Výběr správných kousků do šatníku Vám může usnadnit výběr a zkrátit čas, který strávíte ranní přípravou. A to znamená více drahocenných minut pro sebe, které můžete strávit podle svých představ: spánkem, cvičením, prvky vědomé selfcare, neuspěchanou snídaní nebo důkladnější úpravou svého zevnějšku. Zjistěte, jak si vybrat dokonalý styl do práce a do kanceláře.

Jak se obléci do kanceláře? Styling podle business dress code

První věc, kterou musíte udělat, než začnete sestavovat své soupravy oblečení do práce, je znát dress code. Každá firma, a dokonce i odvětví, může mít jiné požadavky na každodenní oblečení nebo styling do kanceláře pro zvláštní příležitosti, jako jsou schůzky představenstva nebo klientů, reprezentace pracoviště na veletrzích a oborových akcích, školení, firemní akce nebo větší galavečery. Jinak bude vypadat sestava oblečení pro zaměstnance v kreativním průmyslu, kde se často uplatňuje ležérní nebo případně smart casual styl, a jinak pro vedoucího pracovníka podniku nebo banky. Před výběrem položek do kapslového šatníku do práce proto zvažte:

 • zda má vaše firma závazný dress code;
 • pokud ne, možná pravidla nejsou oficiální. V takovém případě se vyplatí zjistit, podle jakého dresscode se oblékají lidé na podobných pozicích;
 • zda se setkáváte s klienty;
 • zda se účastníte důležitých schůzek;
 • zda reprezentujete společnost navenek;
 • zda často pořádáte firemní akce nebo galavečery? Pokud ano, budete potřebovat formální nebo slavnostní komplet;
 • účastníte se služebních cest a potřebujete kompaktní šatník pro různé příležitosti s tím spojené?

Odpovědi na tyto otázky Vám pomohou určit Vaše potřeby. Zjistíte, zda by váš šatník měl obsahovat pouze ležérní nebo elegantní pracovní styl. Možná je vyžadován pracovní oděv, takže tmavý oblek, světlá košile pro muže a tónovaný komplet nebo šaty ke kolenům, punčocháče, podpatky a neutrální doplňky pro ženy? Vaším prvním krokem by mělo být sestavení seznamu, pro jaké příležitosti budete potřebovat správné oblečení do kanceláře i mimo ni.

Styling do práce - vytvořte si funkční kapslový šatník

Jakmile znáte vyžadovaný typ oblékání, můžete přejít k praktické části vytváření kapslového šatníku do práce. Takový koncept Vám pomůže z několika málo kousků vytvořit více outfitů do kanceláře i pro jiné příležitosti. Jak vytvářet promyšlené komplety a které kousky budou fungovat nejlépe?

Podívejte se na pánské vesty S’portofino>>>

Styling do práce a do kanceláře - vytváříme základ outfitu

Víte, proč Mark Zuckenberg volí každý den stejné šedé tričko a Steve Jobs se nejraději ukazoval v černém roláku? Vůbec to není tím, že by se tito jedni z nejvýznamnějších podnikatelů současnosti nevěnovali módě pozornost nebo se o ni nezajímali. Slavné tričko je pečlivě vybrané a ušité na míru a rolák vytvořil návrhář. V tomto business oblečení jde stejně tak o vytvoření uniformy a poznávacího znamení jako o zkrácení procesu výběru stylingu do práce.

Je to značné zjednodušení, když máte v šatníku takové oblečení, které jednoduše sundáte z ramínka a bez velkého přemýšlení si ho obléknete. Takového efektu lze dosáhnout, aniž byste se museli omezovat na jediný kus oblečení. Stačí se spolehnout na vynikající kvalitu základních kousků, které budou tvořit základ jakéhokoli outfitu do kanceláře. Podle stylistů by měly tvořit až 80 % toho, co máte v šatníku.

