Bradavice

Zejména v dětském věku se s bradavicí setkal snad každý. Děti jsou k bradavicím totiž náchylnější. Nepříliš známé je, že bradavice jsou kožním problémem, který je virového původu. Nejčastěji nalezneme bradavice na rukou a na nohou, objevit se ale mohou prakticky kdekoliv na našem těle včetně obličeje nebo genitálií.

Ačkoli bradavice zpravidla nezpůsobují jiný než estetický problém, měli byste se snažit se jich zbavit. Léčba je bohužel obvykle zdlouhavá. Pomoci si můžete svépomocí volně prodejnými léčivy nebo návštěvou kožního lékaře, který může bradavice mimo jiné tzv. vypálit dusíkem. Základem je trpělivost a opakovaná aplikace, někdy může pomoci kombinace různých léčebných metod.

Pigmentová znaménka (a rakovina kůže)

Pigmentová znaménka nejsou ničím neobvyklým, objevují se již u malých dětí. Zpravidla jsou neškodná a mají pouze estetický dopad (ať už pozitivní, či negativní) na náš vzhled. Zejména nově se tvořícím znaménkům byste měli věnovat zvýšenou pozornost. Důležité jsou pravidelné návštěvy kožního lékaře, který znaménka zkontroluje. Má-li podezření na melanom, zpravidla jej nechá odstranit. Jde o efektivní způsob, jak předcházet rakovině kůže.

Kopřivka

Kopřivka je nepříjemným kožním projevem, který vzniká zpravidla v reakci na určitý podnět. Jde o velké množství svědivých pupínků, které se mohou několik dní až týdnů objevovat a zase mizet. Kromě estetického problému je kopřivka nepříjemná zejména kvůli zmíněnému svědění.

Kopřivka je vlastně alergickou reakcí. Může vznikat v reakci na určité látky (parfémy či kosmetiku obecně, nový prací prášek) nebo třeba v reakci na chlad či velké množství přímého slunečního záření. Objevit se může i reakce na léky, potraviny či hmyzí bodnutí.

Nejlepší léčbou je identifikace spouštěče, kterému byste se měli snažit do budoucna vyhnout. Při projevu se pak využívají léky zklidňující alergickou reakci, lokální masti, v těžších případech pak mohou být krátkodobě nasazeny kortikoidy.

Když máte citlivou pokožku a poraníte se, ujistěte se, že jste si vybrali kvalitní náplast, která vaši pokožku nepodráždí.

Akné

Akné trápí především náctileté, v nižší míře se ale u mnohých objevuje prakticky po celý život. Dojde k ucpání vývodu mazových žláz, vznikne malý zánět. Projevem je to, čemu říkáme akné. Nejčastěji se vyskytuje v obličeji, na krku, na zádech, ramenou a hrudníku. Nejlepší prevencí je důkladná hygiena a čištění obličeje. Pomůže i speciální kosmetika. U žen může projevy akné zmírnit nasazení antikoncepce.