„Tak moc bych si přála vážit 50 kilo.“ Tuto větu slýchávám doma velmi často a myslím, že nejsem jediná. Většina by si nejspíš přála vážit jinak, než doposud váží. Já osobně bych si zase přála vážit o něco víc, ale bohužel se mi toho nedaří docílit. Jak se říká, každý jsme nastaven trochu jinak.
Na úvod je třeba podotknout, že nemůžeme koukat na to, kolik váží naše sousedka, která je stejně stará, stejně vysoká a má stejné povolání. O tom to opravdu není. Lidé se stejnou váhou totiž mohou mít odlišná těla a jiný metabolismus.
Co je to BMI?
Pro ideální váhu si můžeme zkusit vypočítat BMI neboli hodnotu, která ukazuje index naší tělesné hmotnosti. Z výsledného čísla se dozvíme, zda máme podváhu, nadváhu, obezitu, či normální váhu.
Jaká by však měla normální váha být, je velmi sporné. Ke každému tělu totiž sedí jiná, a to v závislosti na věku, výšce a zdravotním stavu. Navíc pozor, BMI určitě nezohledňuje estetická hlediska ani to, kolik tuku v těle doopravdy máme. Jak tedy své osobní BMI vypočítat, abychom věděli, do jaké kategorie patříme?
Jak BMI vypočítat?
Vzorec pro výpočet hodnoty vašeho osobního BMI je jednoduchý – tělesnou hmotnost vydělíme výškou v metrech na druhou.
Aby se vám to lépe počítalo, můžeme si uvést příklad. U člověka o výšce 185 cm a s váhou 80 kg je vzorec následující: 80/1,852 = 23,37. A co výsledek dle BMI tabulek znamená?
- méně než 18,5 – podváha
- 18,5 až 25 – normální váha
- 25 až 30 – mírná nadváha
- 30 až 35 – obezita 1. stupně
- 35 až 40 – obezita 2. stupně
- 40 a více – těžká obezita
Dle tabulky se u našeho příkladu jedná o normální váhu. Kdyby však daný člověk vážil jen o pár kilo víc, dostal by se do kategorie mírná nadváha, a to i přesto, že třeba pravidelně sportuje a dodržuje správnou životosprávu, jak uvádí tato vědecká studie.
Stejná váha, ale jiné tělo
Je však důležité si uvědomit, že nikdo není stejný. Nemůžeme brát v potaz pouze to, že naše kamarádka váží stejně a vypadá lépe. Rozhodují nejen svaly a jejich hmotnost, ale také hmotnost kostí.
A jaká je tedy ta ideální váha? Na to nelze jednoduše odpovědět, nicméně dodržovat za každou cenu konkrétní tabulkové číslo je nesmysl. Každá žena by si sama měla určit, kdy se cítí dobře, a kdy už je sama se sebou nespokojená.
Zdroje: vlasta.cz, bodymassindex, vědecká studie