Říká se, že pes si přirozeně čistí zuby okousáváním různých předmětů. Stačí to, nebo je potřeba lidský zásah?

Ačkoliv platí, že psí zuby jsou méně náchylné ke kazům, nestačí nechat péči o chrup výhradně na vašem pejskovi. Lidé chápou, jak důležité je mít v pořádku svůj chrup, u psů však péči o zuby často neřeší. Výsledky pak vídáme v ordinaci, kde se až u 80 % psů ve středním věku setkáváme se zdravotními potížemi spojenými s nedostatečnou hygienou zubů.

Bakterie v usazených vrstvách plaku způsobují parodontální obtíže a nepříjemný zápach. Komplikace z neléčeného zánětu mohou vést k vážným zdravotním komplikacím, je proto naprosto zásadní jen nepřekrývat případný zápach, ale efektivně řešit jeho příčinu.

Copak zápach z psích úst není normální a neškodný?

Rozhodně není, to je mýtus. Jako první si u parodontálních obtíží můžete všimnout právě nepříjemného zápachu, případně zanícených dásní. Přehlížení těchto příznaků vede k ústupu dásní, úbytku kostí kolem zubů až k jejich vypadávání. V extrémních případech může dojít i ke zlomenině čelisti v důsledku eroze kosti způsobené bakteriemi nebo onemocnění srdce, plic a ledvin způsobené infekcí.

Co když si náš pejsek nenechá sáhnout na zuby?

Je pravda, že se tu a tam stane, že i přes trpělivou snahu není možné psovi zuby vyčistit mechanicky. V takových případech mohu doporučit sáhnout po chytrém a zároveň psy velmi oblíbeném řešení – dentálních tyčinkách. Ty jsou samozřejmě skvělé i pro pejsky, kteří si zuby vyčistit nechají.

Společnost Purina nabízí výborné dentální tyčinky Dentalife. Stačí si vybrat ze tří velikostí podle velikosti plemene. Jedna tyčinka Dentalife denně omezuje tvorbu zubního kamene a pomáhá omezovat tvorbu zubního plaku.

Jak to funguje a z čeho jsou tyčinky vyrobeny?

Měkčí porézní textura jemně čistí dásně, a především i těžko přístupné zadní zuby. Dochází tak k přirozenému mechanickému čištění, které je psovi podstatně příjemnější než čištění kartáčkem.

Všechny tyčinky mají 9 odlišných zakřivení k masírování dásní. Obsažený vitamín D a vápník posilují zuby. Novinka ActivFresh obsahuje navíc také sladkovodní modrozelenou řasu spirulinu a med, což jsou silné přírodní antioxidanty. ActiFresh má nízký obsah tuku, složení bez přidaných barviv a umělých konzervantů a osvědčený tvar, velikost a strukturu.