5 rad o hubnutí, které už nikdy neberte vážně! Zhubnete i bez snídaně a kardia

Anna Kunešová | 22. 3. 2023

Víte, že spousta zaručených a mnohdy i odborníky posvěcených doporučení, na která se v posledních desetiletích přísahalo, už neplatí. A že jim nemusíte věřit, zvláště pak ne, pokud vám osobně vůbec nevyhovují.

Aby bylo jasno, nemusíte snídat, nemusíte jíst malé porce pětkrát až šestkrát denně a nemusíte ani běhat ve vysokém tempu, aby z vás stříkal pot. Nebo jinak, pokud vám to vyhovuje, držte se toho. Ale jinak to zkrátka není potřeba. Ukazuje se totiž, že jen málokterá rada je natolik univerzální, aby se s ní mohli řídit všichni lidé. Ty následující už zkrátka nemusíte brát tolik vážně.

6 snadných tipů, jak zvládnout emoční přejídání. Zaměstnejte ruce, napište si seznam přání
Hubnutí

6 snadných tipů, jak zvládnout emoční přejídání. Zaměstnejte ruce, napište si seznam přání

1. Snídejte, i když necítíte po ránu hlad

Určitě jste četli, že bez snídaně vám správně nenaskočí metabolismus nebo že se nedokáže dopoledne pořádně soustředit na práci, abyste se nakonec v poledne u oběda přejedli. Dneska už víme, že to není pravda.

Nemá smysl se nutit do snídaně, pokud nemáte hlad a nehrozí, že chybějící kalorie sníte během dne třeba ve sladkostech nebo v příliš velkých porcích. Je totiž skutečně pravda, že u některých lidí vede vynecháván snídaní k vzestupu váhy, ale neplatí to plošně, jak dokládají třeba lidé, úspěšně se spoléhající na metodu přerušovaného půstu. Ti nejedí například od večera jednoho dne až do poledne dne dalšího.

2. Potřebujete spoustu kardiocvičení

Kardiocvičení, známé také jako aerobní cvičení, je pohybová aktivita ve vysokém tempu, která zlepšuje naši kondici a mírní stres. Nemusí však jít o nejlepší strategii, co se hubnutí týče – někdo například díky běhu či jízdě na spinningu hubne, ale spousta lidí ne – daleko efektivnější je kombinace pohybu ve vysokém tempu s pravidelným posilováním, ideálně s nějakými pomůckami. Nové studie dokonce ukazují, že i samo posilování přímo vede k hubnutí. Jeho hlavní benefit pak tkví v tom, že si díky němu budujeme svaly, které jsou ve spalován přijaté energie efektivnější než tukové zásoby.

4 důvody, proč se před spaním nacpete k prasknutí! Na vině je pitný režim i stres
Hubnutí

4 důvody, proč se před spaním nacpete k prasknutí! Na vině je pitný režim i stres

3. Musíte jíst co nejméně tuku

Zní to logicky – když má člověk v těle hodně tuku, měl by ho přijímat co nejméně. Ale je to složitější, protože zdaleka ne všechny tuky jsou pro tělo zásadně škodlivé a bez některých se lidský organismus neobejde.

Je pravda, že tuk má dvakrát více kalorií než bílkoviny nebo sacharidy, ale také na dlouhou dobu zasytí – odborníci na výživu už proto například vzali na milost sýry, které
jsou sice tučné, ale jsou také skvělým zdrojem vápníku a bílkovin. Rostlinné potraviny s vysokým obsahem tuku, včetně avokáda, ořechů a kokosu, mohou pomoci při hubnutí, protože tělu poskytují klíčové mikroživiny. Že nízkotučné diety zkrátka moc nefungují, dokládá například tato práce. Nově se naopak ukazuje, že největší riziko představuje jednoduchý cukr.

4. Jezte malé porce každé 2 až 3 hodiny

Možná jste slyšeli, že jíst více malých jídel během dne je nejlepší pro udržení tempa metabolismu. Ve skutečnosti to však většině lidí hubnutí spíše komplikuje, protože toho nakonec sní příliš. Nová doporučení jsou nicméně pro někoho překvapivá. Zdá se totiž, že některým dospělým lidem mohou stačit pouhá dvě jídla denně. Jeden výzkum například ukázal, že více než tří jídla denně mohou vést k vzestupu hmotnosti. Ale existují samozřejmě i jedinci, kterým pro snižování hmotnosti nejvíce vyhovují mezi jídly ještě svačiny.

Zhubnout bez diet lze. Klíčové je množství. Inspirujte se příběhem britské šéfkuchařky
Hubnutí

Zhubnout bez diet lze. Klíčové je množství. Inspirujte se příběhem britské šéfkuchařky

5. Zaměřte se hlavně na počítání kilojoulů

Je pravda, že abyste hubli, potřebujete kalorický deficit, ale neznamená to, že počítání kalorií, nebo v Česku spíše kilojoulů, představuje ideální cestu k cíli. Rozhoduje totiž i to, co přesně jíte, jak vámi zvolené jídlo ovlivňuje hlad, kolik v něm je živin a tak dále. Teoreticky by totiž nemělo vadit, kdybyste snědli všechny své denní kalorie v čokoládě, pokud byste dokázali více energie vydat, ale asi tušíte, že to není udržitelná cesta. I menší sladkost vám zvýší hladinu cukru v krvi, takže budete mít záhy hlad a spíše se přejíte, než kdybyste si dali energeticky stejně vydatnou, ovšem co do složení vyváženou, svačinu s bílkovinami a kusem ovoce či zeleniny. Jakou roli v tom hrají bílkoviny, přibližuje například tato odborná práce.

Zdroj: vlasta.cz tiskové materiály STOB theeverygirl.com/weight-loss-tips/ healthline.com/nutrition/8-weight-loss-tips-to-ignore

Hladovění je novým trendem. Hubnutí 5:2 je lepší než přerušovaný půst
Hubnutí

Hladovění je novým trendem. Hubnutí 5:2 je lepší než přerušovaný půst

Intuitivní stravování není dieta. 7 zásad pro štíhlost. Základem je ctít hlad a vnímat sytost
Hubnutí

Intuitivní stravování není dieta. 7 zásad pro štíhlost. Základem je ctít hlad a vnímat sytost

Jak zhubnout v obličeji a zeštíhlit tvář. Pomůže voda, spánek i face jóga
Hubnutí

Jak zhubnout v obličeji a zeštíhlit tvář. Pomůže voda, spánek i face jóga

Tagy Česko hubnutí jídlo snídaně