Láska a vztahy

Milí (spolu)Raci, doufám, že mi toto familiérní oslovení jako zástupkyni našeho společného kmene odpustíte a dovolíte, abych se vám, a tedy i sobě, podívala do hvězd a pokusila se slovně postihnout to, co nám planety servírují.

Zdroj: Youtube

Především je potřeba, abyste si uvědomili, že nejhorší smrt je z vyděšení. Právě proto je načase, abyste o sobě přestali pochybovat, namlouvat si, že se k ničemu nehodíte, a navíc ve všem hledat jen problémy. V lásce a obecně v mezilidských vztazích vůbec to platí dvojnásobně! Čím dříve pochopíte, že vás čeká rok, který bude bohatý na události, s nimiž dosud valné zkušenosti nemáte, tím to bude lepší. Planetou, která vám je garantuje, je Pluto. Jde o nebeské těleso, které posledních více než dvacet let procházelo vaším partnerským sektorem, kde vám moc radosti nedělalo. Do cesty vám pod jeho vlivem mohli vstupovat partneři, kteří byli velice sebejistí, měli pocit, že vám mohou mluvit do všeho, a kteří se navíc projevovali jako autority, s nimiž se nediskutuje. Vy jste si pak mohli vybrat, zda se s nimi budete hádat, což je stav, ke kterému vrozené dispozice opravdu nemáte. Daleko pravděpodobnější by byl scénář, kdy jste zalezli do rohu a čekali, až nálady vašeho miláčka (mimochodem stejně nevyzpytatelné jako náhlé změny počasí) přejdou a doma opět nastane alespoň relativní klid.

To, že situace nemusí být tak zlá, jste si poprvé uvědomili v roce 2023 v dubnu a v květnu. Pluto poprvé nakoukl do Vodnáře (tedy do sektoru, který má ve vašem životě na starosti mimo jiné i erotiku a sex) a vy jste zjistili, že vaše vztahy nejsou zdaleka tak beznadějné, jak se vám zdá. Když se pak Pluto vrátil do Kozoroha, zdánlivě se sice nic nedělo, ale už jste věděli, že změny visí ve vzduchu. Když se v tomto roce Pluto 21. ledna dostane do Vodnáře, kde pobude do 1. září, máte před sebou sedm měsíců, kdy můžete ve vztahu změnit všechno, co potřebujete. I když to vašim zvykem nebývá, dejte klidně partnerovi ultimátum. Vysvětlete mu, že chcete, aby se k vám choval jako k rovnocennému životnímu souputníkovi, kterého ctí a jehož si váží. Pokud tak jednat chce, můžete obnovit manželské či partnerské sliby. Když se zeptá, zda jste se náhodou nezbláznili, a projeví starost o váš zdravý rozum, začněte klidně a bez zbytečného afektu uvažovat o uvolnění vztahu nebo o tom, že byste z takového vztahu odešli napořád. Ze samoty, která je vaší noční můrou, mít strach nemusíte.

Už ve druhé polovině ledna, kdy vaším partnerským sektorem prochází Merkur, máte šanci navázat vztah, který by byl zprvu sice přátelský, ale který by se záhy mohl posunout do romantičtější podoby. To, že se tak stane, garantuje Venuše, která vaším partnerským sektorem prochází mezi 23. lednem a 15. únorem. Pokud byste chtěli více vášní a vztah, ve kterém se nemluví o lásce ani o romantice, ale o sexu a vášních, můžete si ho dopřát od 4. ledna do 12. února, kdy stejnou oblastí prochází Mars. Je vidět, že vám nudný rok, kdy největší vzrušení prožijete při zavařování a následné kontrole víček, opravdu nehrozí. Užívejte si a buďte rádi, že máte s kým…

Rodina, rodiče, děti

O Racích

Předpoklady pro povolání: novinář, spisovatel, hoteliér, hostinský, průvodce cizinců, námořní důstojník, překladatel, lékárník, umělec, učitel

Milostné a přátelské vztahy: hodí se ke znamení Ryb, Štíra, Panny a Blíženců

Barva: bílá, stříbrná, modrozelená

Předměty: bytové zařízení, potraviny, lodě

Rostliny: sedmikráska, brambory, fazole

Šťastný den: pondělí

Šťastná čísla: 5, 31, 42

Rodinné záležitosti, jejich analyzování, rozebírání a nakonec i hledání řešení jsou a vždycky byly neoddělitelnou součástí vašeho života.

