Do konce roku zbývá více než měsíc a půl, což je doba dostatečná k tomu, aby člověk něco shodil. Deset kilo už se stihnout nedá, ale čtyři pět klidně – a i to může znamenat, že si na silvestrovský večírek budete moci obléknout šaty v o číslo menší konfekční velikosti. Rovnou ale zapomeňte na nějakou rychlodietu, která slibuje zhubnutí za dobu ještě kratší, ale za cenu toho, že budete třeba týden až deset dní v podstatě hladovět. Efekt podobných rozpisů, které se šíří internetem, bývá totiž velmi krátkodobý. Jakmile se člověk vrátí k předchozímu způsobu stravování, kila se mu zase vrátí.

Zdroj: Youtube

O co vlastně jde

Je dobré si uvědomit, proč vlastně chcete zhubnout. Chystáte se na to už dlouho a těch pět kilo by mohlo být slibným začátkem? Nebo s váhou problémy nemáte, ale nějakých pět kilo dolů by to přece jen chtělo? Když si uvědomíte svou motivaci, stoupá šance, že uspějete, i když vlastní postup se zase tak moc neliší.

„Ze všeho nejdříve je však důležité zjistit, kolik toho za den máte sníst, abyste vůbec začali hubnout. Tedy zajistit přiměřený kalorický deficit. Denní kalorický výdej totiž musí být vždy větší než příjem,“ vysvětluje výživová poradkyně Martina Weisserová. Neliší se ani doporučené tempo hubnutí, to by mělo činit půl až kilo týdně. Pokud kila mizí rychleji, protože jste začali méně jíst a více se hýbat, uberte na tempu. Počítejte také s tím, že pokud je vám více než čtyřicet, bude těžké shodit kilo týdně a budete se spíše muset smířit s nejvýše půl kilem.

Proč jíst bílkoviny

Ve svém jídelníčku byste se měli zaměřit na kvalitní bílkoviny, které zasytí, jsou lehce stravitelné a napomáhají budování svalů. Vsaďte na vajíčka, hovězí maso, mléko nebo syrovátkový protein a ryby. Vhodné jsou i rostlinné zdroje bílkovin, jako jsou červená čočka, fazole, seitan, cizrna a oříšky. U těch jen pozor na množství, jsou velmi kalorické.

Měli byste dávat přednost komplexním sacharidům před těmi jednoduchými. V praxi to znamená, že do jídelníčku zařadíte celozrnné pečivo a těstoviny, nevadí ani brambory či kuskus, rýže je lepší tmavá.

Prostě choďte

Můžete shodit jen díky omezení na talíři a vyladění toho, co jíte, ale pokud přidáte i na pohybu, bude to snazší. A nemusíte si hned kupovat permanentku do fitka. „K lepší postavě i kondici se propracujete pravidelným pohybem, mezi který patří nejen ten časově ohraničený jako návštěva posilovny, kruhové tréninky a další, ale i přirozený pohyb v podobě chůze. Chůze je, co se týče spalování tukových zásob, nejefektivnějším nástrojem, a to díky tepové frekvenci, kterou si při svižné chůzi udržujete,“ vysvětluje fitness trenérka Tereza Horová.

Pozor na alkohol

Hodit vidle do vašeho snažení může nejen jídlo, ale i pití, konkrétně alkohol, který si v období kolem svátků a v týdnech před nimi často dopřávají i lidé, kteří mu jinak zase tak moc neholdují. Blíží se čas vánočních večírků, rodinných oslav a svařáků na trzích. Alkohol je bohužel kaloricky vydatný – dvě deci svařáku mají nejméně 800 kilojoulů čili víc než třeba velké pivo. A nedosti na tom, organismus některých lidí metabolizuje alkohol tak, že jeho spalování upřednostní před vším ostatním a člověk tak přibere, i kdyby náhodou zase tak moc nejedl.

I když je Česko proslulé svou tolerancí k alkoholu a povzbuzováním ostatních, ať si dají také skleničku, je čím dál přijatelnější říct, že vy prostě nepijete. Pokud si alkohol chcete dát, zůstaňte rozhodně jen u jedné sklenky nebo hrnečku.

Zdroj: vlasta.cz, KetoDiet, FormFactory, Medical and health information (medicalnewstoday.com), Healthline

Související články