Běžecká sezona létem nekončí, může trvat po celý rok, když víte, jak na to. Neházejte tedy běžecké boty do skříně a vyrazte ven, i když je venku chladněji a třeba i fouká. Jak na to?
Stanovte si cíl
Stanovte si konkrétní cíl, kolik chcete každý týden uběhnout, abyste si udrželi motivaci. Cíle by se ale měly měnit v závislosti na vašem rozvrhu a energetické úrovni. Nic tedy není provždy dané. Poslouchejte svoje tělo, a pokud se cítíte psychicky v nepohodě, nemusíte uběhnout stejný počet kilometrů jako den předtím.
Běžte do fitka
Pokud milujete běhání venku pod širým nebem, asi nebudete velkým fanouškem běžeckých pásů. Když je ale kluzko či hodně prší nebo je bouřka, možná byste mohli běžecký pás vzít na milost a zkusit ho. Nasaďte si sluchátka a jděte do toho.
Prodlužte dobu zahřívání
Venku je zima, a vaše tělo je tedy studenější, svaly jsou napjaté. Je tedy logické, že zahřátí trvá déle. Před venkovním během byste neměli zapomínat na rozcvičení a protažení svalů (před i po tréninku), abyste předešli zranění a nachlazení. Může to být třeba rychlá procházka nebo pomalý běh po dobu 5–10 minut, které následuje dynamický strečink, než se pustíte do pořádného běhu. Vaše svaly a klouby vám poděkují.
Nepřehánějte to s oblečením
Volbu vhodného oblečení nepodceňujte. Samozřejmě že se budete chtít pořádně navléknout, když je venku chladněji. Pamatujte ale, že tělo se zahřeje celkem rychle. Proto vybíhejte tak, abyste na začátku cítili lehký chlad. Není nic horšího než se přehřát a unavit se. Obecně je vhodné oblečení, které je lehké, prodyšné, odvádí pot a chrání vás před chladem a větrem. Lehkou větrovku pak můžete vždy strčit či srolovat do kapsy. Zohledněte i to, kam poběžíte a jestli plánujete nějakou přestávku. Podle toho volte vrstvy.
Vidět a být viděn
Na podzim je brzo ráno nebo navečer už tma, takže byste neměli zapomínat na to, abyste byli vidět. Určitě si pořiďte čelovku a bezpečnostní reflexní prvky nebo světýlka pro lepší viditelnost. Nejdůležitější je být viditelný, aby nedošlo k nehodě.
Technika běhu
Běh ve špatném počasí, například pokud je mokro nebo bláto, je náročnější a musíte tomu přizpůsobit techniku. Snažte se udržet rovnováhu a neztrácet zbytečně kinetickou energii. Pokud běžíte v blátě, musíte si dávat pozor, protože nevíte, co je pod ním. Podle Petra Salomona z platformy Týmuj je nutné sledovat okolí, maximálně předvídat překážky a vyhýbat se jim.
Pro větší motivaci
Přišel podzim a k běhu se nějak nemůžete dokopat? Najděte si parťáky. „Pokud si jdete zaběhat ve více lidech, nejen že je menší riziko zrušení této aktivity, ale taky je větší pravděpodobnost, že si běh více užijete,“ říká Petr Salomon.
Zdroj: vlasta.cz blog.fitbit.com runnersworld.com runandbecome.com