu kouzlu. I když už vaše děti dávno žijí jinde, právě pomocí výzdoby si můžete připomenout dobu, kdy byly ještě malé a dychtivě očekávaly Ježíška a dárky. Možná je to jedno jediné plus dnešní nešťastné doby, že máte relativně dost času si s výzdobou vyhrát a potěšit tak rodinu i přátele, kteří přijedou na svátky na návštěvu.

A jaké jsou letošní vánoční trendy?

Tradiční barevná škála

Dominance červené, zlaté a zelené funguje v některých rodinách po desetiletí. Tyhle tradiční barvy bývají často doplněny žlutou, teplou béžovou, vínovou, bílou a tmavě šedou. Oblíbenost těchto barev v nás zakořenila už od dětství a mnozí dávají přednost nostalgii před modernějším pojetím výzdoby.

V retro duchu

Retro dekorace slaví obrovský návrat. Ty dobové se dají sehnat po bazarech, ale většina firem přizpůsobila svoji nabídku poptávce a pro letošní Vánoce dala vzniknout ozdobám, které jako by těm původním „z oka vypadly“. K mání jsou kroucené rakety, zvonky, šišky, ale také foukané muchomůrky, Mikulášové a sněhuláci. Krásně vypadají také ptáčci a labutě s kovovým skřipcem, díky kterému je snadno připnete třeba k záclonám.

Severská harmonie

Severský životní styl reprezentují moderní a čisté dekorace. Nadšenci skandinávského stylu v barvách upřednostní jemné zlaté a černé detaily na skleněných bílých koulích a svícnech. V kolekcích nepřehlédnete ani propracované ornamenty s jemnými barevnými tóny.

Otisk přírody

Jestliže milujete přírodu a chcete domov dekorovat stromky, větvičkami, lístky, houbami nebo pírky, ani na vás výrobci nezapomněli. Ovšem můžete si pomoci sami a všechny nezbytné dekorace nasbírat venku a jen je trochu doupravit. Domácnosti bude slušet tónování temně modrou, zlatou, červenohnědou i temně fialovou a teplé zemité barvy.

Slaměnky a dřevo

Slaměné ozdoby vypadají kouzelně a připomínají tak atmosféru českých Vánoc jako vystřiženou z Ladových obrázků. Z motivů převládají andělé, hvězdy, podkovy nebo sněhové vločky. Slaměné vánoční ozdoby jsou vkusnou dekorací i na chatách a chalupách.

Ubrusy a prostírání

Nejen běžné doplňky, ale i použité textilie dokážou navodit ten pravý vánoční pocit. Slavnostní ubrusy a prostírání použijete až při přípravě velké sváteční tabule pro štědrovečerní večeři, ale konferenční stolek můžete ozdobit třeba svícnem, který se bude vyjímat na úzkém ubrusu s motivem jehličí. Nebo svátečně povléknout dekorační polštářky, vyměnit běžný přehoz přes postel za nějaký hezčí, v duchu Vánoc.

Rozsvíceno

K Vánocům neodmyslitelně patří spousta světýlek. Světelné řetězy zdobí okenní rámy a parapety, dekorativní svícny a lucerničky mohou dotáhnut sváteční atmosféru k naprosté dokonalosti. Ať už použijete svítící ozdoby s ledovým efektem, tedy skleněné rampouchy, kapky či vločky, nebo zvolíte teplejší světlo z dřevěných domků a svícnů s motivy české vesnice, váš domov se pomocí světýlek rozzáří.