Zatímco přerušovaný půst počítá s tím, že člověk každý den mnoho hodin nejí – například mezi 18 hodinou večerní a desátou hodinou ranní, dieta 5:2 se měří na dny. Pět dní při ní člověk jí normálně, dva dny hodně střídmě, jeho denní energetický příjem by neměl překročit 2000 až 3000 kilojoulů denně. Platí přitom, že ani ostatní dny by se člověk neměl přejídat, pokud si chce udržet váhu či něco shodit.

Zdroj: Youtube

Neděle? Raději ne

Jelikož je denní příjem pod tři tisíce kilojoulů skutečně velmi nízký, rozhodně by dietu neměli zkoušet lidé s chronickými potížemi, nehodí se ani pro děti či dospívající a samozřejmě také ne pro těhotné ženy. Tak jako tak, dva hladové dny by neměly následovat po sobě, ale měli byste si je rozvrhnout během týdne tak, aby to zároveň sedělo vašemu týdennímu rozvrhu. Moc se k tomu nehodí neděle, kdy část dojde na nějakou návštěvu či rodinný oběd v restauraci, stejně jako to není moc vhodné v den, kdy vás čeká velká zápřah. Naplánujte si odlehčovací dny na dny, kdy toho máte spíše méně.

To je nesporá výhoda tohoto přístupu, zatímco přerušovaný půst například v poměru 16:8, kdy 16 hodin nejíte, znamená, že nebudete moci ani snídat ani večeřet. I když se do doby bez jídla počítá celá noc, stejně dost předepsaných hodin připadá i na bdělý den. Některým lidem zase vadí, že dlouhé hodiny nesmí jíst nic, může se jim například dělat nevolno kvůli poklesu hladiny krevního cukru. Den, kdy musí jíst málo, ale něco si dát mohou, je tak pro ně mnohem snesitelnější.

Hladovění může pomoci i našemu srdci

Ačkoli odborníci před různými půsty spíše varují, protože hrozí, že se zvrhnou v přehnané hladovění, člověku budou chybět kalorie i živiny, a ještě si zpomalí metabolismus, čas od času nebo v rozumné míře to člověku je spíše prospěšné. Více například tato odborná práce.

Studie nedávno zveřejněná Britským časopisem pro výživu doložila, že půst čas od času snižuje množství tělesného tuku a zlepšuje vnímavost těla vůči inzulínu – o tom je například i tato práce. Výzkumy ukazují, že snížení příjmu kalorií až o 40 procent může být úspěšným způsobem, jak snížit váhu a zlepšit celkové zdraví, výrazně pak zejména zdraví oběhové soustavy.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli model půstu, mějte na paměti, že cílem není vydržet co nejdéle bez jídla, protože tím byste svoje spalování zmátlo a až byste se příště najedli, snažilo by se uložit každou kalorii, kterou byste mu dopřáli, do tukových zásob. Je rovněž důležité, abyste o to více hleděli na kvalitu a složení potravin, které jíte v povolených oknech a dnech, aby vašemu organismu něco nechybělo.

Související články

Kdybyste se nakonec necítili na žádný z rozšířených modelů toho, kdy jíst a kde se postit, můžete zkusit další doporučení, které nabývá na oblíbenosti – jíst jen dvakrát denně. Přibývá odborníků, kteří se shodují na tom, že to dospělému člověku stačí, 

Zdroje: https://www.news-medical.net/health/Fast-52-Diet-Evidence.aspx, https://www.npr.org/sections/thesalt/2013/07/29/205845319/two-day-diets-how-mini-fasts-can-help-maximize-weight-loss, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23591120/