Možná doma jablečný ocet máte, ale používáte ho jen jako pikantní přísadu do salátových dresinků či marinád na maso. Můžete z něj však získat daleko více – mimo jiné pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, má pozitivní vliv na cukrovku a může usnadnit zhubnutí. Rovněž svědčí trávení.

VIDEO: Jak si vyrobit jablečný ocet doma. Podívejte se!

Zdroj: Youtube

K mání je nejen v tekuté podobě, ale také třeba v tabletách včetně šumivých nebo želatinových tobolkách, případně v prášku. Vyrábí se z fermentované jablečné šťávy, za svou štiplavou chuť a vůni vděčí rozkladu alkoholu vzniklého při kvašení na kyselinu octovou, která dává octu jeho štiplavou chuť a vůni. Bývá jí tam kolem pěti procent.

Tekutý jablečný ocet může být filtrovaný nebo nefiltrovaný. Někteří výrobci jablečný ocet obohacují o další látky, jako jsou různé aminokyseliny a antioxidanty.

Na cukrovku i hubnutí

Za prokázané se má, že jablečný ocet může pomoci zlepšit stav lidí s diabetem druhého typu. Samozřejmě ideálně tehdy, když člověk změní životní styl a upraví jídelníček. Podle studie z roku 2019 pomáhá jablečný ocet držet v normě hladinu krevního cukru.

Z toho mohou samozřejmě těžit i lidé, kteří cukrovku nemají. I další studie potvrzují, že konzumace jablečného octa může mít příznivé účinky také na glykemický index jídla – lépe zažene hlad.

Jablečný ocet navíc pomáhá hubnutí tím, že zvyšuje pocit sytosti. Neznamená to, že můžete jíst jako dřív bez omezení a díky octu nepřiberete. Ale když budete jíst míň než dosud, díky octu dost možná nebudete bojovat s pocity hladu.

Jeden souhrnný výzkum vyčíslil, že lidé, kteří užívali jablečný ocet s jídlem obsahujícím pevnou stravu, zaznamenali potlačení chuti k jídlu po dobu dalších dvou hodin. Užívání jablečného octa také snížilo tendenci dávat si během dne různé malé svačiny.

Ocet svědčí i srdci a pokožce

Onemocnění srdce je jednou z hlavních příčin úmrtí, jejich spouštěčem je několik různých faktorů. Výzkumy naznačují, že jablečný ocet by mohl některá tato rizika snížit, protože má vliv na cholesterol a tuky v krvi, což potvrdila například studie z roku 2021. Na druhou stranu, autoři této a dalších studií s podobnými závěry se shodli v tom, že je v tomto směru potřeba dalšího výzkumu.

Lokální používání zředěného jablečného octa může rovněž pomoci obnovit přirozené pH pokožky a zlepšit ochrannou kožní bariéru. Ale tady je namístě opatrný postup, některým lidem to naopak nemusí dělat dobře a jejich pokožka může na používání jablečného octa reagovat podrážděním.

Někdo si ho nicméně nemůže vynachválit, pokud jde například o léčbu suchých chodidel a popraskaných pat, má rovněž antibakteriální a antifungální vlastnosti, které pomáhají zbavit se zápachu nohou a plísní nehtů.

Kolik jablečného octa užívat

Obvykle se užívají jedna až dvě čajové nebo polévkové lžíce denně rozmíchané ve vodě, případně jejich ekvivalent v tabletkách nebo prášku. Vždycky je lepší začít s menšími dávkami, aby člověk zjistil, zda mu jablečný ocet nezpůsobuje potíže.

Mezi ty patří zažívací problémy, ačkoli většině lidí ocet trávení spíše zklidní. Pozor také na to, že jablečný ocet může přispět k erozi zubní skloviny a poklesu hladiny draslíku v organismu.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, independent.co.uk, healthline.com, mayoclinic.org