Aby bylo jasno, nemusíte snídat, nemusíte jíst malé porce pětkrát až šestkrát denně a nemusíte ani běhat ve vysokém tempu, aby z vás stříkal pot. Nebo jinak, pokud vám to vyhovuje, držte se toho. Ale jinak to zkrátka není potřeba. Ukazuje se totiž, že jen málokterá rada je natolik univerzální, aby se s ní mohli řídit všichni lidé. Ty následující už zkrátka nemusíte brát tolik vážně.

1. Snídejte, i když necítíte po ránu hlad

Určitě jste četli, že bez snídaně vám správně nenaskočí metabolismus nebo že se nedokáže dopoledne pořádně soustředit na práci, abyste se nakonec v poledne u oběda přejedli. Dneska už víme, že to není pravda.

Nemá smysl se nutit do snídaně, pokud nemáte hlad a nehrozí, že chybějící kalorie sníte během dne třeba ve sladkostech nebo v příliš velkých porcích. Je totiž skutečně pravda, že u některých lidí vede vynecháván snídaní k vzestupu váhy, ale neplatí to plošně, jak dokládají třeba lidé, úspěšně se spoléhající na metodu přerušovaného půstu. Ti nejedí například od večera jednoho dne až do poledne dne dalšího.

2. Potřebujete spoustu kardiocvičení

Kardiocvičení, známé také jako aerobní cvičení, je pohybová aktivita ve vysokém tempu, která zlepšuje naši kondici a mírní stres. Nemusí však jít o nejlepší strategii, co se hubnutí týče – někdo například díky běhu či jízdě na spinningu hubne, ale spousta lidí ne – daleko efektivnější je kombinace pohybu ve vysokém tempu s pravidelným posilováním, ideálně s nějakými pomůckami. Nové studie dokonce ukazují, že i samo posilování přímo vede k hubnutí. Jeho hlavní benefit pak tkví v tom, že si díky němu budujeme svaly, které jsou ve spalován přijaté energie efektivnější než tukové zásoby.

3. Musíte jíst co nejméně tuku

Zní to logicky – když má člověk v těle hodně tuku, měl by ho přijímat co nejméně. Ale je to složitější, protože zdaleka ne všechny tuky jsou pro tělo zásadně škodlivé a bez některých se lidský organismus neobejde.

Je pravda, že tuk má dvakrát více kalorií než bílkoviny nebo sacharidy, ale také na dlouhou dobu zasytí – odborníci na výživu už proto například vzali na milost sýry, které
jsou sice tučné, ale jsou také skvělým zdrojem vápníku a bílkovin. Rostlinné potraviny s vysokým obsahem tuku, včetně avokáda, ořechů a kokosu, mohou pomoci při hubnutí, protože tělu poskytují klíčové mikroživiny. Že nízkotučné diety zkrátka moc nefungují, dokládá například tato práce. Nově se naopak ukazuje, že největší riziko představuje jednoduchý cukr.

4. Jezte malé porce každé 2 až 3 hodiny

Možná jste slyšeli, že jíst více malých jídel během dne je nejlepší pro udržení tempa metabolismu. Ve skutečnosti to však většině lidí hubnutí spíše komplikuje, protože toho nakonec sní příliš. Nová doporučení jsou nicméně pro někoho překvapivá. Zdá se totiž, že některým dospělým lidem mohou stačit pouhá dvě jídla denně. Jeden výzkum například ukázal, že více než tří jídla denně mohou vést k vzestupu hmotnosti. Ale existují samozřejmě i jedinci, kterým pro snižování hmotnosti nejvíce vyhovují mezi jídly ještě svačiny.

5. Zaměřte se hlavně na počítání kilojoulů

Je pravda, že abyste hubli, potřebujete kalorický deficit, ale neznamená to, že počítání kalorií, nebo v Česku spíše kilojoulů, představuje ideální cestu k cíli. Rozhoduje totiž i to, co přesně jíte, jak vámi zvolené jídlo ovlivňuje hlad, kolik v něm je živin a tak dále. Teoreticky by totiž nemělo vadit, kdybyste snědli všechny své denní kalorie v čokoládě, pokud byste dokázali více energie vydat, ale asi tušíte, že to není udržitelná cesta. I menší sladkost vám zvýší hladinu cukru v krvi, takže budete mít záhy hlad a spíše se přejíte, než kdybyste si dali energeticky stejně vydatnou, ovšem co do složení vyváženou, svačinu s bílkovinami a kusem ovoce či zeleniny. Jakou roli v tom hrají bílkoviny, přibližuje například tato odborná práce.

Zdroj: vlasta.cz tiskové materiály STOB theeverygirl.com/weight-loss-tips/ healthline.com/nutrition/8-weight-loss-tips-to-ignore

Související články