Není pravda, že nemůžete zhubnout, dokud pijete alkohol. Ale je to většinou o něco těžší, a navíc je ve vašem zájmu se snižováním denního energetického příjmu tím spíše dbát na to, aby vašem jídle a pití byl dostatek potřebných živin. Tohle zadání alkohol bohužel nesplňuje.
Je bohužel smutnou pravdou, že alkohol má mnohem více kalorií, než si většina lidí myslí. A hodně jich v sobě má i víno, kterému mnoho žen dává přednost a soudí o něm, že je to mnohem lepší volba například ve srovnání s pivem. A právě dvojka bílého nebo červeného před spaním může být důvodem, proč se zpočátku úspěšní hubnutí po čase, obvykle po pár týdnech, nejvýše měsících, zasekne.
Pro představu, dvě deci suchého červeného vína mají asi 600 kj, tedy dokonce o něco víc než například obývaný bílý rohlík. Dvě deci suchého bílého se se svými 500 kj rohlíku vyrovnají. Prosecco je někde mezi červeným a bílým vínem a má zhruba tolik energie jako malá plzeň dvanáctka. A ještě oblíbené letní pití – koktejl Aperol Spritz, má kolem tisícovky kj v jedné skleničce a hubnout s ním skutečně moc nejde.
Alkohol má přednost
Jenže ani to, že si stanovíte nějaké maximální denní množství energie, které sníte a vypijete a poctivě do něj zahrnete i alkohol, nemusí stačit. Tady je dobré vědět, že tělo alkohol metabolizuje jinak než jídlo. I když jde například o stejné množství kilojoulů. Tělo musí nejdříve – zjednodušeně řešeno – rozložit alkohol na pro tělo netoxické látky, což dokážou jen játra. Jakmile si mají vybrat mezi spalováním jídla a spalováním alkoholu, dají přednost tomu druhému.
To bohužel znamená, že jakmile vaše tělo rozkládá alkohol, nevěnuje se tukům. Je to do jisté míry individuální, neděje se to u všech lidí stejnou měrou. Může se nicméně stát, že pokud si před spaním dáte onu dvojku, vaše tělo v noci rozloží alkohol, ale nebude spalovat tuky a využívat energii přijatou v jídle. Vy tak nebudete hubnout nebo budete dokonce přibírat, i když váš celkový energetický příjem je v pořádku a teoreticky by stačil minimálně k udržení váhy.
Dá se to ale brát i jako svého druhu dobrá zpráva. Pokud se vás to týká, nemusíte si kvůli hubnutí odpírat další a další jídlo, stačí zásadně omezit nebo úplně vynechat alkohol. To s sebou přinese i další výhody, například nižší zadržování vody v těle nebo pomine vlčí hlad, který někdy konzumaci alkoholu provází, spolu s tendencí k pití něco uzobávat. Zkuste pro začátek vynechat víno na měsíc a uvidíte, co se stane.
Bez pití budete zdravější
Berte to tak, že to neděláte jen kvůli nižší váze, ale i pro zdraví, protože studie, které doporučovaly pití alkoholu například jako cestu ke zdravějšímu srdci, už zavál prach a převálcovaly je nové odborné práce, podle nichž na pití není zdravého v podstatě nic – jejich závěry ve svém doporučení ve smyslu, že ideální je nepít žádný alkohol, shrnula i Světová zdravotnická organizace.
„Alkohol ve vyšších dávkách působí i toxicky na samotný srdeční sval, prokázaný je i nepříznivý vliv alkoholu při vzniku poruch srdečního rytmu. Výčet negativních důsledků neumírněné konzumace alkoholu by vydal na minimálně dva dlouhé články. Je však namístě zdůraznit především negativní vztah alkoholu a rizika vzniku nádorových onemocnění. Prokázána byla souvislost mezi příjmem alkoholu a zvýšeným rizikem nádorů dutiny ústní, hrtanu, hltanu, jícnu, tlustého střeva a rekta, jater a také prsu,“ upozorňuje například dietoložka Karolína Hlavatá. Mimochodem, když už člověk občas pije, setrvalé pití malých dávek je menším rizikem než vypití velkého množství alkoholu naráz, byť jen jednou za týden.
Zdroj: vlasta.cz https://www.who.int/europe/news/item/04-01-2023-no-level-of-alcohol-consumption-is-safe-for-our-health