Již dříve zaznívaly z paláce hlasy, že král Karel III. se rozhodl pro modernější a skromnější pojetí celého obřadu, a tomu bude odpovídat také výběr slavnostního oblečení, jeho i královny chotě. Namísto tradičních hedvábných punčoch a kalhot, které se nosily při minulých slavnostech, bude panovník korunován ve své vojenské uniformě. I proto se dá očekávat, že Camilliny korunovační šaty budou také modernější ve srovnání s předchozími outfity ve znamení honosných materiálů a zdobných vzorů.

Zdroj: Youtube

Korunovační šaty královny Alžběty II.

Británie naposledy viděla korunovační šaty během ceremonie korunovace zesnulé královny Alžběty II. v roce 1953. Ta měla tehdy na sobě hedvábné saténové šaty s krátkými rukávy a plnou sukni s propracovanými výšivkami a střídajícími se liniemi zlatých korálků, diamantů a perel. Tyto šaty tehdy pro královnu Alžbětu II. navrhl Norman Hartness.

Kdo navrhnul šaty pro královnu Camillu?

V únoru vyšlo najevo, že Camilla s návrhem korunovačních šatů oslovila britského módního návrháře a zároveň přítele Bruce Oldfielda, který s královskou rodinou dlouhodobě spolupracuje. Byl také oblíbeným návrhářem zesnulé Diany, princezny z Walesu. Design korunovační róby ale zůstane tajemstvím až do obřadu.

The Telegraph zveřejnil vyjádření nejmenovaného zdroje: „Camillu s Brucem pojí velmi blízké přátelství, které trvá mnoho let. Takže v mnoha ohledech je výběr návrháře přirozená a jasná volba. Camilla Bruceovi věří, protože ji v poslední době připravoval šaty na většinu důležitých příležitostí."

Klenotům bude chybět kontroverzní diamant

Královna Camilla bude mít při korunovaci na hlavě korunu královny Mary, kterou vyrobilo zlatnictví Garrard v roce 1911. Zdobí ji 2 200 diamantů a původně i neblaze proslulý Koh-i-Noor. Aby se vyhnul kontroverzím, nechal ho královský pár vyměnit za tři diamanty ze sbírky královny Alžběty. Jedná se mimochodem o první případ v moderní historii, tedy od 18. století, kdy bude pro korunovaci královny choti „recyklována“ již existující koruna. Poslední chotí, která udělala totéž, byla královna Caroline, choť krále Jiřího II.

Camilla bude mít na ruce obřadní prsten, známý jako prsten královny manželky, který symbolizuje „sňatek“ s lidmi. Prsten byl vyroben v roce 1831 pro královnu Adelaide, manželku krále Viléma IV., a naposledy byl použit při korunovaci královny matky s jejím manželem, králem Jiřím VI., v roce 1937.

Střídání plášťů. Role zůstávají...

Král i královna vystřídají každý dva pláště. Při příjezdu budou mít na sobě tmavě červené, Karlův byl vyroben v roce 1937 pro Jiřího VI. a Camillin oblékla poprvé královna Alžběta II. před sedmdesáti lety. Při odjezdu budou oblečeni v tmavě fialových pláštích s výšivkami rostlin a hmyzu, které mají odrážet lásku královského páru k přírodě. Tyto dva pláště jim byly ušity na míru.

A co bude mít Karel III.?

Král Karel III. ve vojenské uniformě oblékne v průběhu obřadu tzv. supertuniku z počátku 20. století, která svým střihem napodobuje středověká církevní roucha, na ni pak přijde brokátový pás, který patřil jeho dědovi Jiřímu VI. I zde král Karel III. vyjádřil svoji náklonost k udržitelnosti, obvykle se pás i rukavice zhotovují novému panovníkovi na míru.

Na ruce bude mít pamětní prsten a na hlavě korunu sv. Eduarda, zdobenou 444 drahými kameny. Pochází z roku 1661 a byla vytvořena jako kopie původní středověké koruny. Ta váží 2,23 kg, a proto se tradičně používá jen pro samotný akt korunování. Z Westminsterského opatství tak král vyjde s Britskou imperiální korunou, pocházející z roku 1937. Ta je jakousi „pracovní“ alternativou, panovník ji užívá třeba při zahajovacím ceremoniálu v parlamentu.

Zdroj: Vlasta.cz The Telegraph www.independent.co.uk

Související články