Hubnutí? To je jasné, soudilo se, méně jezte, více se hýbejte a máte to doma. Ale dneska už víme, že tak jednoduché to není, protože lidé se liší a někdo má geneticky danou štíhlost bez ohledu na to, co jí, zatímco jiný se musí celý život hlídat, aby zbytečně nepřibral. Víme také, že do hry vstupují další důležité faktory, jako je třeba nedostatek spánku – studie opakovaně prokázaly, že odpočatý a dostatečně vyspalý člověk dlouhodobě jí méně než někdo, kdo spánek šidí. 

Související články

Loni zveřejněná studie – vyšla on-line v prestižním časopise JAMA Internal Medicine – ukázala, že stačí hodina spánku denně navíc, aby sledovaní lidé mezi dvacítkou a čtyřicítkou zkonzumovali každý den zhruba o tisíc kilojoulů méně, někteří dokonce o dva tisíce. Nevypadá to samozřejmě zásadně, ale znamená to, že by bez další námahy během roku shodili pět až sedm kilo. Anebo že by je nikdy nenabrali, pokud by spali dost – za tři roky už to dělá skoro patnáct kilo.

Šest je málo, nutných je osm, možná i devět

Ideálem by mělo být sedm až osm hodin denně, přičemž cokoli pod šest už je vyloženě špatně. Výjimky, kdy potřebujete brzy vstát kvůli nějaké pracovní záležitosti nebo cestování, se samozřejmě připouštějí. Mimochodem, někteří lidé potřebují možná až devět hodin.

Nejde přitom jen o to, že unavený člověk se snaží získat chybějící energii z jídla. Problém představuje i fakt, že kvůli nedostatku spánku v těle stoupá produkce stresového hormonu kortizolu, což už přímo vede k zvýšenému ukládání tuků v organismu. Skvělý mechanismus pro vyčerpaného pračlověka, jemuž možná pomáhal přežít, ovšem nic moc pro soudobého člověka.

Související články

Všichni řeší jídlo a cvičení, spánek nikdo

Nedostatek spánku navíc přímo souvisí s mnoha chronickými onemocněními, včetně vysokého krevního tlaku, srdečních chorob, cukrovky a obezity. Dostatečný spánek je pro naše zdraví a naši linii stejně důležitý, jako je například kvalitní strava, cvičení, snaha vyhýbat se stresu, budování skutečných vztahů a vyhýbání se rizikovým návykovým látkám.

„Většina lidí se zaměřuje na cvičení a dietu, pokud jde o regulaci hmotnosti a zdravé srdce, ale jen málokdo se zaměřuje na spánek,“ řekla k tomu lékařka Beth Frates, specialistka na zdravý životní styl, pro web Harvard Health Medicine.

Když jsou hormony v nerovnováze

Výzkumníci v uvedené studii zjistili, že účastníci, kteří dostali poradenství o spánkové hygieně, spali každou noc o více než hodinu déle než ti, kteří pokračovali ve svých předchozích spánkových návycích, protože nic nevěděli o tom, jak důležitý dostatek spánku je.

Nedostatečný spánek mimo jiné vede k vyšší produkci hormonu ghrelinu, který zvyšuje chuť k jídlu, a naopak klesá hladina hormonu leptinu, což vede k menšímu pocitu sytosti. Více spánku by mělo pomoci dostat tyto hormony do zdravé rovnováhy.

Dostatečně vyspalý a odpočatý člověk si navíc půjde spíše zacvičit, spíše vyrazí na procházku a vůbec bude celkově aktivnější.

A jak vlastně spíte vy? Dost možná méně a hůře, než si myslíte. Zkuste se na to zaměřit, pár dní nebo týdnů svůj spánek sledujte a pak se ho případně pokuste vylepšit. Tady máte pár tipů, jak na to:

  • Veďte si záznam spánku
  • Sledujte dobu spánku pomocí zařízení, jako jsou chytré hodinky
  • Omezte používání elektronických zařízení alespoň hodinu před spaním

ZDROJ: Vlasta.cz, https://www.endocrineweb.com/article/sleep-more-eat-less, https://www.health.harvard.edu/blog/snooze-more-eat-less-sleep-deprivation-may-hamper-weight-control-202204042718

Autor: Anna Kunešová