Když se řekne revize

Revize je zákonnou povinností každého majitele plynového kotle, provádí ji kvalifikovaný technik nebo autorizovaný servisní pracovník.  Dělíme ji na výchozí, která se dělá při uvedení kotle do provozu, a provozní. Tu je třeba nechat dělat pravidelně po celou dobu používání kotle. Mnozí z nás si ji pletou se servisem, který je ale preventivním řešením a může zvýšit účinnost vytápění. 

Víte, že revize sice něco stojí, může vám ale ušetřit mnohem větší částku za možnou opravu kotle? Chrání také vaše zdraví a váš majetek, proto ji nepodceňujte.

Proč je třeba revizi dělat?

Pravidelné revize plynových kotlů nám ukládá zákon, a to v domácnostech jednou za 3 roky. Můžeme se díky ní vyhnout mnoha nepříjemnostem, např. tomu, že kotel během zimy z ničeho nic přestane topit, nebo že dojde k úniku oxidu uhelnatého, což je jedovatý plyn, který je bez zápachu, a tudíž těžko odhalitelný.

3 roky jsou ale poměrně dlouhá doba, během které se toho může hodně stát, proto je ideální nechat si udělat revizi jednou ročně, a to nejlépe hned po skončení topné sezóny. Zaprvé tím získáte dostatek času na případnou opravu kotle, za druhé budete mít jistotu, že nezapomenete, a za třetí – revizi nemůže provádět jen tak někdo, musí jít o odborného technika. A ti mají na podzim plné ruce práce.

Co všechno technik během revize zkontroluje?

Pravidelnou revizí kotle získáte jistotu, že váš kotel je bezpečný a vy se nemusíte bát ho používat. Pokud máte novější kotel, pak můžete předejít i problémům při možné reklamaci kotle. A co taková revize vůbec obnáší? Odborný technik při ní zkontroluje:

  • Hořáky
  • Spalovací prostory
  • Odvody spalin
  • Těsnost spojů
  • Tlakové systémy
  • Bezpečnostní ventily
  • Provede i měření výkonu a účinnosti kotle.
  • Zkontroluje, zda kotel splňuje aktuální bezpečnostní normy.

Výsledkem provedené revize je protokol o revizi, který vám slouží jako důkaz, že jste si ji nechali provést. Tento dokument si uschovejte, v případě nehody ho bude pojišťovna vyžadovat.