Astaxanthin je přírodní antioxidant, který se vyskytuje v řadě přírodních zdrojů, jako jsou sladkovodní řasy, lososi, krevety a krabi. Antioxidanty jsou látky, které neutralizují volné radikály. Volné radikály jsou částice, které vznikají v lidském organismu působením vnitřních a vnějších negativních vlivů (např. znečištěné prostřední nebo prohřešky životního stylu), a poškozují zdravé buňky. Antioxidanty tak dokážou v organismu kompenzovat jejich škodlivé účinky. Mezi antioxidanty se mimo astaxanthin řadí např. vitamin C, vitamin E, koenzym Q10, resveratrol a další. Astaxanthin podporuje tvorbu imunoglobulinu a proliferaci širokého spektra imunitních buněk, posiluje imunitu a chrání nás před nemocemi a jinými škodlivými vlivy. Zmíněný imunoglobulin je protilátka, která je součástí našeho imunitního systému a je schopna identifikovat a zneškodnit cizí objekty (viry a bakterie) v našem organismu.

Imunitní systém
Vedle schopnosti astaxanthinu podporovat náš imunitní systém poukazují studie také na jeho protizánětlivé účinky. Dokáže tlumit tvorbu sloučenin, které stojí za vznikem zánětů a snižovat CRP (C-reaktivní protein, jehož vysoké hladiny v krvi jsou indikátorem mnoha život ohrožujících nemocí, jako je například cukrovka, rakovina nebo onemocnění srdce) i další ukazatele zánětlivosti. Právě chronické záněty bývají příčinou vzniku celé řady nemocí, jako je právě cukrovka, onemocnění srdce nebo také Alzheimerova choroba. Výzkumy mimo to poukazují také na schopnost astaxanthinu potlačovat množení nádorových buněk.

Kardiovaskulární onemocnění
Dle výsledků studií astaxanthin zmírňuje oxidaci LDL (tzv. „zlého“ cholesterolu), která je jedním z mechanismů, které stojí na počátku kardiovaskulárních onemocnění. Astaxanthin dokáže hladinu LDL cholesterolu a trygliceridů v krvi snížit, hladinu HDL (tzv. „hodný“) cholesterolu naopak zvyšuje.
Mozek a mozkové buňky
Z provedených vědeckých výzkumů plyne, že astaxanthin snadno překonává bariéru mezi krevním oběhem a mozkem, takže dokáže působit přímo na mozkové buňky, chránit je a snížit počet těch, které odumírají. Díky své antioxidanční síle a jedinečné schopnosti působení na buněčné membrány může chránit mozek před poškozením způsobeným ischémií (tj. nedokrvenost) nebo nedostatečným přívodem kyslíku a pomoci při léčbě raných stádií Alzheimerovy choroby.

Oči
Pravidelné užívání astaxanthinu může zlepšit zrakovou ostrost, schopnost zaostření, chránit před poškozením způsobeným světlem, zmírnit namáhání a únavu očí a rozostřené vidění.

Sportovní výkon
Astaxanthin je oblíbeným doplňkem stravy mezi sportovci. O vlivu astaxanthinu na sportovní výkon bylo provedeno mnoho výzkumů a studií, z nichž vyplývá, že astaxanthin pomáhá zvýšit sílu, vytrvalost, úroveň energie, a naopak snížit únavu. Díky svým protizánětlivým účinkům snižuje právě také zánětlivost způsobenou cvičením, což má příznivý vliv na regeneraci svalů po intenzivní fyzické zátěži. V dalším z výzkumů pak bylo zjištěno, že astaxanthin snižuje tvorbu kyseliny mléčné ve svalech. Kyselina mléčná způsobuje únavu svalů, svalové křeče a pálení svalů během aktivity.

Astaxanthin a domácí mazlíčci
Jako je astaxanthin dle odborníků prospěšný pro lidský organismus, může mít skvělé výsledky i pro domácí mazlíčky. Pochopitelně je však třeba dávkování upravit konkrétnímu zvířeti a jeho hmotnosti. Ideální je pro tyto účely přírodní sušená řasa.
Více informací zde