Člověk, který s vámi hodlal sdílet váš osud (a je zcela jedno, zda to byl partner, nebo kamarád), se musel v první řadě smířit s tím, že si s vámi do svého života pouští nejen vaše děti (pokud jste je tedy měli), ale zároveň i tetičky, sestřenice a všechny ostatní příbuzné. Časem se k nim přidali i kamarádi, kteří se vám do života takříkajíc připletli. Vy jste je přijali s tím, že přátelé jsou vlastně příbuzní, které si člověk vybírá sám. V tomto roce se dá čekat, že se záležitosti, které se týkají vašich příbuzných – ať už starších, nebo mladších –, konečně trochu uklidní.

Na začátku roku bude všechno neutrální. Nečekejte žádné velké vášně, ale zároveň se nebojte střetů. V době, kdy bude Jupiter v Býku, a tedy i ve vašem sektoru přátel, čekejte rozumnou domluvu se všemi, kdo vám přijdou do cesty. Navíc je možné, že se naučíte přátelsky komunikovat s lidmi, které jste dosud buď jako autoritu vnímali, nebo sami v jejich životě roli autority hráli. Místo toho, abyste jim radili, jim doporučíte, aby se snažili používat rozum vlastní. Vy sami se omezíte na roli zdrženlivého konzultanta, který jim pomůže zvážit jednotlivé možnosti, ale do definitivního rozhodnutí jim nemluví. Sami se pak budete chovat stejně. Rodiče nebo starší příbuzné, kteří vám budou radit, vyslechnete, jejich návrhy zvážíte, ale taky jasně (i když ohleduplně a třeba i neverbálně) jim dáte najevo, že se budete rozhodovat sami.

Když 25. května opustí Jupiter znamení Býka a přesune se do Blíženců, můžete se těšit na zásadní vylepšení vztahů s dětmi. Jupiter vytvoří do sektoru, který má vliv na vaše ratolesti, trigon. Jde o energii, která uvolní napětí a přiměje vás, abyste s dětmi začali jednat trochu jinak než dosud. Jde o proces, který se vám sice líbit nemusí (přiznejte si, že byste své děti nejraději měli pořád na dosah ruky a pod kontrolou), ale který musíte respektovat. Když nebudete na jejich potřeby brát ohled dobrovolně, můžete 25. března, kdy ve vašem sektoru dětí probíhá měsíční zatmění, čekat krizi. Hrozí, že po vás děti budou chtít něco, co jim nechcete povolit. Jakmile si uvědomíte, o co se hraje, můžete přijít na oboustranně přijatelný kompromis a na tom se shodnout. Když se nedomluvíte, riskujete situaci, kdy se s vámi nebudou hádat, ale prostě s vámi přestanou mluvit. Pak by nešlo o krátkodobé mlčení, ale o opravdu dlouhodobou a hodně nepříjemnou poruchu domácí atmosféry.

I když se vám první kolo podaří zvládnout, vyhráno pořád ještě nemáte. 2. října totiž probíhá ve stejném sektoru zatmění sluneční. Když ho vezmete jako podnět ke změně vztahu, který k dětem máte, bude to skvělé. Uvědomíte si, že je potřeba, abyste své ratolesti brali jako rovnoprávné členy rodiny. Když jim ještě dokážete vysvětlit, že toto postavení s sebou nese nejen práva, ale i povinnosti, bude to značný krok vpřed.

Zdraví, kondice

Ke zkušenostem, které jste v tom, co se týká zdraví a péče o fyzické i psychické blaho nasbírali, se přidávají nové šance.

