Stárneme všichni a zastavit se to nedá. Ale rozhodně se dá ovlivnit tempo, jakým bude stárnou naše tělo a mizet naše kondice. Existuje mnoho faktorů, které pomáhají člověku udržet psychické i fyzické zdraví, přičemž se ukazuje, že posilování patří k těm nejdůležitějším. V posledních letech to potvrdilo hned několik výzkumů.
Díky této pohybové aktivitě se budete cítit i vypadat mladší, navíc posilování může skutečně zpomalit proces stárnutí – například tím, že napomáhá zachovat, nebo dokonce budovat svalovou hmotu, která jinak s věkem ochabuje. Právě kvůli tomu člověk ztrácí sílu a výdrž. Zároveň svalová hmota pomáhá chránit kosti a klouby před úrazy.
Aspoň dva tréninky týdně
Svalům dělá dobře jakýkoli pohyb, tedy například chůze, běh nebo plavání, a určitě má smysl se jim věnovat – třeba proto, že pomáhají spalovat tuky nebo proto, že prospívají srdci a oběhové soustavě. Ale ideální je tyto rychlé pohybové aktivity doplnit právě posilováním – jeho prospěšnost a kladný vliv na délku života potvrdila například nedávná americká studie publikovaná v The British Journal of Sports Medicine.
Za studií stojí vědci z Brigham Young University v Utahu, kteří vyhodnotili data sebraná během desítek let sledování velkého vzorku populace. Posuzovali jeho zdraví a délku života s ohledem na to, kdy dotyčné začaly trápit nějaké zdravotní potíže. Podle jednoho z autorů práce Carvera Colemana, je rozdíl mezi tím, zda člověk aspoň trochu cvičí a tím, že necvičí vůbec. V takovém případě je to údajně srovnatelné s tím, zda je či není člověk kuřák.
Kombinujte
Doporučené množství pohybové aktivity? Ideálně alespoň jedna až tři hodina týdně aerobní pohybové aktivity, například chůze v ostrém tempu, plavání nebo jízdy na kole, a k tomu alespoň jeden až dva posilovací tréninky týdně. Zatímco o prospěšnosti právě třeba chůze nejspíš nikdo nepochybuje, posilování lidem připadá často zbytečné, protože oni přece žádné svaly nepotřebují. Jenže obava z velké muskulatury jsou liché, ta se vám běžným posilováním nevyrýsuje, na to by byl potřeba hodiny a hodiny dřiny v posilovně každý týden.
Vy přitom do posilovny ani nemusíte, účinně posilovat můžete i doma, například podle videí z internetu určených právě pro vaši věkovou skupinu. Není nicméně od věci zajít si například do posilovny zamřené jen na ženy a nechat si od nich ukázat vhodné cviky a nechat si zkontrolovat, zda je provádíte správně. Nepotřebujete k tomu závaží, mnohdy si vystačíte jen s vlastní silou. A ještě jeden tip, dobré je posilovat s činkami či odporovou gumou, efekt cviků je pak vyšší.
Na zásadní roli posilování v padesáti nebo třeba i šedesáti letech věku poukazuje i odborník na výživu Pavel Suchánek ze společnosti FitBee, podle něj není například možné skutečně efektivně a navždy zhubnout jen pomocí jídla, vždycky je nutné střídmý jídelníček kombinovat s cvičením.
Zdroj: Vlasta.cz, The British Journal od Sports Medicine