Nejlepší potraviny, pokud máte pořád chutě a hlad, jsou ty, které obsahují více než jednu sytící živinu. Jsou to například luštěniny, které obsahují zdravé sacharidy, vlákninu a bílkoviny.

Další strategií je jíst potraviny s vysokým obsahem bílkovin a vlákniny v kombinaci, jako je například jogurt s ovocem a ořechy. Které potraviny tedy konzumovat, abyste už tolik nebažili po jídle?

Zdroj: Youtube

Libové proteiny

Máte často hlad mezi jídly? Je to často proto, že nepřijímáte dostatek bílkovin. Přidáním bílkovin do každého jídla vám pomůže bojovat s hladem později během dne.

Protein se totiž déle tráví, protože tělo musí tvrději pracovat, aby ho rozložilo. Vždy tedy mějte po ruce nějaké svačinky plné bílkovin, které se vejdou do kabelky nebo do kancelářského šuplíku.

Tuňák ve vlastní šťávě

Vynikajícím zdrojem bílkovin a zdravých tuků jsou ryby. Ovšem čerstvá ryba moc přenosná není. Ale tuňák v konzervě je skvělá volba, pořídit se dají i kousky ryby v kapsičkách, připravené k přímé spotřebě.

Tuňák nebo losos z plechovky či kapsičky můžete hodit na salát, sendvič nebo celozrnné těstoviny.

Jerky pro případ nouze

Skvělým zdrojem bílkovin je také kuřecí, krůtí nebo libové hovězí maso. Použít se dají pro desítky různých jídel. Maso si můžete připravit už na začátku týdne a dát do lednice nebo mrazáku, pak už budete mít oběd nebo večeři z poloviny hotové.

Pro případ nouze se určitě vybavte svačinkou v podobě jerky, což je sušené maso s pořádnou náloží bílkovin. Existují dokonce i veganské jerky na sójové bázi.

Jogurty a vejce zasytí na delší dobu

Vynikající proteinovou svačinou je také řecký jogurt. K němu stačí přihodit hrst oříšků nebo nakrájet kousek ovoce, a máte výživnou svačinku.

K rychlé svačině se hodí i vejce, které si můžete uvařit předem natvrdo. Nebo si udělejte na začátku dne vaječnou omeletu se zeleninou.

Vláknina

Vláknina je nestravitelná součást rostlinné stravy a pomáhá přidat objem jídla, zasytí vás a zpomalí trávení, takže budete mít trvalejší pocit plnosti. Vláknina také pomáhá při hubnutí.

Bobuloviny a hrušky

Maliny nebo ostružiny jsou skvělý zdroj vlákniny. Mají málo kalorií a hodí se do řeckého jogurtu. Hodně vlákniny má také hruška, kterou můžete konzumovat jen tak z ruky nebo ji přidat do jogurtu či salátu. Jedna střední hruška obsahuje 6 gramů vlákniny.

Cizrna, brokolice i avokádo

Cizrna má 6 gramů vlákniny v jednom šálku (vařené), je také dobrým zdrojem bílkovin, železa, draslíku a hořčíku. Hodí se do humusu, salátů či polévek. Hodně vlákniny má také brokolice a avokádo. To je navíc dobrým zdrojem zdravých polynenasycených tuků.

Jezte komplexní sacharidy

Když přidáte do jídelníčku potraviny s vlákninou a bílkovinami a vyhnete se rychlým sacharidům, nebudete mít takový hlad. Jednoduché cukry jsou sice tím, po čem toužíte, když máte hlad, ale nezasytí vás na dlouho.

Skvělou možností je doplnit stravu o nízkokalorickou a velkoobjemovou zeleninu, jako je například špagetová dýně.

Takzvaná velkoobjemová jídla zaberou více místa ve vašem žaludku, takže se budete cítit plní. Potraviny obsahující komplexní sacharidy, jako jsou celozrnné obiloviny, fazole a zelená zelenina, jsou pomalé spalovače, které dodají tělu udržitelnou energii. Můžete do jídelníčku zařadit ovoce, luštěniny, cuketu, sladké brambory či celozrnné těstoviny nebo chléb.

Co byste měli jíst, když máte hlad večer?

Před spaním snězte malou porci sytého jídla. Pokud je vaším cílem hubnutí, budou vhodné mléčné potraviny, které obsahují kasein. Některé výzkumy naznačují, že konzumace potravin s kaseinovým proteinem zlepší klidovou rychlost metabolismu.

Rozhodně nejezte vysoce kalorické potraviny, vsaďte na potraviny bohaté na vlákninu a libové bílkoviny.

Zdroj: vlasta.cz, verywellfit.com, weightwatchers.com, womenshealthmag.com

Související články