Když se řekne bodové svítidlo, většina z nás si představí maličké světlo zabudované v podhledu. Tento jednoduchý typ bodovek je logickou a nenáročnou volbou, když potřebujete osvětlit místnost s nízkými stropy, kde by klasické svítidlo prostor ještě více opticky snížilo. Pokud si ale přejete nasvítit například kuchyňskou linku nebo jídelní stůl, oceníte spíše takové bodové svítidlo, které můžete kdykoli manuálně nasměrovat na specifický bod.

Směrové bodovky jsou k dostání ve dvou provedeních:                                                                                                          

  • vícebodová stropní světla - oceníte je zejména nad pracovní plochou kuchyňského ostrůvku či nad jídelním stolem
  • nástěnná bodová svítidla - vykouzlí intimní atmosféru v ložnici nebo ve čtenářském koutku

Výhody bodových svítidel

Estetická hodnota a flexibilita

Bodová svítidla mají vynikající estetickou hodnotu a mohou se přizpůsobit různým stylům interiéru. Díky kompaktnímu provedení se snadno integrují do stropů, stěn nebo podlah, aniž by narušovala celkový vzhled místnosti. Jsou ideální pro vytvoření efektu skrytého osvětlení nebo pro zvýraznění konkrétních prvků, jako jsou obrazy, sochy či architektonické prvky.

Výkonné a úsporné osvětlení

Bodová svítidla nabízejí vysoký stupeň osvětlení s malou spotřebou energie. Moderní LED technologie zajišťuje dlouhou životnost svítidel a úsporu energie ve srovnání s tradičními žárovkami. Můžete si vybrat ze široké škály světelných teplot a intenzit, což vám umožní přizpůsobit osvětlení vašim individuálním potřebám.

Tip: Pro osvětlení pracovní plochy a pracovny vybírejte světlo bílé, chladné, jež vás udrží v bdělém stavu a ostře osvětlí všechny detaily. Do ložnice či obývacího pokoje se naopak hodí světlo teplejší, při kterém se lépe relaxuje.

Všestranné použití

Bodová svítidla jsou mimořádně všestranná a mohou být použita v různých prostorách, od vstupní haly přes jídelnu až po ložnici. Nemusíme však skončit jen u interiéru. Úžasný efekt bodová svítidla vytvoří také v podlaze terasy - v tomto případě je ovšem nutné vybrat světla vhodná do exteriéru. Bude-li na ně přímo dopadat dešťová voda, hodnota IP krytí by měla být IP65. Nejste-li si jisti, jaké technické parametry musí venkovní svítidlo splňovat, nechte si vhodný produkt doporučit zkušeným prodejcem.

Jak vidíme, bodová svítidla jsou skutečně flexibilní a dá se s nimi doslova čarovat. Bez ohledu na to, zda je chcete využít pro vytvoření příjemné atmosféry nebo pro zvýraznění konkrétních prvků, bodovky jsou jistou volbou, když chcete vnést do domova více světla.