Úvodem jednu uklidňující radu. Nevadí, když si občas dáte něco nezdravého. Důležité je, aby váš jídelníček byl dlouhodobě pestrý, obsahoval dostatek živin a aby v něm naopak nebyla přemíra tuků nebo cukrů a s nimi i příliš mnoho kilojoulů.

Je ale škoda, když dlouhodobě jíte něco ne moc vhodného v domnění, že je to skvělá potravina prospívající vašemu zdraví nebo dokonce pomáhající zhubnout. Podívejte se schválně na pár příkladů uvedených níže, které vám objasní, proč zdánlivě prospěšné potraviny nejsou ideální volbou. Jiným slovy, proč nevadí, když si je dáte občas, ale proč byste je neměli jíst moc často.

Zdroj: Youtube

Směs sušeného ovoce a oříšků

Tyhle směsi se často prodávají hotové, jako ideální jídlo na výlety nebo třeba na zobání při práci, protože obsahují krom energie také zdravé tuky prospěšné vašemu srdci a mozku. To je bezesporu pravda, ale oříšky patří k jídlům sice doporučovaným, ale jíst by se měly spíš po pár kouscích než po hrstech. „Denní přijatelná dávka ořechů, kterou si můžeme v klidu dopřát, je 25 až 30 gramů,“ vyčíslila dietoložka Karolína Hlavatá, spolupracující s iniciativou Vím, co jím. Připomněla, že obsahují ve sto gramech až devadesát procent tuku.

Jinými slovy, oříšky patří k vůbec nejtučnějším potravinám – pro představu, deset deka některých oříšků má jen o trochu méně energie než deset deka másla. Oříšky jsou navíc část pražené nebo solené, případně obojí, což je další minus. Pokud je v sáčku sušené ovoce, bude dost možná přislazované. A to už vůbec nemluvíme o oříšcích nebo ovoci s různými polevami, často zcela nevhodného složení. Tohle rozhodně není zdravější alternativa běžných sladkostí.

Jogurt bez tuku

Zní to jako dobrý nápad, ne? V jogurtech jsou probiotika, vápník, bílkoviny, které potřebujeme a tuk, který nechceme, tak proč si nedat něco bez něj? Jenže tělo nějaký tuk potřebuje, mimo jiné proto, že se v něm rozpouštějí některé vitamíny, a pokud si dáte jogurt, který ho obsahuje do tří a půl procenta, nepředstavuje to žádnou kalorickou bombu. Samozřejmě, vyhněte se těm smetanovým, to už je přece jen trochu moc. A schválně se někdy podívejte na složení, zvláště levné bílé jogurty někdy obsahují škrob nebo nějaké jiné sacharidy kvůli zahuštění nebo aby měly alespoň nějakou chuť.

Bílé jogurty jako takové se rozhodně doporučit dají, a to i když chcete něco shodit, protože takové snaze napomáhají, jak ukazuje například tato shrnující odborná práce.

Slazené mléčné výrobky, rostlinné nápoje

Všichni už nejspíše vědí, že je dobré jíst tvaroh, skyr nebo řecký jogurt, protože obsahují hodně bílkovin. Ale některým lidem nevyhovuje, že nemají žádnou chuť, a proto raději sáhnou o slazených variantách – pak se ovšem dostáváme na úplně jinou energetickou vydatnost a navíc v těchto výrobcích je kvůli sladké složce méně bílkovin, protože celková váha zůstává stejná.

Zvláště pak pozor na kysaná slazené mléka, půllitrová lahvička vydá za lehký oběd. Ještě větším chytákem jsou některé proteinové mléčné nápoje, protože krom bílkovin obsahují i cukr – ne ale všechny, vyplatí se proto číst etikety. Ochuceným verzím se zkuste vyhnout i u rostlinných náhražek mléka, bývá v nich také vysoké množství cukru.

Saláty, salátové dresinky

Žijete zdravě a kupujete si proto třeba už hotové zeleninové saláty, případně si dáváte salát v restauraci? Buďte obezřetní, zdaleka ne všude jde o dietní jídlo – nevhodný bývá zejména příliš tučný dresink, který přitom nezřídka obsahuje i spoustu cukru a soli. Zeleninová složka je často poněkud chudá, pár načechraných listů ledového salátu činí jídlo paradoxně trochu hladovým, stejně jako fakt, že v salátech bývá minimum bílkovin v podobě masa, ryb či třeba vejce. Krutony opečené na oleji také nejsou zrovna dobrou volbou.
A pokud jde o hotové dresinky, schválně se někdy podívejte na jejich složení. Dělejte si raději svou zálivku z olivového oleje, balzamikového octa, případně trošky medu.

Vegetariánské burgery a další výrobky

Podobně jako lidé vynechávají lepek, i když jim nic nedělá, v domnění, že budou zdravější, část lidí se snaží omezovat maso tím, že ho nahradí jeho veganskými variantami. Zatímco omezení masa se z různých důvodů doporučit dá, veganské burgery nebo párky ani moc ne. Bývá v nich často příliš mnoho soli a nezdravých tuků, byť rostlinného původu, a naopak moc málo bílkovin.

Zdroj: Vlasta.cz, Vím, co jím

Související články