Nemá snad ani smysl snažit se zbavit tuku jen v podbřišku, protože například cviky slibující vyladění jedné konkrétní části těla nefungují. Většinou zabere, když se zaměříte na celkovou úpravu váhy nebo figury pomocí vyváženého jídla, pohybu, dostatečného příjmu tekutin a také spánku.

Proč vlastně někteří lidé mají problém s tukem pod pasem, zatímco jiní ne? Je to důsledek toho, že tukové zásoby se u každého člověka ukládají jinak. Roli tu samozřejmě hraje genetika a strava, ale také například sedavé zaměstnání a špatné držení těla. V případě žen i těhotenství a porod, své může udělat i případná jizva po císařském řezu. A více se zde tuk ukládá i po menopauze.

TOP 5 způsobů, jak se zbavit přebytečného tuku! Inspirujte se videu:

Zdroj: Youtube

Je to jen tuk, ale…

Dobrá zpráva je, že nakonec jde zase jen o tuk a platí, že když se ho budete zbavovat celkově, projeví se to nejspíše i na vašem podbřišku. Ta horší pak, že někdy prostě nestačí ani všechna snaha, a i když budete celkově štíhlí, měkké bříško pod pasem se vás bude držet.

Může jít například částečně i o problém s povolenou kůží – pokud by vám to zásadně vadilo, lze podstoupit abdominoplastiku, chirurgickou úpravu břicha. Ale jde o poměrně velkou břišní operací s dlouho rekonvalescencí, kterou navíc zdravotní pojišťovny nehradí.
Tohle je ovšem až ta nejzazší možnost, nejdříve určitě zkuste se tuku v dolní partii břicha zbavit jinak. Uklidňující je vědět, že vhodné úpravy v jídelníčku mohou být minimálně stejně efektivní jako pravidelné cvičení, ale ideální je obě metody kombinovat.

Méně sacharidů? Ano!

Platí každopádně, že pokud se chcete zbavit přebytečného tuku, musíte přijmout méně kalorií, než kolik jich denně dokážete spálit – nemusíte je hned začít počítat, většinou stačí viditelně zmenšit porci každého jídla, které si během dne dáte, a naopak přidat ke každému zeleninu. Má smysl zaměřit se zejména na nadbytečné sacharidy, tedy zásadně omezit sladkosti, zmenšit přílohy a běžné pečivo či těstoviny nahradit celozrnnými. Jde vám sice o zhubnutí tukových zásob, ale jak ukazuje například tato studie, omezení příjmu sacharidů mělo na hubnutí pozitivnější vliv než zásadní omezení příjmu tuků.

Související články

Přidejte bílkoviny a pohyb

Naopak přidejte bílkovin, je to stavební materiál pro svaly, které potřebujete a zároveň vás spolehlivě zasytí na delší dobu než třeba právě sacharidy. Mezi osvědčené zdroje bílkovin patří libové červené maso, drůbež, ryby, fazole, vejce, tvaroh, řecký jogurt, sója a výrobky z ní. Abyste díky nim skutečně budovali nebo alespoň udrželi svalovou hmotu, musíte se ovšem hýbat včetně posilování. Zařadit byste samozřejmě měli i cviky na břicho, ovšem jako součást celkového posilování.

„Stejně jako je to v případě jiných partií, tak i pro trénink břicha platí, že pro dosažení výsledků je důležité jej cvičit pravidelně. Zároveň ale není vhodné tuto partii přetěžovat a cvičit každý den, protože by tak svaly nedostaly prostor na regeneraci. Začátečníkům se doporučuje komplexní trénink břicha odcvičit 2–3krát týdně, zatímco pokročilým až 4krát,“ doporučuje odborník. Cviky, zvláště pro začátečníky, nemusí být složité – zkuste například střídavé pokládání nohou, nůžky, zvedání nohou vleže, zvedání protilehlých končetin vleže, nebo zkracovačky se zvednutýma nohama – návody najdete na internetu. Účinné, ale pro začátečníky ne moc vhodné, je také prkno neboli plank.

Související články

Nezapomeňte na pití a spánek

Naučte se pít vodu, je lepší než cokoli jiného, protože neobsahuje žádné kalorie. Už tak jich máte dost v jídle, proč si to komplikovat ještě pitím? Zvláštní pozornost věnujte alkoholu, je v něm spousta cukru a někteří lidé ani při jeho mírné konzumaci nehubnou, i když se jinak drží zkrátka. Alkohol navíc přispívá k ukládání tuku do oblasti břicha.

Možná byste mohli vyzkoušet přerušovaný půst, například v modelu 10:14 nebo 16:10, kdy delší časový usek nejíte, ovšem patří do něj i spánek, takže to nakonec není tak strašné. A spát byste měli sedm až osm hodin denně, jinak to budete mít s hubnutím těžké.

Zdroj: vlasta.cz healthline.com/health/how-to-get-rid-of-lower-belly-fat greatist.com/health/how-to-get-rid-of-lower-belly-fat gymbeam.cz/blog/nejlepsi-cviky-na-spodni-bricho/

Související články