1.   Příprava bytu k pronájmu

První dojem rozhoduje, celý byt by měl proto zářit a vonět čistotou. Po odchodu předchozích nájemníků je nejlepší najmout si profesionální uklízecí firmu, která se o vše postará. Ať už ale budete uklízet byt sami, nebo prostřednictvím profíků, nevynechejte často opomíjená místa.

  • Pořádně umyjte zrcadla a okna.
  • Vyčistěte a přilepte podlahové lišty.
  • Očistěte vypínače, zásuvky a jejich okolí.
  • Omyjte kliky a interiérové dveře.
  • Zkontrolujte a omyjte všechen nábytek, především kuchyňský, a vyčistěte vnitřek všech poliček a zásuvek.
  • Zkontrolujte matrace, gauč a další textilní povrchy a raději je dejte vytepovat.
  • Záclony a závěsy vyperte.
  • Zkontrolujte čistotu a funkčnost všech elektrických spotřebičů.
  • Prozkoumejte znečištění stěn. Menší fleky se dají zamalovat, při větším znečištění ale raději nechte celou stěnu nebo rovnou celý byt přemalovat.

Rozhodněte se také, zda chcete byt pronajímat zařízený, nebo bez nábytku. Zařízené byty jsou pro nájemce atraktivnější, ale pro vás to znamená vyšší počáteční investici a více starostí o stav nábytku. Proto nezapomeňte uzavřít spolu s pojištěním nemovitosti také pojištění domácnosti, které vám s případnými škodami pomůže.

2.   Správně inzerujte

Čím popisnější inzerát bude tím lépe. Nezapomeňte zmínit lokalitu, počet pokojů, výši nájemného, blízkost MHD a dalších možností dopravy, občanskou vybavenost, ale také počet osob, který je do bytu ideální. Nezapomeňte uvést, zda je v bytě povolené mít domácí mazlíčky nebo v něm kouřit.

Inzerát zveřejněte jen na spolehlivých místech, například ověřených realitních portálech. Rozešlete jej také mezi své známé, například prostřednictvím sociálních sítích. Možná právě oni nebo někdo z jejich okolí budete právě shánět byt na pronájem. Díky tomu si rozšíříte možnost získat do svého bytu opravdu spolehlivého nájemce.

Pokud nechcete mít s inzerováním, ani s následnými prohlídkami žádné starosti, svěřte pronájem svého bytu do rukou ověřené realitní kanceláře. Ta si sice vyžádá za své služby nějakou provizi, ale vám ušetří spoustu času a starostí.

V dnešní době také existují speciální realitky, které si váš byt samy pronajmou a starají se o vše včetně oprav a dalšího pronájmu bytu třetím osobám. Vy tak nemáte s pronájmem žádné starosti a nestaráte se ani o následnou komunikaci s nájemníkem. Vše vyřídí daná společnost a v případě odchodu nájemníka se postará o nalezení nového.

3.   Výběr nájemníka

Pokud budete organizovat prohlídky ve vlastní režii, měli byste se vyhnout pravidlu „první přijde, první bere“. Během obhlídky si zájemce nenápadně prověřte. Ptejte se na práci, důvod stahování, zajímejte se o jeho životní styl.

Pokud si někdo bude chtít pronajmout váš byt bez obhlídky, počkejte s podpisem smlouvy do osobního setkání. Při podpisu si od zájemce nárokujte vratnou zálohu, která pokryje případné škody způsobené nájemníkem. Záloha většinou bývá ve výši jednoho měsíčního nájmu.

4.   Chraňte se kvalitní smlouvou

Různé šablony nájemních smluv najdete na internetu. Ne vždy však narazíte na kvalitní dokument, proto si jej raději vždy pečlivě přečtěte. Nejlepší a nejbezpečnější je nechat si smlouvu vypracovat ověřeným realitním právníkem.

Smlouva by měla obsahovat všechny důležité informace a dodatky, které vás ochrání, například v případě nezaplaceného nájmu. Důležitými body ve smlouvě jsou:

  • výše nájmu,
  • způsob platby,
  • podmínky ukončení nájmu,
  • povinnosti nájemce a pronajímatele,
  • podmínky užívání bytu a podobně.

5.   Neobcházejte zákon

Při pronájmu bytu je třeba splnit určité zákonné povinnosti a nahlásit některé skutečnosti na příslušné úřady. Příjem z pronájmu podléhá zdanění, proto jej musíte zahrnout do daňového přiznání.

V některých případech je třeba oznámit pronájem bytu na obecní úřad. Může to být například při změně trvalého pobytu nájemníka nebo při výpočtu místních daní.

Pokud si vše zjistíte a zajistíte dostatečně včas, předcházíte tak nedodržení zákonných povinností a následným pokutám. Kromě toho si dodržením zákona zabezpečíte právní ochranu v případě sporů s nájemníkem. Faktury, smlouvy a další doklady si pečlivě uchovávejte. Můžou se vám hodit při daňových kontrolách.