1. Roztáhne se žaludek

Žaludek je velmi elastický a dokáže se natáhnou do nevídaných rozměrů. Jeho přesná velikost se u každého z nás liší, nicméně u průměrného dospělého pojme asi jeden litr. Pokud se však přejídáme, dokážeme ho natáhnout až na objem čtyř litrů. Stěny žaludku mají schopnost se po vytrávení opět smrštit do původního stavu, u opakovaného a pravidelného přejídání to však neplatí a může dojít k trvalému vytažení. Situaci mohou navíc zhoršit sycené nápoje nebo pivo.

2. Porouchá se kontrolka, která signalizuje sytost

Při opakovaném přejídání hrozí také selhání jakési kontrolky, která dává mozku signál, že je člověk sytý. Tato kontrolka sestává z hormonů, koncentrace živin a dalších aspektů, které ovlivňují pocit sytosti. Hlášení o plnosti žaludku obvykle dorazí do mozku po dvaceti minutách, pokud však budete pravidelně žaludek přeplňovat, kontrolka se „rozbije“ a pro mozek bude obtížnější sytost rozpoznat.  

Související články

3. Vytvoří se závislost na jídle

Pokud se člověk přejídá, obvykle to nebývá zdravými potravinami, ale naopak sáhne po nejrůznějších pochutinách, sladkostech či polotovarech, které obsahují aditiva a přídatné složky zvýrazňující chuť, na kterých si lze velmi jednoduše vybudovat závislost. To má za následek nejen nadměrnou konzumaci, ale především fakt, že nemáte dost, ani když hlad je dávno zažehnán. To znamená, že se necítíte dostatečně nasyceni a váš mozek tak neví, kdy přestat. Na vině je hormon grehlin, neboli hormon hladu, který je zodpovědný za apetit. „Při přejídání tuky a cukry zůstává ghrelin zvýšený i po jídle," vysvětluje dietoložka Nicole Aurigemma důvod, proč se tak děje.

4. Uvolní se hormony

Zatímco ghrelin stimuluje chuť k jídlu, hormony oxyntomodulin a peptid tyrosin tyrosin, které vylučují střeva, se ji snaží držet na uzdě a naopak stimulují pocit plnosti a sytosti. Tento proces však může trvat až dvacet minut. Pokud tedy hltáte, pravděpodobně toho sníte mnohem víc.

Související články

5. Ukládá se tuk

Možná to vypadá jako samozřejmost, ale opakování je matka moudrosti. Přejídání rovná se tuk navíc. Bohužel je to tak. A je jedno, zda jde o vaše boky, břicho či stehna. Obvykle platí, že čím více cukru a sacharidů jíte, tím více se jich bude – v případě, že nejste fyzicky aktivní – nehezky ukládat.

TIP: Vypijte plnou sklenici vody před jídlem a po něm jděte na 20minutovou procházku.

6. Kolísá hladina cukru v krvi

Přejídáním produkuje slinivka extra inzulín, aby zpracovala zátěž ze sacharidů a odstranila ji z krve. Tahle produkce přitom trvá tak dlouho, dokud mozek nezjistí, že je hladina cukru opět v normě. Jenže! Velmi často se stane, že mozek normální stav zaregistruje pozdě, hladina cukru se dostane pod zdravou hranici, a to vede k vyčerpání, závratím, nevolnosti či dokonce depresím. Jde o začarovaný kruh, jelikož právě tyto příznaky nás často nutí jíst víc a víc. Řešením může být opět procházka po jídle.

Související články

7. Může začít pálit žáha

K tomu, aby žaludek rozložil a strávil jídlo, slouží kyselina chlorovodíková. Pokud tedy sníme více jídla, logicky se v žaludku začne tvořit i více kyseliny chlorovodíkové, což může vést k podráždění sliznice žaludku a v krajních případech i jícnu. Zažíváte po jídle pocity pálení a nepohodlí? Zkuste smíchat lžičku jedlé sody s vodou a polknout.

8. Naruší se spánek

Přejídání má neblahý vliv na cirkadiánní rytmus, který ovlivňuje nejen hlad, ale také spánek. Přehnanou konzumací jídla si vnitřní hodiny můžete rozhodit, čímž se může stát, že budete mít hlad už po dvou hodinách, anebo se probudíte hladoví uprostřed noci. To samozřejmě narušuje spánkové vzorce, což vede k únavě a rozmrzelosti během dne. A ruku na srdce – nevyspalý člověk častěji sáhne spíš po pizze než po zeleninovém salátu. Že je to tak?

Zdroj: vlasta.cz 8 Scary Things That Happen To Your Body When You Overeat | YourTango

Související články