Možná jste už zkoušela nejeden hubnoucí fígl, a pořád nic. Nebo přestal zabírat a najednou nevíte, jak dál. Bohužel pro vás máme jednu špatnou zprávu. K zdravému tělu (a hubenějšímu) žádné zkratky a triky nevedou. Kdyby totiž nějaký takový trik existoval, všichni bychom byli jako proutek. Jediné, co funguje, je zdravý rozum a jednoduchá matematika. Tedy obvykle. Někdy je důvodem nadváhy třeba nemoc.

Zdroj: Youtube

Hlavně ne diety

Bláznivé diety většinou vedou do pekla, protože tělo obalamutit nelze. Když budete držet jednu dietu za druhou, tělo se přizpůsobí nízkému příjmu, vynechaným sacharidům, omezeným tukům a příště to už nezabere. Díky neskutečné adaptabilitě se nenechá donekonečna drancovat a spustí úsporné režimy a spořiče, a nezhubnete ani deko. Rada nutriční terapeutky Lady Noskové zní: Syťte své tělo všemi živinami, dostatečným množství energie, a ono se vám odmění zhubnutými kily.

Žádné zázraky nejsou

Jediná cesta, jak trvale zhubnout, je změnit stravovací návyky, dostatečně jíst a hýbat se. A myslet na to, že to, co funguje na kamarádku, nebo nějakou celebritu, nemusí fungovat na vás. Ideální je mít tedy svůj stravovací plán, ne plán kamarádky nebo celebrity. Proč? Protože každé tělo má svoje potřeby, jinou výchozí i cílovou váhu, takže příjem sacharidů, tuků i bílkovin, bude u všech rozdílný. A svou roli hraje i věk a zdravotní stav. Zhubnout se dá i jinak, než držet měsíc půst nebo detox či zkoušet miliony diet. Lada Nosková říká, že stravovací režim je systém stravování, v němž se budete cítit fajn a který udělá dobře vašemu tělu. „Každá dieta, která nezahrnuje změnu stravovacích návyků, je odsouzena velmi brzo k neúspěchu,“ říká nutriční terapeutka. A co mít ještě na paměti? Kateřina Cajthamlová, lékařka a spoluautorka knihy Nebezpečný svět kalorií, říká, že lidé často zapomínají na jednoduchou matematiku. Tedy že existuje i jeden důležitý protipól – energetický výdej.

Tipy nutriční terapeutky

Začněte si zapisovat to, co jíte

Známý fakt, abyste zjistili, jak na tom jste, kolik toho sníte a kolik vydáte. Pak dojdete k tomu, kde děláte největší chyby. Existují i výživové kalkulačky, které vám spočítají množství bílkovin, sacharidů a tuků na den.

Musíte jíst více a jinak

Více? Není možná. Ale je. Lidé s nadváhou obvykle mají deficit důležitých živin, takže je potřeba jíst více, ale jinak. Budete muset přidat na bílkovinách, kvalitních tucích a zelenině. To jsou totiž obvyklé nedostatky kvalitního zdravého a dietního jídelníčku.

Cukr a bič

Ideální je mít nad sebou „bič“ v podobě pravidelné kontroly nutričním specialistou, lékařem, koučem, který bude spolu s vámi hlídat, jak na tom jste. Ideálně každý týden.

Plánování

Bez něj to prostě nepůjde. Hlavně v první fázi bude dobré připravit si plány, co budete jíst a podle toho běžte nakupovat. Vše lze konzultovat s odborníkem, který poradí, jak na to. Existují i webové stránky nutričních specialistů nebo blogy či účty na Instagramu, kde najdete tuny vhodných receptů. Pokud to jen trochu jde, v neděli si navařte do krabiček celé menu klidně na další týden. Výmluvy neplatí. Jde to a zvládnete to klidně za jednu hodinu!

A jak hubnou (nebo hubly) české celebrity?

Některé celebrity na hubnutí kašlou a hrdě nosí kila navíc, jiné se snaží s nadváhou poprat. Některým se to daří úspěšně, jiné to mají jako na houpačce. Co funguje na české osobnosti showbyznysu? Některé jejich metody hubnutí jsou chvályhodné, jiné bychom raději moc kopírovat neměli. Někdo radí snížit příjem cukru, tuků, další preferuje ketodietu, půsty, koktejly, další snížení porcí a pravidelný pohyb. Co je blízké vám?

