Za předpokladu, že je lidské tělo zdravé a má dostatek důležitých živin, vydrží člověk bez jídla přibližně 1-2 měsíce. Pokud by však kromě potravy vynechal i vodu, játra mu selžou už za méně než 3 dny. V případě, kdy má člověk játra nemocná, se tato doba může ještě o něco snížit. Není ale vyloučeno, že může člověk bez tekutin přežít až týden. To ale platí jedině v případě, kdy má kolem sebe vytvořeny ideální podmínky, a tudíž neztrácí příliš mnoho tekutin. 

Co se děje s tělem během půstu?

První den bez jídla

Tělo používá glukózu jako svůj hlavní zdroj energie. Když tedy člověk nebude jíst, tělo začne využívat glukózovou rezervu, aby nakrmilo mozek a pomáhalo se soustředit. Tuto rezervu však tělo velmi rychle spotřebuje.

Dva až tři dny bez jídla

Po 2 nebo 3 dnech bez jídla začne tělo odbourávat tukovou tkáň jako další zdroj energie pro mozek a celkové fungování těla. Mastné kyseliny se v játrech rozloží na ketony, které se následně uvolní do krevní oběhu. Tělo se zkrátka snaží udržet mozek při vědomí a ve střehu.

Týden bez jídla

Zásoba mastných kyselin se asi po týdnu spotřebuje, což znamená, že tělo bude hledat další zdroj energie, a tím jsou bílkoviny. Po týdnu bez jídla začne tělo odbourávat svaly.

Dva týdny bez jídla

Po čtrnácti dnech hladovění jsou již svaly i tělo vyčerpané natolik, že může začít selhávat funkce srdce, jater a ledvin. Opět však záleží na kondici každého jedince.

Měsíc bez jídla

Hladovět celý jeden měsíc není nereálné, pokud dotyčný správně doplňuje tekutiny. Odborníky je to však silně nedoporučované, každý soudný člověk by se vám to snažil rozmluvit. Tělo se zbaví většiny, ne-li všech tukových zásob, člověk trpí strašlivým vyčerpáním, halucinacemi, změnami nálad nebo selháváním orgánů. Čím déle pak stav hladovění přetrvává, tím větší způsobí poškození. K trvalému poškození pak dochází po více než 4 týdnech bez jídla.

Jak na zdravý půst či přerušovaný půst?

Obecně zdravý a na základě klinických studií i dobře tolerovaný je půst trvající maximálně 24 až 36 hodin. Můžeme jím znovu nabýt rovnováhu, zdraví, vyrovnanost a fyzickou i duševní sílu. Proto je již tisíce let neodmyslitelnou součástí všech světových náboženství a doporučují ho mudrci i celostní lékaři. To ovšem platí za předpokladu, že nemáte žádné zdravotní potíže.

Ostatně už před 2500 lety pravil řecký léčitel a zakladatel lékařské vědy Hippokrates, že „kdo chce zůstat silným, zdravým a mladým, nechť je střídmý, cvičí tělo, dýchá čistý vzduch a své bolesti nechť léčí spíše půstem než léky“.

Pokud však cítíme, že bychom nejíst nevydrželi, zkusit můžeme jemnější formu, tedy přerušovaný půst. Nejčastěji doporučovaným rytmem přerušovaného půstu je 8 ku 16. Tedy během 8 hodin konzumujeme dvě až tři jídla s potřebnými pauzami a 16 hodin nejíme nic – do tohoto času započítáváme i spánek. Pokud už tuto formu zvládáme, můžeme si intervaly hladovění začít prodlužovat, například v poměru 18 ku 6, anebo 20 ku 4.

Další formy přerušovaného půstu

  • Metoda 5:2
    Zahrnuje stravování 5 dní v týdnu tak, jak jsme zvyklí, a ve zbylých 2 dnech omezení energetického příjmu na 500–600 kcal.
  • Eat-Stop-Eat
    Jde o 24hodinový půst jednou nebo dvakrát týdně. Po zbytek dní je strava normální jako obvykle.
  • Střídavý půst
    Půst se drží každý druhý den.

Pozor, půst není vhodný pro mladistvé, těhotné a kojící ženy, diabetiky a ty, kteří se v minulosti potýkali s poruchou příjmu potravy.

Zdroj: vlasta.cz How Long Can A Person Survive Without Food? | YourTango 5 Intermittent Fasting Methods, Reviewed (healthline.com)

Související články