Nepřicházím, abych si nechal sloužit, ale abych sloužil. Tak začala korunovace krále Karla III., tuto doušku si sám přál zařadit do řeči.

Celý ceremoniál se skládal z pěti částí: uznání panovníka, složení slibu, pomazání, předání korunovačních insignií a vzdání holdu.

Ačkoli král Karel III. patří k těm, kteří prosazují udržitelnost a snaží se zbytečně neutrácet, jeho korunovace britskou pokladnici pořádně prohne. Částka za ceremonii je pětinásobně vyšší než byla ta jeho matky, Alžběty II., a to s ohledem na přepočet. Celkově vyjde na 100 milionů liber. Je ale nutno dodat, že krom toho, že stojí hodně peněz, tak hodně peněz také přinese, a to nejen hoteliérům a dalším složkám turistického ruchu, ale také do provozu Londýna.

Zdroj: Youtube

Ať žije emancipace!

Při korunovaci četla část evangelia i londýnská biskupka Sarah Mullally, první žena v čele londýnské diecéze. Zároveň je to poprvé, co se korunovace zúčastnila biskupka. Nutno připomenout, že poslední korunovace byla před sedmdesáti lety, kdy ještě nebylo obvyklé, aby ženy v anglické církvi zastávaly duchovenské služby. Tak vida, přece jen jsme se za 70 let v ženské emancipaci někam posunuli!

Žena také poprvé nesla a předávala královský meč. Role se zhostila Penny Mordaunt, Vůdkyně Dolní sněmovny Spojeného království. Král se také podílel na výběru skladeb, které při korunovaci budou zahrány a dal si záležet, aby v nich bylo zastoupeno dostatek skladatelek. Zmiňme alespoň některé: Sarah Class, Roxanna Panufnik, Shirley J. Thompson, Debbie Wiseman.

Šaty dělají krále a královnu

Král do Westminsterského opatství dorazil v šatech, které mají pořádnou historii. Jsou po jeho dědečkovi, Jiřím VI., který v nich byl korunován. Po pomazání oblékl štolu a do třetice všeho dobrého a zlého dostal zlatý šat, ve kterém přijal korunovační insignie.

Královna Camilla oblékla šaty od Bruce Oldfielda, návrháře a rodinného přítele. K trůnu ji doprovázely dvě z šesti jejích pobočnic, z čehož jedna je sestra, Annabel Elliot. Obě jako by si z oka vypadly, mezi sebou je dělí pouhý rok. Ačkoli není tak často na očích veřejnosti, s královským párem má velice blízký vztah.

Dechberoucí princezna Kate

Jestli se někdo narodil pro to být noblesní, je to princezna z Walesu, Kate. Na korunovaci oblékla šaty z dílny své oblíbené značky Alexander McQueen. Na šatech jsou vyšity motivy růže, bodláku, narcisu a jetele, čímž prezentuje každý ze čtyř národů Velké Británie. Do vlasů nezvolila tiáru, ale čelenku z kolekce Jess Collect x Alexander McQueen a doplnila ji náušnicemi, které patřily princezně Dianě a náhrdelníkem, který od svého otce dostala královna Alžběta II.

Role pro budoucího krále

Svou nezastupitelnou roli měl princ George, v současné době v pořadí druhý následník trůnu. Byl totiž čestným pážetem a kráčel za králem, svým dědečkem, Karlem III., a držel jeho plášť. Později stál s dalšími chlapci vedle krále a když ho zabírala kamera, neodpustil si pár vtipných obličejíků. Ceremonie se zúčastnila i princezna Charlotte, která kráčela za svými rodiči s bratrem Louisem.

Ten nezklamal, jako i při jiných událostech, nevydržel být ani tentokrát dlouho soustředěný a ponoukal svou starší sestru, princeznu Charlotte, povídal jí, anebo se díval úplně jinam, než se dívat měl. Ale co člověk může čekat od pětiletého chlapce, který musí vydržet několikahodinový ceremoniál, kterému nemůže ještě asi úplně rozumět.

Harry na druhé koleji

Od pátečního rána média bedlivě sledovala nebe nad Británií, kdy se nakonec snese princ Harry, a zda vůbec. Nakonec přiletěl nepozorován komerčním letem a poprvé se na veřejnosti objevil až ve Westminsterském opatství. Dostal pozvánku do třetí řady, usedl tak po boku svých sestřenic princezen Eugenie a Beatrice a jejich manželů.

Královnina přítelkyně

Seznam hostů letos mnohé překvapil. Není zvykem zvát další krále a panovníky, a to z prostého důvodu, aby nezastínili toho právě korunovaného. Pojďme od těchto hostů odhlédnout k někomu dalšímu. Pozvánku dostala také Lady Susan Hussey, jedna z nejbližších přítelkyň zesnulé královny Alžběty, která po jejím boku stála od roku 1960 a přezdívalo se jí ‚Number One Head Girl‘ a když zemřel princ Philip, doprovázela ji na pohřeb. Také je Williamovou kmotrou.

Zdroj: The Daily Mail UK

Související články