Monika Absolonová

Právě tahle sympatická zpěvačka zhubla „zázračnou dietou“, kterou prý nepřeje ani nepříteli. Během několika měsíců shodila 18 kilogramů z velikosti 42 na 36, a to proto, že se rozešla se svým partnerem. Stres na některé ženy funguje tak, že buď hubnou, nebo naopak přibírají. Monika přiznává, že moc nejedla. Kdysi zkoušela hubnoucí koktejly, ale moc se jí nedařilo.

Ilona Csáková

Kde jsou ty časy, kdy jí každý vyčítal, že je až moc baculatá. Ve svých 52 letech vypadá momentálně skvěle. Celý život držela diety, ale konečně prý našla nejlepší recept. Oblíbila si low carb stravování (tedy nízkosacharidové), omezila lepek a s dodržováním zdravého jídelníčku jí pomáhá krabičková dieta, která ji nutričně vyvážená jídla dováží domů. Krabičky jsou super (můžu potvrdit), ale dost drahá věc. Jako inspirace, co a jak vařit, ale ideální.

Eva Decastelo

Hmotnost si hlídá celý život a prý to mívala jako na houpačce. Teď vypadá ovšem skvěle. Pomohl jí upravený jídelníček odborníky, poctivě cvičení, kam patří i otužování, a ve finále i „rozchodová dieta“, když se rozešla s manželem a tátou svých dětí. K hubnutí dále říká: „Prasím jen výjimečně a poctivě cvičím.“ Má ráda ketostravu (zvýšená konzumace bílkovin, minimum sacharidů) a chodí také na vacushape (kila mizí díky podtlaku, tato metoda není vhodná pro každého).

Xindl X

Před rokem se mu podařilo shodit dvacet kilogramů. Pochlubil se tím na sociálních sítích a prozradil, jak se mu to povedlo. Nainstaloval si do mobilu kalorické tabulky, přestal pít alkohol, začal víc sportovat a každý den ušel několik kilometrů. Jídelníček prý skoro nezměnil, upravil jen množství toho, co snědl.

Martin Zounar

Herec se v 54 letech rozhodl, že zatočí s nadváhou, a nikoli kvůli tomu, aby hezky vypadal, ale kvůli zdraví. Ten se ovšem rozhodl hubnout pod lékařským dohledem, a zdá se, že to je ideální cesta. Cílem je prý hlídání kalorií. „Jakmile si něco zakážete, je to špatně, i kachna se dá,“ říká. Důležité je dobře si to „rozfázovat“, aby člověk mohl jíst třeba i večer – jednoduše řečeno, co přijme, to vydá. Jako pohybovou aktivitu volí každodenní venčení psů, díky čemuž ujde i čtyři kilometry.

Míša Nosková

Od dětství bojovala s jojo efektem, ještě před narozením dětí hubla a zase nabírala. Právě ona je příklad, který bychom asi neměli následovat, sama totiž přiznala, že v mládí držela šílené diety a trpěla poruchou příjmu potravy. Pak prozřela a nechala si poradit od výživové poradkyně a kila šla dolů i bez diet. Upravila si jídelníček, snížila porce a přidala pohyb, i když toho má na jevišti v muzikálech poměrně dost i tak.

Ivana Chýlková

Známá česká herečka hubnout nikdy moc nepotřebovala, ale i ona přece jen nějakou tu dietu zkusila. U ní šlo o dietu podle krevního rozboru, kterým se dá zjistit, jaké potraviny konkrétně vám škodí, a které jsou naopak prospěšné.

Tereza Bebarová

Herečka se svěřila na sociálních sítích, že za její štíhlou postavu může přerušovaný půst. Jak říká, nepovažuje ho za dietu, ale životní styl. Prnví jídlo jí v 9 hodin ráno a poslední pak v 17 hodin. Jejímu tělu to prý vyhovuje a jednou za čas si k tomu přidá celodenní půst. „Chce to ale čas, než si tělo a mysl zvykne, ale stojí to za to zkusit,“ říká na svém Instagramu.

Zdroj: https://vlasta.cz,

https://www.nhs.uk/live-well/healthy-weight/managing-your-weight/12-tips-to-help-you-lose-weight/

https://www.danyslim.cz/, https://mydiet.cz/

Související články