Zásaditá neboli kyselá dieta je založena na tom, že kvůli našemu stylu stravování je naše tělo pořád překyselené, což způsobuje řadu onemocnění, včetně nadváhy a obezity. Zásaditá dieta se snaží udržet vyrovnanou a přirozenou hladinu pH. Pokud totiž dochází ke kolísání pH, tělo si podle zastánců této diety vytváří tukové zásoby a my začneme přibírat nebo se objeví některé nemoci.

Zdroj: Youtube

V čem může dieta pomoci

Podle odborníků z řad výživy jde ale o pseudovědu. Základní myšlenka, že potraviny, které jíme, mohou změnit hladinu pH a tím změnit zdraví, je podle nich naprosto mylná. Stačí se vyhnout „kyselým“ potravinám, omezit neutrální potraviny a zaměřit se na zásaditější a budeme prý zdraví jako řípa. Jak říká nutriční terapeutka Tracy Lockwood Beckerman, i když potraviny, které jíme, mohou ovlivnit pH naší moči, není to totéž, jako změnit pH krve.

„Vaše hladina pH krve zůstává blízko neutrální hodnoty kolem 7,4 a nemůžete změnit celkové pH krve prostřednictvím vaší stravy, jak tvrdí zastánci alkalické diety,“ říká Beckerman. Je to proto, že lidské tělo má v sobě mechanismy, které hladinu pH udržují pod kontrolou. Zásaditá strava může pomoci v případě ledvinových kamenů.

Co při dietě můžete jíst a co naopak ne

Součástí alkalické diety jsou potraviny, které netvoří v těle kyselinotvorné zbytky. Je tedy zaměřená hlavně na ovoce, zeleninu, zejména listovou, sójové boby a tofu, ořechy, semínka a luštěniny. Mléko, vejce, maso, většina obilovin a zpracované potraviny jsou v této dietě zakázané. Pít byste neměli ani kofein a alkohol. Omezení je tedy dost výrazné. V podstatě jde o kombinaci vegetariánské a bezlepkové stravy. Výsledkem je tedy hubnutí, protože potraviny, které konzumujete, podpoří zdravé hubnutí. Vyhýbáte se cukru, alkoholu, a to není na škodu.

Pozor na nutriční nedostatky

Spousta oblíbených jídel, která jsou v jiných dietách v menší míře povolená, jako je libové maso, nízkotučné mléčné výrobky či celozrnné pečivo a sladkosti, jsou v této zakázána. To znamená, že se budete muset hlídat, zda vaše tělo dostává dostatek bílkovin a vápníku. „Pokaždé, když ze svého jídelníčku vyřadíte skupiny potravin, musíte být opatrní. Mohlo by to vést k nutričním nedostatkům,“ říká Tracy Lockwood Beckerman. Bez pečlivého plánování může zásaditá strava způsobit ztrátu svalové hmoty z nedostatku bílkovin a celkově nevhodné výživy.

Zhubnete, ale…

Existují důkazy, že dieta pomohla lidem zhubnout a cítit se lépe. To však nemá nic společného s konzumací zásaditých potravin a vše souvisí spíše s přechodem na rostlinné a celozrnné potraviny, které dieta podporuje. A ještě něco. V této dietě vás nikdo „nenutí“ cvičit, a cvičení by mělo být součástí každého zdravého stravovacího plánu, protože díky cvičení budete svaly, a ty jsou potřeba.

Zdroj: Vlasta.cz webmd.com businessinsider.in

Související články