Pokud jste emoční jedlík, můžete vyzkoušet některé techniky ke zvládání stresových situací a zároveň zařadit do jídelníčku tři jednoduché, ale účinné superpotraviny. Které to jsou?

Zdroj: Youtube

Avokádo

Všestranná superpotravina, která je pro emoční jedlíky doslova zázrak, je bohatá na zdravé tuky, především mononenasycené tuky. Pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi a zabraňuje energetickým „bouřím“, které vyvolávají chutě na sladkosti a nezdravé potraviny. Kromě toho obsahuje značné množství draslíku, který pomáhá regulovat krevní tlak a snížit stres. Avokádo si můžete rozmačkat a namazat na celozrnný toast k snídani nebo ho přidejte nakrájené na plátky do salátu.

Hořká čokoláda

Možná to je překvapení, ale hořká čokoláda, konzumovaná umírněně, je vynikající volbou pro omezení touhy vyvolané stresem. Obsahuje antioxidanty zvané flavonoidy, u kterých bylo prokázáno, že snižují hladinu stresových hormonů. Hořká čokoláda také stimuluje uvolňování endorfinů, hormonů „dobré nálady“, podporuje pocit pohody a snižuje nutkání zajídat stres. Abyste získali maximální přínos, sáhněte po čokoládě, která obsahuje minimálně 70 % kakaa. Vychutnejte si malý kousek hořké čokolády jako odpolední pochoutku nebo ji rozpusťte a pokapejte jí lesní plody.

Bobuloviny

Borůvky, jahody a maliny jsou nabité vitaminy, minerály a antioxidanty, které si umějí skvěle poradit se stresem. Mají nízký obsah kalorií a vysoký obsah vlákniny, což z nich dělá uspokojivou svačinu, která nepovede k přejídání. Antioxidanty v bobulích chrání tělo před oxidačním stresem, zatímco vláknina udržuje hladinu cukru v krvi a zabraňuje emocionálnímu přejídání vyvolanému poklesem cukru. Můžete je rozmixovat a dopřát si ke svačině nebo jimi posypte bílý jogurt či přidejte k ovesným vločkám.

Techniky proti emočnímu přejídání

Kromě těchto superpotravin je nezbytné osvojit si zdravé stravovací návyky a techniky všímavosti, abyste efektivně zvládali chutě související se stresem. Nekupujte nezdravé potraviny nebo je neuchovávejte ve své blízkosti. Místo toho se zásobte nutričně vyváženými alternativami. Praktikujte techniky ke snižování stresu, jako je hluboké dýchání, meditace nebo jóga, abyste se dokázali vypořádat s hlavními příčinami stresu a předešli emočnímu přejídání.

NÁŠ TIP: Jak se uklidnit dýcháním

Zhluboka se nadechněte do břicha, pokračujte do hrudníku a mocně vydechněte. Výdech může být postupně delší než nádech. Břišní dýchání pomáhá snížit psychické napětí a můžete ho používat kdykoli a kdekoli. Při nádechu si můžete říkat například: Tohle zvládnu, tohle přežiju, dokážu to bez jídla. Pak pomalu vydechujte a vyslovte přesvědčení, že pocit, který prožíváte, odezní. Například: Chvilku vydržím. Trpělivě počkám, než to přejde.

Zdroj: vlasta.cz longevity.technology

Související články