Bez pravidelné údržby by se z lednice za chvilku linul nepříjemný odér zkaženého jídla a interiér by zdobily skvrny od zbytků jídla, rozlitého džusu nebo kečupu a taky všudypřítomná plíseň. Důležitá je určitě prevence, která vydá na samostatnou kapitolu. Připomeňme si pár zásadních kroků, jak lednici bezbolestně a důkladně uklidit.

Lednici myjte před velkým nákupem

Chystáte se na velký nákup? Využijte toho, že je lednice poloprázdná, a důkladně ji umyjte. Prošlé potraviny nekompromisně zlikvidujte, jídlo z mrazáku přesuňte do příručního chladicího boxu nebo tašky. Dobu tání oddálíte, když zmrzlé suroviny pevně zabalíte do několika vrstev novin a dáte třeba do peřin. Pro potraviny, které se kazí rychle, vytvořte improvizovanou lednici z vany. Napusťte do ní asi 10 cm ledové vody a nechte ji tam hodinu stát. Vychladí se místnost i vana. Na vyndávání potravin si vezměte prádelní koš nebo krabici.

Omyjte všechny obaly

Bakterie jsou mršky zrádné, proto omyjte i zdánlivě nedotčené čisté obaly od potravin, dna lahví a jejich víčka a načaté sýry vložte do nových igelitových sáčků nebo vyčištěných dóz. Některé potraviny jsou po vyjmutí z chladničky náchylné k rychlému kažení, proto pracujte rychle, vše důkladně osušte, a pokud vám všechno místo v chladicích taškách nezabraly potraviny z mrazáku, uložte tam i ostatní jídlo.

Pusťte se do útrob lednice

Před mytím vnitřních prostor lednice z ní vyjměte všechny šuplíky a poličky. Teplou vodou se saponátem nebo vodou s jedlou sodou důkladně umyjte všechny záhyby, rohy a stěny. Zvláštní pozornost věnujte drážkám, které slouží jako opora pro poličky. Postupujte odshora dolů, aby vám stékající voda opět nezašpinila již umytou spodní část. Na zaschlé skvrny můžete použít trochu zubní pasty, která má mírně abrazivní účinky. Při generálním úklidu nezapomeňte ani na odtokový kanálek, který je obvykle zdrojem nepříjemného zápachu. Pomoci by vám mohl speciální kartáček, který výrobci dodávají v příslušenství, nebo pletací jehlice či kartáček na zuby.

Nezapomeňte na těsnění

Zvláštní pozornost věnujte gumovému těsnění kolem dveří chladničky. Tam se totiž daří plísním. Těsnění vysajte a pak použijte teplou vodu, tekuté mýdlo a na závěr i prostředek proti plísním. S místy, kam se nemůžete dostat, pomůžou třeba vatové tampony na čištění uší nebo párátka obalená gázou. Pak vše důkladně opláchněte a otřete dosucha. Odborníci na úklid radí potřít těsnění tenkou vrstvou vazelíny nebo alespoň oleje, aby nevysychalo a nepraskalo.

Omyjte veškeré nástavce a boxy

Než se pustíte do skleněných nebo plastových boxů pod proudem teplé vody, raději je nechte zahřát na pokojovou teplotu, aby nepraskly. Drátěné police omyjte důkladně i zespoda, tam při běžném jednorázovém úklidu nesaháte. Na spodní straně se můžou kupit kousky jídla, které vyšplouchnou z hrnce bez pokličky a podobně. Při mytí myslete i na těsnění a zásuvky na zeleninu a ovoce, kde je koncentrace bakterií největší. Než vrátíte všechno na své místo, ledničku důkladně vydezinfikujte. A otřete také vršky dveří chladničky a mrazáku a vyleštěte otisky prstů. S vypulírovanou lednicí se vám bude v kuchyni lépe dýchat!