Všechno je o rovnováze a udržitelnosti, ne o deprivaci nebo extrémních opatřeních. Zkuste si osvojit následující návyky a uvidíte, že zhubnout jde i snadnějším způsobem. Co tedy stačí praktikovat?

Zdroj: Youtube

Všímavé stravování

Jednou z účinných strategií pro řízení hmotnosti je všímavé stravování. Tento přístup znamená, že budete věnovat velkou pozornost tomu, co jíte, a vychutnáte si opravdu každé sousto. Tím, že budete jíst pomaleji a promyšleně, můžete omezit přejídání a dělat zdravější rozhodnutí.

Porce jsou základ

Kontrola porcí je pro hubnutí nezbytná. A nemusíte si potraviny ani vážit. Použití menších talířů a zmenšení velikosti porcí vám pomůže sníst méně kalorií, aniž byste se cítili nějak ochuzeni. Samozřejmě to ale neznamená, že když sníte všechno z malého talířku, že si naložíte další.

Vyvážená jídla

Snažte se konzumovat vyvážená jídla, která obsahují bílkoviny, vlákninu a zdravé tuky. Tyto živiny vás udrží spokojené a zabrání nadměrnému mlsání. Nezapomínejte ale ani na komplexní sacharidy, protože i ty vaše tělo potřebuje. Chce to jen sledovat etikety a dávat přednost nutričně vyváženým jídlům.

Zpomalení

Až budete jíst, nespěchejte a nehltejte. Zpomalte a snažte se každé sousto pořádně rozžvýkat. Příliš rychlé jezení vede k větší konzumaci, a tedy většímu příjmu kalorií. Zpomalení tempa dopřeje vašemu žaludku (mozku), aby si uvědomil, kdy je plný. Tím zabráníte přejídání.

Správná hydratace

Hydratace je zásadní nejen pro celkové zdraví, ale může pomoci i při regulaci hmotnosti. Pití vody před jídlem může snížit chuť k jídlu, což vám pomůže zkonzumovat méně kalorií.

Dobroty s mírou

Dopřát si můžete i své oblíbené pochoutky a je to naprosto v pořádku. Klíčem je umírněnost. Vychutnejte si malé porce vašeho oblíbeného dezertu, abyste uspokojili chutě, ale tak, aniž byste ohrozili své cíle v oblasti hubnutí.

Spánek a zvládání stresu

Kvalitní spánek a zvládání stresu jsou často přehlíženými aspekty při hubnutí. Nedostatek spánku a vysoká hladina stresových hormonů mohou vést k nárůstu hmotnosti. Učte se odpočívat, relaxovat a dobře spát, což podpoří vaše hubnoucí snahy.

Poslouchejte své tělo

Nalaďte se na signály hladu a plnosti svého těla. Jíst, když máte hlad, a přestat, když jste nasycení, může zabránit nadměrné konzumaci. Možná to už moc neumíme, ale dá se to znovu naučit. Ne každý pocit hladu je hlad, někdy je to „jen“ chuť. Zastavte se a zeptejte se sami sebe, jestli máte skutečně hlad, nebo se třeba jen nudíte.

Zdroj: vlasta.cz longevity.technology How to Stop Overeating: A Dietitian's 10 Tips | Houston Methodist On Health healthline.com

Související články