1. Zhubnutí nerovná se štěstí

Lidé, kteří se v životě necítí spokojení, často usilují o zhubnutí, protože doufají, že jim to pomůže vyřešit třeba vztahové problémy nebo že díky tomu snáze naváží nová přátelství. Jenže žádná záruka podobné změny to rozhodně není. Může to dokonce dopadnout přesně naopak – nesplněné naděje mohou člověka uvrhnout do ještě větších chmur.

2. Může se to odrazit na vašich vztazích

Může se stát, že úsilí o zhubnutí jednoho z nich partnery sblíží, ale není to automatické. Pokud například protějšek nesdílí nadšení pro diety, může to vztah zhoršit, jak ukázala například studie publikovaná v časopise Health Communication.

3. Může se z toho stát posedlost

Ačkoli vás může těšit pohled na snižující se číslo na váze, ale celkově možná zažíváte slušný stres, protože jste v napětí z neustálého řešení toho, kolik a čeho si můžete na talíři dopřát. Někdy se z toho stává svého druhu posedlost – člověk pak neustále řeší jen váhu a vhodná jídla a nedopřeje si ani občasný malý hřích. To samozřejmě napomáhá udržet štíhlou linii, ale zdravé, minimálně pro psychiku, to také není. „Při krátkodobém hladovění se trochu paradoxně zvyšuje celková aktivita, člověk se stává vnímavější vůči vnějším podnětům. Delší hladovění přínáší slabost, únavu a ztrátu smyslu pro humor. Narušují se mezilidské vztahy, sociální schopnosti i sexualita,“ varuje Karolína Hlavatá, dietoložka a odborná garantka iniciativy Vím, co jím, před příliš přísnými dietami.

4. Budete zimomřivější

S tím, jak se zbavujete tukových zásob, ztrácíte i ochranu před chladem – což je pro většinu lidé přijatelní minus spojené s hubnutím. Roli může hrát i štítná žláza. Pokud ztratíte desetinu tělesné váhy, může její výkonnost dočasně poklesnout, což mimo jiné dočasně zpomalí váš metabolismus a způsobí, že vám bude více zima. 

5. Zlepší se vám paměť

Podle jedné švédské studie shození ani ne dvaceti kilo může dříve obézním ženám zásadně zlepšit skóre v paměťových testech. Skenování zároveň ukázalo mnohem vyšší mozkovou aktivitu. Podobné zlepšení pozorovali autoři studie zaměření na vyhodnocování změn u pacientu u bariatrických operacích, při nichž jim byl zmenšen žaludek a oni díky tomu zhubli o desítky kil.

6. Lépe se vyspíte

S ubývajícími kily nejspíše zjistíte, že máte během dne více energie než dříve, zatímco v noci budete lépe spát. Nedávný výzkum publikovaný v Journal of Clinical Sleep Medicine zjistil, že dieta s vysokým obsahem vlákniny na podporu hubnutí měla jako příjemný vedlejší efekt snadnější usínání a klidný nepřerušovaný spánek, zatímco jídelníček plný cukru a tuku měl efekt přesně opačný. 

7. Můžete vypadat starší

Zatímco vaše kosti a klouby ocení, že vážíte méně, na vaší pokožce se to projeví způsobem, který vás možná nepotěší. Protože smutnou pravdou je, že tuk například v obličeji vyhlazuje vrásky a když se ho zbavíte, budete vypadat o pár let starší.

Zdroj: Vlasta.cz, Journal of Clinical Sleep Medicine , Health Communication

Související články