Vybírat můžete například:

 • jednobarevné košile a halenky s dlouhým rukávem v barvách z Vámi zvolené palety nebo tónů (chladných nebo teplých);
 • teplejší svršky pro podzimní/zimní období, např. jednobarevné roláky, jednoduché svetry, kardigany;
 • pohodlné, neutrální kalhoty: pro ležérní outfit džíny nebo chinos, pro formálnější outfit látkové kalhoty, cigaretové kalhoty, kalhoty wide leg;
 • světlou košili;
 • dobře padnoucí, ale pohodlné sako;

Nezapomínejte také na doplňky uspořádané do souprav. Užitečné budou:

 • kožené opasky;
 • boty, které odpovídají dress codu;
 • brašna na notebook;
 • pro dámský styling: kabelka na každý den;
 • ne příliš výrazná bižuterie.

Pokud je ve Vaší práci přijat formálnější dress code, budou pro dámskou kancelářskou stylizaci nezbytné také punčocháče.

Styling do práce a do kanceláře - jak zdůraznit osobnost?

Většinu Vašeho šatníku by měl tvořit neutrální základ. Jak tedy zdůraznit vlastní styl a vyjádřit individualitu? Toho lze dosáhnout výběrem oblíbených barev. Stačí si uvědomit, že pro formální pracovní dress code bývají barvy tlumené a volí se tmavé obleky, světlé košile nebo šaty a černé boty. Můžete však být v pokušení přidat nenápadně poutavé doplňky, jako jsou zajímavé obroučky brýlí, pruhovaná kravata a odpovídající kapesníček, šátek nebo brož. Styling do kanceláře může být Vaší uniformou, ve které se cítíte pohodlně, a takovéto drobné detaily - to jsou prvky, které vyniknou a stojí za zapamatování.

Podívejte se na sukně a šaty S’portofino

Jaké barvy a vzory pro styling do práce a kanceláře?

Formálnější styling do kanceláře by měl vycházet z tlumených barev: černá, tmavě modrá, tmavě šedá pro obleky a dámské komplety. Košile a halenky volte v pastelových odstínech. Bílá je vyhrazena pro zvláštní příležitosti a pro každodenní nošení např. modrá, růžová, světle šedá. Vzory jsou jemné a nevyčnívají. Mohou splývat se strukturou látky (např. modré tečky na modrém podkladu košile) nebo odkazovat na klasiku. Můžete se rozhodnout pro jemnou kostku nebo proužky.

Pokud máte v práci zaveden styl smart casual, můžete si dopřát barevný nebo vzorovaný kousek, který zpestří základ a stane se prvkem, který upoutá pozornost.

Čeho je vhodné se vyvarovat při stylizaci do kanceláře a do práce?

Pokud jde o styling do kanceláře, vyplatí se vyhnout látkám a střihům, které nedrží tvar a jsou spojeny spíše s domácími prostory. Raději se vyhněte joggersům a běžným tričkům ve prospěch džínů nebo chinos s přídavkem elastanu a jednobarevné košile. Pamatujte také na to, že v pracovním oblečení obvykle strávíte každý den dlouhé hodiny. Dbejte proto na jejich kvalitu a dobré provedení, abyste se v nich cítili pohodlně. Vybírejte přírodní materiály (např. vlnu, bavlnu) nebo umělé materiály, tj. vyrobené z rostlinných materiálů (viskóza, tencel). Vyhněte se syntetickým materiálům, např. polyesteru, akrylu.

Na jaké značky se vyplatí vsadit pro pracovní a kancelářský styling?

Při stylingu do práce hraje největší roli kvalita, proto volte jen dobré značky. Výběr provádí např. S’portofino, kde najdete uznávané výrobce a návrháře, jako jsou: Boss, Aeronautica Militare, Goldbergh, Gran Sasso, Dondup, Polo Ralph Lauren, Vilebrequin, North Sails, MC2 Saint Barth, Bogner, Paul and Shark, La Martina, Maia Bergman, Deha.