Tentokrát je od 22. května výše přináší Jupiter, který se dostává do vašeho sektoru zdraví duše. Energie, kterou vám poskytne, je neobyčejně pozitivní. Garantuje vám sebevědomí a umění mluvit tak, abyste ostatní k přijetí svých názorů nenutili, ale abyste je o tom přesvědčili. Navíc je tam ještě hluboké jistota, že jdete po správné cestě. Pokud jste měli v poslední době jakékoli psychické problémy, můžete si být jistí, že se s nimi buď rozloučíte jednou provždy, nebo se při jejich řešení alespoň značně posunete. Když o to budete stát, narazíte na opravdu kvalitního psychoterapeuta. Bude vám pomáhat ne proto, že je to jeho práce a povinnost, ale proto, že to vnímá jako své životní poslání. Kdyby se náhodou stalo a vy jste zjistili, že vás kromě profesních vazeb spojují i vztahy přátelské, nedělejte kolem toho zbytečné drama. Profesní etika se na podobné vztahy dívá sice dost nevlídně, ale i to se dá řešit. Ve vašem případě bude navíc lepší a jednodušší, když vyměníte psychoterapeuta, než kdybyste přišli o přítele.

Je zajímavé, že od zdraví ducha se ve vašem případě odvíjí i zdraví těla. Když se na jaře začnete po duševní stránce cítit dobře, najednou se vám vrátí pravidelný spánek, upraví se trávení a vy si začnete život po všech stránkách vychutnávat a užívat. Jde o zlom, který v prvním kole přijde mezi 23. prosincem 2023 a 14. lednem letošního roku, kdy vaším sektorem zdraví těla prochází Merkur. Paralelně na vás působí i Venuše, která se zde nachází mezi 29. prosincem 2023 a 22. lednem. Pokud máte šanci, vyjeďte si v těchto dnech podle vlastního výběru buď na hory, nebo k teplému moři. V každém případě jde o období, kdy dokážete posílit nejen imunitu, ale pozitivně ovlivnit i kompletní fyzickou stránku. Vaše kvetoucí vzezření pak ovlivní názor jak vašeho partnera, tak i jeho a vašich rodičů. Když uvidí, v jaké pohodě jste se vrátili a jak jste nejenže plní energie, ale navíc i sami se sebou náramně spokojení, budou překvapení.

Během léta pak začnou sondovat, zda byste je příště nemohli vzít s sebou. Nejdříve budete přemýšlet a tak trochu váhat. Nakonec se po poradě s partnerem rozhodnete, že jim šanci přece jen dáte. S výběrem vhodného termínu nebudete mít vlastně ani moc starostí. Když si uvědomíte, jak dobře vám bylo v zimě a jaký pokrok jste učinili, usoudíte, že by vám to s příslušníky starší generace mohlo vyjít rovněž. Na přelomu podzimu a zimy, kdy se obě planety do vašeho sektoru zdraví těla vracejí, na to navíc budete mít daleko více času.

Merkur ve vašem sektoru zdraví těla pobývá mezi 2. listopadem a 7. lednem 2025. Venuše se zde nachází mezi 17. říjnem a 11. listopadem. Od 4. listopadu do 5. ledna 2025 do vašeho sektoru zdraví těla navíc pozitivní energii posílá i Mars z vašeho sektoru peněz vlastních. Výsledkem bude skvělá akce, na které nebude chybět dobrá nálada a na níž si zároveň budete užívat přesně tak, jak se vám bude líbit. Kdyby náhodou starší generaci napadlo, že by mohla koupit buď na horách apartmá, nebo u teplého moře dům, ve kterém byste mohli alespoň část roku pobývat, hlavně jí to nerozmlouvejte. Jde o akci, která by byla prospěšná vám všem.

Kariéra, práce, peníze

Období, kdy na váš sektor, který rozhoduje o kariéře, tlačil z vašeho partnerského sektoru Pluto, naštěstí končí. Pod jeho vlivem budete pouze do 20. ledna.

