Celer, ať už řapíkatý nebo bulvový, obsahuje spoustu rostlinných sloučenin nazývaných fytonutrienty, které mají protizánětlivé účinky. Ty působí jako antioxidanty a pomáhají snižovat oxidační stres. Potraviny bohaté na antioxidanty jsou spojeny s nižší mírou chronických onemocnění, včetně těch srdečních, dále cukrovky, obezity i některých druhů rakoviny. Mohou také zlepšit zdraví pokožky. No a nemalým benefitem je nízký obsah cukru, takže je skvělou alternativou slazených nápojů. V čem ještě vám může celerová šťáva pomoci?

Zdroj: Youtube

Pomáhá hydratovat

Celerový džus se skládá převážně z vody, takže vám dodá dostatek hydratace. Zůstat hydratovaný je pro tělo životně důležité, správná hydratace pomáhá řídit krevní tlak, tělesnou teplotu, funkci mozku, dodání živin i vylučování škodlivin z těla.

Prospívá střevům

Celerová šťáva může ovlivnit střeva hned několika způsoby. Obsahuje prospěšné rostlinné sloučeniny luteolin a pyrrolochinolinchinon (PQQ), o nichž se ví, že snižují zánět ve střevech. Luteolin se nachází v mnoha druzích ovoce a zeleniny, jako je brokolice, paprika a špenát. Jedna studie zjistila, že myši, které dostávaly probioticky fermentovanou celerovou šťávu, měly více zdravějších střevních bakterií. Fermentovaný celerový džus se ale od čerstvě vyrobeného džusu liší tím, že má v sobě více prospěšných bakterií pro střeva.

Obsahuje vlákninu

Ovšem pouze ta nepasírovaná. Jakmile šťávu přecedíte, vláknina zmizí. Proto pokud chcete získat co nejvíc benefitů pro vaše střeva, lepší je šťávu necedit.

Prospívá pokožce

Kromě obecných zdravotních přínosů má tahle superpotravina také řadu pozitivních účinků pro pokožku. Šťáva z celeru zlepšuje vzhled, odstraňuje skvrny na pokožce, a dokonce snižuje výskyt jizev po akné. Navíc obsah vody v celerovém džusu podporuje texturu pokožky a zdravou hladinu mazu.

Stimuluje růst vlasů

Antioxidanty obsažené v celerové šťávě pomáhají chránit krevní cévy ve vlasové pokožce před poškozením volnými radikály, což může zabránit vypadávání vlasů, a dokonce stimulovat růst vlasů. Vitaminy obsažené v celerové šťávě, zejména vitamín K, jsou také užitečné pro zdravé vlasové folikuly a pro udržení silných a lesklých vlasů.

Pomáhá stabilizovat náladu

Celerová šťáva má i duševní výhody. Může totiž pomoci se stabilizací nálady. Samozřejmě, že v případě větších psychických problémů bude lepší konzultovat stav s odborníkem, protože ani celer nezmůže vše.

Zpomaluje ztrátu paměti

Studie prokázaly, že pravidelná konzumace celerové šťávy může pomoci zpomalit progresi ztráty paměti. Pravidelný zvyk popíjení celerového džusu může podpořit kognitivní zdraví a zabránit rozvoji takových onemocnění, jako je například Alzheimerova choroba.

Je vhodná pro každého?

Ačkoli je celerová šťáva velmi populární, není vhodná pro všechny. Někteří lidé s citlivým trávicím systémem, například se syndromem dráždivého tračníku, nemusí celerovou šťávu tolerovat. Za to může vysoký obsah fermentovatelných škrobů, které mohou vyvolat nadýmání a bolest břicha. Stejně tak by si měli dát pozor lidé, kterým lékaři doporučili dietu s omezením sodíku. Na začátku těhotenství by se měly celerové šťávě vyhýbat i těhotné ženy, protože panuje názor, že celer může vyvolat děložní kontrakce.

Jak vyrobit celerovou šťávu

Je to velmi snadné. Nejjednodušší způsob je použít odšťavňovač. Omyjte 3-4 řapíkaté celery, nebo oloupejte bulvu a nakrájejte, a dejte do odšťavňovače. Nemáte-li odšťavňovač, nakrájejte stonky celeru a rozmixujte je dohladka. Přes džbán se širokým okrajem dejte sítko nebo plátno, nalijte tekutinu do sítka a zatlačte dolů, abyste získali co nejvíc šťávy. Chcete, aby měla šťáva větší říz? Přidejte k celeru zelená jablka, čerstvý zázvor, okurku, mátu nebo citronovou šťávu.

Zdroj: vlasta.cz healthline.com cleanjuice.com

Související články