Vyjímají se na balkoně, ale i doma v bytě, kde je umístění rostliny v květináči problematické. Můžete použít venkovní i pokojovky, konifery, sukulenty i skalničky. Japonci je kolem sebe milují, zamilujte si je i vy. Péče o ně je jednoduchá, jen jednou začas je stačí vykoupat.

Potřebujete:

• malou rostlinu, může to být třeba pokojové kapradí
• zeminu s příměsí jílu
• čerstvý mech
• režnou nit
• nůžky

Opatrně na kořínky

Rostlinu vyndejte z jejího hliněného obalu a část zeminy odstraňte. Opatrně, ať moc nepotrháte kořínky. Oběma rukama se potom snažte původní zeminu vytvarovat do koule a vtlačte do ní i jílovitou zeminu. Pokud ji nemáte, přidejte k zemině přírodní produkt Plantasorb, který zadržuje vláhu v okolí rostliny, což je u kokedam velmi žádoucí (balení po 750 gramech stojí kolem 140 korun a zbytek můžete využít do nádob s rostlinami umístěnými na slunci nebo do jižně položených záhonů).

Až bude mít kořenový bal tvar koule, obalte ho pečlivě mechem a začněte obtáčet režnou nití. Nebojte se pěkně utahovat, kořínkům to neuškodí, propojí se se zeminou a rostlinkám se bude dařit. Na konci nechte nit delší a svažte ji několika uzlíky se začátkem vašeho obmotávání. Hotovou kokedamu ponořte na hodinu dvě do vody, pak ji nechte okapat a zavěste provázkem do volného prostoru. Takové zalévání by mělo stačit jednou za týden, ale záleží na konkrétní rostlině.

Převzato z časopisu Kreativ.