Odpověď na otázku, kdy je lepší cvičit, není vůbec jednoduchá. Bez ohledu na to, kdy vyrážíte do posilovny, pravidelný pohyb má mnoho zdravotních benefitů. Nicméně odborníci se shodují v několika bodech, k nimž došli na základě studií. Výzkumy ale ukazují, že výběr vhodné doby se liší i podle toho, zda jste žena, nebo muž a zda potřebujete zhubnout, nebo nabrat svaly.
Ranní cvičení a jeho výhody
- Podpoříte hubnutí: Cvičení brzo ráno, zvláště na lačný žaludek, je nejlepší způsob, jak spálit uložený tuk. Chcete-li tedy kromě kondice také hubnout, je ranní cvičení ideální pro hubnutí. „Je to z velké části proto, že hormonální složení těla je ráno nastaveno tak, aby tento cíl podporovalo,“ říká Anthony Hackney, profesor na katedře sportu University of North Carolina Chapel Hill. V časných ranních hodinách máte hormonální profil, který vás předurčuje k lepšímu metabolismu tuků. Ráno máme přirozeně zvýšené hladiny kortizolu a růstového hormonu – a oba tyto hormony se podílejí na metabolismu, takže vyčerpáte více energie z tukových zásob a budete mít údajně také menší chuť k jídlu.
- Lepší spánek: Ve studii z roku 2014 zkoumali odborníci dobrovolníky, kteří cvičili ve třech různých denních dobách: 7:00, 11:00 a 19:00. Ti, kteří cvičili brzo ráno, šli spát dříve a měli delší hluboký spánek. V noci se také probouzeli méně často než ostatní.
- Lepší psychika a produktivita: Ranní cvičení a pocení může vést k lepšímu psychickému stavu a vyšší produktivitě během dne, protože cvičení je skvělé pro snížení stresu.
Večerní cvičení a výhody
- Fyzická výkonnost se zlepší: Podle odborníků většina lidí funguje fyzicky lépe později během dne. Svalová síla, flexibilita, výkon a vytrvalost jsou zkrátka lepší večer než ráno. Navíc lidem, kteří cvičí večer, trvá o 20 procent déle, než dosáhnou bodu vyčerpání.
- Hormony na vaší straně: Testosteron je důležitý pro budování svalů u mužů i u žen a vaše tělo ho může produkovat více během odpoledních a večerních tréninků než ranních, což má za následek větší sílu a nárůst svalové hmoty.
- Zmírnění stresu: Cvičení je vždy dobrý způsob, jak se zbavit stresu, ale cvičení v noci vám může opravdu pomoci „odfouknout páru“. Nával endorfinů, které získáte během cvičení a po něm, může být pomocníkem ke zklidnění se ke spánku. Noční cvičení některým lidem pomáhá, aby dobře usnuli, ale jiní mohou naopak trpět nervozitou, pokud cvičí těsně před spaním. Jóga, strečink a podobné lehké aktivity v nízké intenzitě by ale vadit neměly.
- Pomoc se špatnými návyky: Pokud máte nějaké večerní nebo noční návyky, které chcete nahradit, jako je jídlo, pití, kouření nebo sledování televize, večerní cvičení je může nahradit. Možná brzo zjistíte, že nic z toho špatného, co jste předtím dělali, už nepotřebujete.
Ženy versus muži
Malá studie ze Skidmore College zkoumala výhody ranního a večerního cvičení pro ženy a muže. „Měli jsme skupiny, které dodržovaly stejnou rutinu. Náhodně jsme je rozdělili na ranní a večerní a zjistili jsme, že ženy a muži reagují odlišně na různé druhy cvičení v závislosti na denní době. To nás překvapilo,“ prozradil Paul J. Aciero z katedry zdraví.
Jak tedy?
Studie pak odhalila, že pro ženy, které chtějí snížit krevní tlak nebo snížit tuk na břiše, nejlépe funguje ranní cvičení. „Naopak ženy, které usilují o nárůst svalové hmoty v horní části těla, vytrvalost nebo celkové zlepšení nálady, je lepší večerní cvičení,“ dodává výzkumník. U mužů to bylo zase obráceně. Krevní tlak se u nich snižuje při večerním cvičení, stejně tak riziko srdečních onemocnění a únava. Doporučení pro ženy od odborníků zní tedy jasně. Kardio cvičení ráno, silový trénink večer. A ve finále, ať cvičíte ráno, nebo večer, hlavně cvičte pravidelně.
Zdroj: vlasta.cz fortune.com time.com