Dýně je plod popínavky, kterou do Evropy údajně přivezl sám Kolumbus až z daleké Ameriky. Kolonisté se pěstování dýní naučili od indiánů a dnes je jednou z nejoblíbenějších surovin i v naší české kuchyni. O Halloweenu můžete ozdobit svoje domovy svícny a jinými dekoracemi z vydlabaných dýní a dužninu pak jako správné hospodyňky zpracovat v kuchyni.

Jednoduché aranžmá

Dekoracemi v podobě dýní se to v obchodech jen hemží. Ale proč sahat hluboko do peněženky, když vám sama zahrádka nadělila… Samotné dýně hýřící neuvěřitelnými barvami a tvary stačí vyskládat na zápraží nebo na schody, zajímavě osvětlit a podzimní aranžmá nebude mít chybu. Pokud chcete, aby vám okrasné dýně s pruhy, skvrnami nebo výrazným žebrováním vydržely co nejdéle, je lepší je usušit.

Tip Ládi Hrušky na výrobu květináče

Zajímavou podzimní inspiraci, jak nápaditě zužitkovat dýně, přinesly také Vychytávky Ládi Hrušky. V rámci „dýňobraní“ se Láďa vrhnul na výrobu originálního květináče, v němž se nádherně vyjímají podzimní květiny a se kterým nehne ani pořádný podzimní vichr.

Pokud se vám Láďův květináč líbí, můžete si ho zkusit vyrobit doma. Není to vůbec nic složitého. Připravte si větší dýni, hodí se hokaido, muškátová nebo máslová. V dílně najděte prázdnou plechovku s menším obvodem, než má vybraná dýně. K výrobě květináče budete potřebovat ještě dlouhý a ostrý nůž a rostlinky na jeho vyplnění.

Podle obvodu plechovky si zakreslete na dýni kolečko.

Kolečko vyřízněte dlouhým nožem.

Z dýně vydlabejte dužninu.

Pomocí kladívka do otvoru umístěte plechovku.

Plechovku naplňte aranžovací hmotou a do té napíchejte hrnkové květiny. Aranžmá dozdobte větvičkami, sušenými klasy, prostě čímkoli přírodním, co máte po ruce.

Krásná a hlavně jednoduchá dýňová dekorace vám zpříjemní Halloween.

Jestliže vás Láďova vychytávka navnadila k domácí tvorbě a chcete se inspirovat jeho dalšími nápady, sledujte Vychytávky Ládi Hrušky každou neděli kolem poledne na Primě.

www.primadoma.cz