Co budete na procházce sbírat? Větvičky, které nejsou přesušené, abyste z nich věnec mohli smotat. A pak přírodniny podle svého gusta, hodí se mechy, šišky, větvičky se šípky, kaštany, ořechy i prázdné skořápky, listy, pírka, menší kameny, malá dřívka, suché květiny, žaludy i šnečí ulity. Listy stromů mohou být sušené i ještě zelené, záleží na tom, jakou máte o svém věnci představu. Na mech ale pozor: neničte jeho porosty v lese, najděte si nějaké kousky třeba mezi dlaždičkami v chodníku. Bývá i na stříškách nebo v okapech. Pokud se rozhodnete i pro prázdné ulity, předem je zkontrolujte, vymyjte a vysušte.

Drát a lepidlo

Jestliže to všechno dáte dohromady, zbývá sehnat už jenom něco, čím věnec svážete a materiál k němu upevníte. Nemusíte mít bůhvíjaké vybavení. Ideální by sice byl tenký drát a pevné floristické drátky, ale věřte nám, že vlasec, nebo dokonce jenom pevná tmavě hnědá nit taky postačí. S přilepováním drobných kousků to ale bude náročnější, pokud je tam chcete mít bezpečně připevněné, je ideální tavná pistole. A pokud ji ještě doma nemáte, neváhejte. Je to opravdu spolehlivá pomůcka, pokud se hodláte pustit do jakéhokoli tvoření, a pistole i náplně jsou levné.

Až budete pistoli vybírat, kupte si spíš verzi s menším ústím, kudy vytéká lepidlo. Hodí se častěji než ty větší.

Základem je korpus

Pokud se vydáte pro materiál do obchodu, zamiřte do výtvarných potřeb, galanterie nebo květinářství. Tam všude koupíte věncové základy, takzvané korpusy, z jejichž výběru vás bude přecházet zrak. Ty slaměné a polystyrenové jsou určené k tomu, aby je dekorace celé pokryla, zatímco ty větvové jsou už vytvořené tak, aby mohly být jejich velké části vidět. Dostanete je v různých barvách, průměrech a velikostech větviček. Průměr berte podle místa, kam věnec chcete zavěsit, opravdu o tom přemýšlejte předem, abyste pak nebyli zklamaní, že působí moc malým dojmem nebo se vám na vybrané dveře prostě nevejde.

Ve výtvarných potřebách nebo galanterii nakoupíte taky hromady dekorací, u kterých nehrozí, že vám zplesniví, jak se to může stát třeba skutečným šípkům nebo kaštanům. Pravděpodobně budete mít problém, co vybrat, všechny ty hříbečky, šištičky, šípečky, kytičky a šnečci rozněžní každou duši. Přidat se dají mašličky a krajky, kusy látky i lýka.

Zkuste i umělé květy

„Jestli se na něco každý rok těšíme víc než na Vánoce, tak je to dekorování podzimních výloh našich obchodů. Podzim nabízí tolik možností a tolik krásných barev!“ říkají kreativky ze sítě obchodů Korálky, na jejichž webu najdete jak materiál ke koupení, tak nápady, jak s ním pracovat. A přesně tak to je, stačí, když se podíváte na barevnou škálu podzimního listí a lesa, a nebudete vědět, kterou si vybrat. Nebojte se ani neotřelých barev, jako je třeba fialová nebo mlžná šedá, ale samozřejmě rezavá nebo jiná hnědá je klasika. Se sklony k pohádkám můžete do svého aranžmá přidat i domeček pro trpaslíčka, případně i toho trpaslíčka. Nezapomeňte, že co vyrobíte s láskou, to prostě nemůže být kýč.

„Pro podzimní dekorace se přímo nabízí využít umělé květiny – ať už to jsou jiřinky, listy dubů a javorů, bobulky, nebo šišky, kaštany a ořechy. To všechno můžete díky tavné pistoli spojit do efektního aranžmá. Štípacími kleštěmi si rozdělíte květinu na segmenty, které pak můžete přeskládat a vzájemně nakombinovat dle své fantazie. Vždy nejprve lepte spodní vrstvu a postupujte nahoru. Dávejte si pozor, abyste zbytečně nedali lepidlo i do míst, která budou následně vidět. Po dokončení se také porozhlédněte po vláknech, která za sebou tavná pistole zanechává ve chvíli, kdy ji oddálíte. Nebojte, snadno je oddělíte od podkladu,“ radí kreativky z Korálků. Ostatně přidat do dekorace můžete i dřevěné nebo skleněné korálky, ať už je tam nalepíte, nebo navléknete a přivážete.

Objem i jednoduchost

Ať už budete vyrábět věnec jakkoli velký a jakéhokoli stylu, začněte s upevňováním vrstev, které budou vespod. Až vám budou pevně držet větvičky, listy, lýko nebo třeba seno, postupně nahoru přidávejte ozdoby. Můžete vyplnit doslova každý centimetr nebo se rozhodnout, že dáte výzdobu třeba jen do jedné čtvrtiny věnce, obojí teď naprosto frčí, pokud vás zajímají trendy. Můžete mít věnec tak opulentní, že vypadá jako dožínkový, i velmi prostý, který působí až minimalisticky. Dbejte prostě jen na to, aby se vám líbil.