Pokud máte rozjetou změnu práce tak, aby ta nová byla příznivější a na peníze bohatší, opravdu se snažte, aby bylo do poslední lednové dekády jasno. Mezi 21. lednem a 1. zářím, kdy bude Pluto ve Vodnáři, budou všichni rozlítaní. Ti, kteří vám slíbili, že vaši záležitost popostrčí tím správným směrem, nebudou mít najednou čas (nebo budou mít hlavu plnou svých vlastních starostí a průšvihů, což vyjde nastejno). Když se pak Pluto mezi prvním zářijovým dnem a 19. listopadem do partnerského sektoru vrátí, nebude už na jakoukoli dlouhodobou strategii čas. Pokud jste neměli všechno připravené a teď už jen nedotahujete poslední detaily, musíte se smířit s tím, že jste tuto šanci prošvihli. Pluto, který se od ledna do září a potom od poloviny listopadu na hodně dlouhou dobu dostává do vašeho sektoru peněz cizích, vás vystavuje životním zkušenostem, které vy ani nikdo jiný neznáte (Pluto má velmi dlouhou oběžnou dobu a Vodnářem naposledy procházel před více než dvěma sty lety). Naštěstí se ve všech zkouškách chováte přesně tak, jak se na Raka sluší. Celému svému okolí dokazujete, že Rak je jedno z nejspořivějších znamení z celého zodiaku. K tomu, abyste utráceli nad míru, vás nedonutí ani ta sebevlezlejší reklama.

Když si v lifestylovém časopisu (většinou takovém, který vám někdo půjčí, protože za podobné zbytečnosti přece utrácet nebudete), přečtete, co podle nějakého módního gurua prostě musíte mít, (většinou to bývá v rubrice Must have!), leda se posupně zasmějete. Člověk, který by vás přinutil, abyste koupili něco, co nechcete a o co nestojíte, se ještě nenarodil. Když však sledujete současnou finanční situaci, o to více přemýšlíte, kam peníze, které vám v rodinném rozpočtu přebývají, uložíte a do čeho je investujete. Kdyby bylo po vašem, povedou nemovitosti a pozemky. Volili byste i umění a starožitnosti, ale tam si nejste zase tak moc jistí. Kdybyste však našli kamaráda, který se v daném oboru vyzná a bude souhlasit s tím, že vám bude dělat poradce, můžete to zkusit. O tom, že si zkontrolujete veškeré pojistky a dohlédnete na to, aby váš majetek nebyl podpojištěný, je zbytečné mluvit. Pro vás je tato starost tak samozřejmá, že o ní ani nechcete a nepotřebujete mluvit.

Pokud se týká majetku a financí, které si vyděláte vlastní hlavou a vlastním přičiněním, můžete se těšit na léto. Právě proto by bylo dobré, abyste si dovolenou nevybírali ve dnech, kdy se vaším sektorem majetku vlastního pohybuje Merkur (v prvním kole je zde mezi 2. a 27. červencem, ve druhém mezi 14. srpnem a 8. zářím). Jde o planetu, která vám přinese nejen skvělé nápady, ale zároveň vás seznámí s lidmi, kteří by vám mohli pomoci. Kdybyste však zjistili, že vás nutí k finančním aktivitám, které jsou podle vašeho názoru nebezpečné, veškerou spolupráci raději vzdejte. Mezi 11. červencem a 4. srpnem se o vás v tomto směru láskyplně postará Venuše. Šance, kterou vám dá, bude nejenže skvělá, ale taky právně naprosto nenapadnutelná!

Seberozvoj a duchovní cesta

Především si přiznejte, že o své duchovní cestě a o tom, co vás na ní potkalo, mluvíte vlastně velice neradi. Berete to jako velmi intimní věc, o které nahlas nerozprávíte a o níž sami přemýšlíte jen v hlubokém a zajištěném soukromí.

Vaším sektorem duchovních záležitostí se navíc dlouhodobě pohybuje Saturn s Neptunem, přičemž jde o planety, které působí protichůdně. Vliv Saturnu vás žene ke starým, klasickým a v tom nejlepším slova smyslu prověřeným duchovním hodnotám. S jeho pomocí meditujete v lotosovém sedu, čtete díla svatého Augustina nebo rozebíráte duchovní subtilnosti, které před několika stovkami let promysleli pouštní otcové. Pod vlivem Neptunu máte zase naopak sklon veškeré duchovní hranice odmítat. Právě tam se ale letos skrývá zásadní nebezpečí. V době, kdy se Jupiter 25. května dostane do Blíženců a s těmito planetami vytvoří živlovou kvadraturu, čekejte v duchovní oblasti prudké změny nálad. Hrozí stav, kdy si budete vyčítat, že jste v této oblasti ničeho nedosáhli, nebo se naopak začnete až křečovitě snažit o pokrok za každou cenu. Pokud o něj budete usilovat cvičeními fyzickými i duchovními, nic se neděje. Problém by nastal ve chvíli, kdybyste se nechali zlákat někým, kdo vám doporučí nejrůznější bylinné i chemické prostředky, které vám mají duchovní cesty usnadnit.

