Rovnátka
Byli jste s dítětem u zubaře a děsí vás, kolik stojí rovnátka? Od roku 2022 přispívají zdravotní pojišťovny na rovnátka všem do 22 let. Některé hradí rovnátka celé, další z poloviny, jiné přispívají méně. Rozhodně ale na celou částku nebudete sami.
Příspěvek na rovnátka pojišťovny proplácejí zpětně. Nejdřív tedy rovnátka zaplatíte sami, poté pojišťovně doložíte doklad, který získáte u zubaře.
TIP: Podívejte se na webové stránky své pojišťovny, jestli doklad o rovnátkách můžete poslat online. Ušetříte tak spoustu času.
Dentální hygiena
S návštěvou zubaře se často pojí i návštěva dentální hygieny. Na té vám dentální hygienista či hygienistka odstraní přebytečný zubní kámen a další nečistoty, kterých se neumíme pomocí zubního kartáčku zbavit sami. Pro děti je dentální hygiena vhodná taky proto, že jim specialista či specialistka ukáže, jak si zuby čistit pečlivěji.
Na dentální hygienu přispívají zdravotní pojišťovny většinou jednou ročně, příspěvek se přitom může pohybovat okolo 300–500 Kč. Dobrá zpráva je, že na dentální hygienu získávají příspěvek i dospělí, můžete ji tak navštívit s dětmi společně.
Dioptrické brýle
Dioptrické brýle v dnešní době vyjdou docela draho. I pro děti. Proto na ně pojišťovny od ledna 2022 začaly přispívat všem do 17 let včetně (dříve přispívaly pouze do 15 let věku). Příspěvek se opět liší v závislosti na tom, jakou pojišťovnu máte – například u VZP je to zhruba 300 Kč, u RBP 500 Kč.
Příspěvek na dětské brýle získáte jednoduše. Nejdřív se s dítětem vydejte za očním lékařem, který vám vypíše „Poukaz na brýle a optické pomůcky“. Poté navštivte optometristu (i s poukazem). Poukaz od očního lékaře je však platný jen 30 dní, proto si návštěvu dobře naplánujte.
Bezlepková dieta
Potřebuje vaše dítě bezlepkovou stravu? Pojišťovna VZP na ni vašemu dítěti přispěje až 8 000 Kč. Pomoct vám může i s placením obědů ve školní jídelně. Příspěvek se vyplácí dětem mladším 18 let nebo studentům do 26 let.
Sportovní aktivity, kroužky nebo tábory
Fitness, plavání nebo další volnočasové aktivity. Ani na ty bychom neměli zapomínat. Pojišťovny na ně totiž nezapomínají a byla by škoda toho nevyužít – RBP přispívá dětem až 1 500 Kč na letní prázdninové pobyty, OZP pak až 1 000 Kč na sportovní kroužky. U dalších pojišťoven je to podobné.
Co dělat, když je rodinný rozpočet příliš napjatý?
Může se stát, že na péči pro své dítě zkrátka nebudete mít dostatek peněz ani s příspěvky od pojišťoven. Nabízí se proto několik řešení:
- Určete si priority. Nejet tábor je sice nemilé, ale brýle, které vaše dítě potřebuje, jsou důležitější.
- Poproste rodinu nebo blízké, aby vám s výdaji částečně pomohli. Je to lepší řešení než si půjčovat jinde.
- Jako poslední možnost zvažte půjčku. I nebankovní půjčka dává ve chvíli, kdy jde o zdraví, smysl. Obzvlášť u rovnátek nebo brýlí, které vašemu dítěti zjednoduší život i do budoucna.
Před každou půjčkou si ale spočítejte, jak vysoké splátky jste schopní splácet. Abyste časem nezjistili, že se pro vás půjčka stala jen další koulí u nohy, která na několik měsíců zatíží nejen vás, ale i ostatní členy rodiny.