A zase ty sopky!

Sicilská Etna (3 323 m) je nejvyšší aktivní sopkou Evropy, slyšel o ní každý a je prostě nádherná. Můžete se vydat pěší túrou až k jejímu kráteru a obdivovat čarokrásnou sopečnou krajinu, která nabízí vždy jedinečný zážitek. Stejně tak atraktivní jsou Liparské ostrovy, kam se z pevniny dostanete pohodlně trajektem, třeba v rámci poznávacího zájezdu na Sicílii. Netradiční podívanou nabídne hlavně Stromboli a noční pozorování výbuchů. Doporučit lze také ostrov Vulcano a pláže s černým pískem, stejně jako absolvování túry na hranu kráteru sopky Gran Cratere (391 m). Výhledy odsud na tyrkysové moře jsou jedním z těch nejkrásnějších, co budete mít možnost na Sicílii vidět.

Kouzelná Taormina – město, zbožňované umělci

Představte si, že se procházíte po malebném městě, které má 11 tisíc obyvatel, leží na východním pobřeží u Jónského moře na úbočí hory Monte Tauro s výhledem na Etnu. Je zde řecké divadlo, saracénský hrad a středověké uličky. Po večeři, během které si pochutnáte na delikátně připraveném mečounovi s přílohou, se opřete o hradby a necháte při západu slunce provětrávat své vlasy. Sledujete moře a nekonečný obzor.  A přesně taková je Taormina. Jako sen, který budete chtít zažívat znovu a znovu. Zcela právem je řazena mezi nejhezčí města Itálie.

Historické památky a naleziště

Nesmírně zajímavé jsou také Syrakusy, proslavené Archimédem, kde uvidíte řecké divadlo, římský amfiteátr a další úchvatné památky. A také zde nejspíš zažijete velké horko, tohle místo pravidelně obsazuje přední příčky v nejvyšších naměřených teplotách v Evropě. I tak ale stojí to za to. Budete si tu připadat jako v jiném světě. Ze stejné kategorie jmenujme Agrigento, proslulé Údolí chrámů se skvěle zachovalými řeckými stavbami.

Co nelze v souvislosti se Sicílií nezmínit?

V každém případě ale nezapomeňme, že návštěva Sicílie není jen o památkách, ale o celkové atmosféře. Vyplatí se tedy sledovat např. sérii „Kmotr“, zavítat do hlavního města Sicílie Palerma a nasát vlastně všudypřítomnou „vůni“ zdejší mafie. Protože ta zde má silné kořeny, utváří minulost i přítomnost ostrova. Kolikrát, když sledujete nápisy na zdech, staré omšelé budovy, nebo prostě jen pozorujete místní, pocítíte to opravdu intenzivně.

Dobrou chuť!

Jistě budete souhlasit, že jeden z nejhlavnějších důvodů, proč Sicílii navštívit, je jídlo. Sicilská kuchyně nese znaky mnoha kultur, jež se zde v minulosti vystřídaly (Řekové, Arabové, Normané, Španělé...), ovšem při tom všem si zachovává výrazné regionální ingredience. Zásadní vliv zde měli Arabové, jimž místní kuchyně vděčí za pěstování cukrové třtiny, citrusů, datlových palem, za používání hřebíčku, skořice nebo piniových oříšků. Na Sicílii se tradičně hodně používají rajčata, česnek, olivy, bazalka, mandle a pistácie. A rozhodně zde platí, že těstoviny, zmrzliny, nebo třeba ryby a mořské plody platí za to nejlepší, co si v Itálii dáte. Váš pobyt by tak měl být vždy i gurmánským zážitkem. Tak dobrou chuť a šťastnou cestu!

Autor: Hanka Dekojová