To, že vám bude vysvětlovat, že má s bylinou z jihoamerických pralesů zkušenosti, ještě neznamená, že je to pravda. A kdyby to navíc i pravda byla, není zdaleka jisté, že vám právě tato rostlina pomůže. Se zvláštní opatrností byste měli k podobným návrhům přistupovat kolem 18. září, kdy ve vašem sektoru duchovna probíhá měsíční zatmění. Jde o energii, která může rafinovaným způsobem napadnout vaše emoce. Právě proto byste neměli věřit všemu, co uslyšíte. Nejde jen o duchovno, ale i o nejrůznější klepy a informace, které mají napadnout a ohrozit vztah, který vás pojí s partnerem, dětmi i rodiči (a vlastně se všemi blízkými lidmi). Jakmile se k vám dostane něco, co je má ve vašich očích snížit a pošpinit, nepropadejte ani panice, ani výbuchu hněvu. Nejdříve se zajímejte o zdroj, ze kterého tato informace vychází. Pokud zjistíte, že ji vypustil člověk, který proti vám něco má nebo kterému je váš klidný a příjemný život solí v očích, je vám jasné, že jim pozornost věnovat nemusíte a vlastně ani nesmíte.

Na rozhraní února a března, kdy ve vašem sektoru duchovna pobývá Merkur, využijte pořád ještě dost dlouhé zimní večery k tomu, abyste se rozhodli, jakým způsobem chcete ve své duchovní cestě pokračovat. Mezi 12. březnem a 4. dubnem si o tom promluvte s partnerem. Jeho reakce vás velice příjemně překvapí. Když řeknete, že byste si rádi vyjeli na jógu nebo vyzkoušeli některou z poutnických stezek, nebude vám to rozmlouvat ani neřekne, že je to nápad naprosto bláznivý. Vaše rozhodnutí vám schválí a možná se i trochu ostýchavě zeptá, zda by nemohl jet s vámi. Měli byste souhlasit. Ve dvou se totiž i na duchovní cestě pokračuje rychleji, bezpečněji a hlavně po všech stránkách příjemněji.

Dvanáct důležitých dní, které prožijete v roce 2024

DatumCo proběhneCo to přinese
21. lednaPluto vstupuje do VodnářeNetradiční řešení, která se týkají majetku a financí, nemusí být vůbec špatná.
7. únoraVenuše trigon UranOpravdu jste si jistí, že se nedokážete zamilovat na první pohled a bez rozumu?
25. březnaMěsíční zatmění ve vašem sektoru rodinyTrvejte na tom, aby všechny rodinné dohody byly na papíře a s ověřeným podpisem!
8. dubnaSluneční zatmění ve vašem sektoru profeseV práci přijdou změny, které vyrazí dech nejen vám, ale i všem kolem.
18. květnaSlunce konjunkce JupiterS kamarády domlouvejte nejen zábavu, ale především spolupráci.
17. červnaVenuše vstupuje do RakaI když někoho opravdu upřímně litujete, jako základ pro vztah to nestačí.
5. červenceNovoluní v RakuŠanci na životní restart, která přijde, si nenechejte utéct.
8. srpnaMerkur konjunkce VenušeVyjadřujte se bez obav ke všemu, co je pro vás důležité.
4. záříMars vstupuje do RakaVyberete zájmy rodiny, nebo se zaměříte na sebe a na to, co chcete vy?
4. říjnaVenuše trigon MarsUkažte, že i vy umíte projevit vášeň, která vašeho partnera potěší i překvapí!
1. listopaduNovoluní ve ŠtíruV zájmu své další budoucnosti klidně podstupte riziko.
7. prosinceStacionární Neptun v RybáchVyjde stoprocentně! Osvěžte své sny a zvažte, zda by se nedaly přece jen uskutečnit…

Zdroj: časopis Vlasta, astroložka Jarmila Gričová

Související články