Měsíček lékařský je nejen populární okrasnou rostlinnou našich zahrad, ale zároveň jednou z nejvšestrannějších a nejúčinnějších léčivých rostlin, které podporují přirozené zdraví pokožky. Tato bylina se zářivě žlutými, oranžovými či červenými květy obsahuje mnoho cenných živin, například karotenoidy, flavonoidy a triterpenoidní saponiny či vitamín C. Aktivní látky obsažené v měsíčku intenzivně regenerují a podporují tvorbu tkání, zatímco karotenoidy a flavonoidy chrání kůži před nepříznivými vnějšími vlivy. Měsíček je tak nejvíce ceněn pro své posilující a ochranné účinky, jimiž pečuje o zdraví a vitalitu kůže. Navíc zklidňuje pokožku, která ztratila rovnováhu a je vysušená nebo příliš namáhaná. Svými regeneračními a ochrannými schopnostmi předčí ostatní rostliny, zasahuje totiž až do hlubokých vrstev kůže. Měsíček pokožku zahaluje do ochranné vrstvy, posiluje ji, léčí a podporuje její strukturu a odolnost.

Díky svým zklidňujícím účinkům je měsíček ideální také pro citlivou pokožku novorozenců a batolat, ale také pro každodenní péči o kůži i starších dětí. Pomáhá rozvíjet odolnost a obranyschopnost mladé kůže, zklidňuje podrážděnou pokožku, pomáhá hojit oděrky i poranění, tlumí zánět.Měsíčkový krém, ideálně i s obsahem zinku, je skvělý na plenkovou dermatitidu, která je jedním z nejběžnějších kožních problémů miminek,“ doplňuje MUDr. Kateřina Konopásková, lékařka pro děti a dorost z Fakultní nemocnice Motol v Praze a členka týmu Opatovské pediatrie.

„A ideální je měsíček také při léčbě atopického ekzému, který je poměrně běžný u předškolních dětí. Je totiž protizánětlivý a může pomoci předcházet vzniku velkých ekzémových ložisek,“ dodává MUDr. Lucia Mansfeldová, dermatoložka a zakladatelka institutu Almiaderm, s tím, že výhodou měsíčku je i fakt, že tak často nezpůsobuje kontaktní alergické reakce, narozdíl například od oblíbeného heřmánku.

V biodynamické lékárničce, která je jedním z pilířů značky Weleda, zastává měsíček klíčovou úlohu. „Měsíček díky svým regeneračním a ochranným účinkům hraje hlavní roli v mnoha našich produktech. Měsíčkové tinktury a olejové extrakty najdete asi ve třiceti kosmetických přípravcích. A protože je tato rostlina nepostradatelná pro vývoj dětské pokožky, je už padesát let klíčovou rostlinou naší řady péče o dítě,“ uvádí Jana Goldbricht, WELEDA Beauty & Product Specialist.