Nečekejte, až začnete přibírat – to se totiž skutečně může stát, i když nezačnete jíst víc než dřív –, a předejděte tomu. Například díky tomu, že některé věci už prostě dělat nebudete.
Pozor, neznamená to, že si například navždy zakážete některá jídla, o to totiž vůbec nejde. „Taková předsevzetí se dají vydržet jen krátkodobě, pak se člověk často vrátí ke starým zvykům. Daleko lepší než si něco zakazovat je dělat věci s mírou,“ vysvětluje psycholožka a odbornice na výživu Iva Málková.
VIDEO: Jíst, či nejíst přílohy? Podívejte se na video.
Chyby v hubnutí
1. Nehladovte
Možná jste někdy v životě zkusili zhubnout tím, že jste na čas brutálně omezili denní energetický příjem. Už to nedělejte. Stejně jako nezkoušejte omezit svůj relativně střídmý jídelníček, abyste zabránili vzestupu váhy – samozřejmě, neměli byste se přejídat.
Ale jinak je lepší se spíše než na množství zaměřit na složení jídelníčku, v němž by například mělo být dost bílkovin. Hladovění zpomaluje metabolismus a vede k tomu, že člověk by musel jíst méně a méně, aby nepřibral.
2. Nepřestávejte se hýbat
Tohle je kolem padesátky častá potíž. I když si to zprvu nemusíme připustit, lenivíme. A jelikož už například většinou nemusíme tolik běhat třeba kolem dětí, nic nás k většímu pohybu nenutí.
Myslete na to a zařaďte do svého týdenního rozvrhu nějaký pravidelný pohyb. Ideálně byste měli kombinovat něco rychlého, třeba ostrou chůzi, s posilováním.
„Díky posilování si udržujete svalovou hmotu, která i v klidu spaluje více energie než tukové zásoby,“ vysvětluje odborník na výživu Pavel Suchánek.
3. Nekašlete na prevenci
Vyplatí se chodit na preventivní prohlídky a screeningy, protože se díky nim mohou odhalit zdravotní potíže, které můžete včas řešit – pokud by se rozjely, budete mít asi méně energie třeba na cvičení.
Navíc některé nemoci samy o sobě vedou ke zvyšování váhy, stejně jako to mohou způsobit některé léky, například některá antidepresiva nebo pilulky na spaní.
Proberte proto to, co berete, se svým lékařem, případně dávkování upravte, aby skutečně odpovídalo vašim problémům.
4. Nespěte méně než sedm hodin
Občas to samozřejmě nevadí, ale dlouhodobý nedostatek spánku přímo souvisí s rozvojem obezity, jak přesvědčivě dokládá třeba tato odborná práce.
Jednak zvyšuje vyplavování hormonů, které vedou k vyššímu ukládání tuků v těle, navíc bez pořádného nočního odpočinku budeme unavení a budeme mít tendenci to během dně zajídat.
5. Nejezte tolik cukru
Pokud bychom měli něco v jídelníčku přece jen omezit, je to cukr. Nevykládejte si to však tak, že byste měli například vynechávat přílohy – smysl ale má část jejich objemu na talíři nahradit zeleninou.
Nemusíte se bát ani ovoce, s výjimkou sušeného a doslazovaného. Omezte zmrzliny, dorty, sušenky a taky alkohol, v němž je rovněž spousta cukru.
6. Nejezte mimo domov
Občas to nevadí, pravidelně to může být problém, protože hospodské porce nebo obědy v kantýně bývají dimenzované na průměrného dospělého, a pokud máte tendenci všechno dojíst, můžete kvůli nim přibírat.
Lepší je dělat si oběd z domova, i když to vyžaduje určitou logistiku. A pokud možno neřešte jídlo mimo domov ani pomocí různých hotových baget a podobně, jsou vesměs příliš kalorické, a přesto po nich třeba kvůli nedostatku bílkovin brzy vyhládne.
7. Nestresujte se
Jistě, tohle se snadno řekne a těžko zařídí. Ale pokud žijete dlouhodobě ve stresu, může se to negativně projevit na stoupající hmotnosti, neplatí totiž zdaleka, že kdo se stresuje, hubne.
Zkuste si upřímně říct, co u vás tento stav spouští, zkuste se podělit o povinnosti, případně zvažte psychoterapii.
Zdroj: vlasta.cz, aarp.org, forbes.com, Iva Málková | STOB