Bobule mají tmavou modrofialovou barvu a pocházejí z Amazonie. Tam se využívají především pro výrobu šťávy a různých nápojů. Dochucují se jimi také potraviny. Proč se o nich říká, že jsou zázračné?

VIDEO: 5 zdravých potravin bohatých na antioxidanty. Antioxidanty jsou výživné látky nebo enzymy, které pomáhají bojovat se škodlivými volnými radikály. Chrání tělo před stárnutím a pomáhají snižovat rozvoj různých nemocí. Vsaďte na zdraví prospěšné superpotraviny, které se vyplatí zařadit do jídelníčku. Ve videu si o pěti z nich povíme.

Zdroj: Youtube

Co acai bobule obsahují

V bobulích najdete antioxidanty, aminokyseliny, hořčík, fosfor, vápník, vitaminy A, C, E a B a taky vlákninu. Právě vláknina poslouží jako pomocník při hubnutí, protože podporuje trávení. Nejsou ale takovým zázrakem, jak se o nich traduje. David Grotto, autor knihy 101 Food That Could Save Your Life, říká, že mají sice antioxidanty a vlákninu, ale totéž se dá říct o jiných druzích ovoce. Jako jedno z mála ovocí, kromě avokáda, obsahuje mononenasycené tuky. Abyste jich ale získali dost, museli byste sníst acai opravdu hodně.

Acai a hubnutí

To, že se vám bude lépe hubnout s potravinami, které jsou bohaté na antioxidanty a vlákninu, není nic nového pod sluncem. Konzumace acai tedy můžete hubnutí podpořit a urychlit metabolismus. Prospěch z konzumace bude mít také vaše srdce, protože bobuloviny posilují buněčné stěny a podporují cirkulaci krve. Pomáhají při snižování cholesterolu a dodávají více energie.

Zázraky neexistují

Očekáváte, že když si každý den dopřejete acai bobuli, zhubnete jako mávnutím proutku? Raději žádné magické zázraky nečekejte. „Neexistuje jediná potravina, včetně superzdravého acai, která by byla řešením pro zázračné zhubnutí,“ říká David Grotto. Chcete-li zhubnout, musíte si hlídat kalorie, zaměřit se na zdravý životní styl, fyzickou aktivitu a výživné potraviny. Žádná acai dieta neexistuje, natož abyste s ní zhubli za týden deset kilo.

Jak zařadit acai do jídelníčku

Acai bobule se špatně přepravují a většina komerčně prodávaných potravinářských produktů používá pouze malé množství čistého acai. Čerstvé u nás nekoupíte, ale seženete je v podobě prášku, kapslí nebo nápojů. Dá se pořídit i hluboce zmrazená ovocná dřeň z acai, kterou můžete rozmixovat a přidat do ní například proteiny v podobě jogurtu. Pokud si kupujete hotové nápoje, čtěte pozorně etikety, protože mohou obsahovat přidané cukry, tedy kalorie navíc. Acai můžete ale v klidu nahradit českými borůvkami, ostružinami nebo malinami, a to v jejich přirozené formě. Je to ekonomičtější volba, navíc s podobnými zdravotními přínosy.

Další zdravotní benefity

Některé studie naznačují, že bobule acai jsou dobré pro kognitivní funkce mozku, takže by mohly zlepšovat paměť. Snižují také úzkost a mají protirakovinné vlastnosti. Podle několika studií snižují riziko rakoviny tlustého střeva a rakoviny prsu.

Zdroj: vlasta.cz medicinenet.com webmd.com ehproject.org

Související články